Sposób na upał w mieszkaniu lub domu gdy nie mamy klimatyzacji – 7 porad

sposób na upał w mieszkaniu lub domu

Jak sama nazwa bloga wskazuje, poruszam tematykę ogrzewania. Jednak czasami ciepła jest po prostu za dużo 🙂 . Zdecydowałem zatem napisać kilka słów jak tego nadmiaru ciepła można się pozbyć – czyli: sposób na upał w mieszkaniu lub domu gdy nie mamy klimatyzacji – 7 porad

Obecnie upalne dni doskwierają nam szczególnie wówczas, gdy nie posiadamy klimatyzacji w naszym mieszkaniu lub domu. W takiej sytuacji jest zdecydowana większość gospodarstw domowych w Polsce.

Chciałem zatem przedstawić sposoby na radzenie sobie z gorącem i przy okazji podpytać o Wasze sposoby na upalne dni.

1. Zasłońmy okna

Szczególnie pomieszczenia ulokowane od południowej strony są najbardziej narażone na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Zimą jest to zaleta ponieważ zyskujemy więcej darmowego ciepła, ale latem mamy problem z jego nadmiarem.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem chroniącym nas przed promieniami słonecznymi dostającymi się przez okna są rolety zewnętrzne. Ciepłe powietrze nie dostaje się wówczas do wnętrza.

Nieco mniej skuteczną metodą są rolety wewnętrzne lub żaluzje, ale to właśnie takie rozwiązanie spotkamy najczęściej w mieszkaniach i domach.

Powinniśmy również pamiętać o zabezpieczeniu przed słońcem okien połaciowych. Są one bardziej narażone na nagrzanie. Dostępne są na rynku specjalne markizy nakładane na okno od zewnątrz.

2. Pamiętajmy, że przez nagrzane ściany i dach też przedostaje się ciepło

Przegrody również oddają ciepło, może w nieco mniejszym stopniu co okna, ale jednak. Najbardziej odczuwają to mieszkańcy najwyższych pięter w blokach, gdzie dodatkowo dochodzi ciepło przedostające się przez dach.

Sposobem na ograniczenie przedostawania się ciepła w ten sposób są albo grube mury (uczucie przyjemnego chłodu jaki nam towarzyszy, gdy wchodzimy do starej kamienicy 🙂 ), albo termomodernizacja, czyli izolacja budynku np. styropianem. Poprzez docieplenie budynek jest mniej narażony na przegrzanie latem i oczywiście na utratę ciepła zimą. Nie zaizolowane ściany akumulują ciepło i oddają je nawet długo po zachodzie słońca.

3. Wyłączmy urządzenia elektryczne, które nie są nam aktualnie potrzebne

Już my sami emitujemy sporą ilość ciepła jest to ok. 80 W. Zmniejszmy zatem zbędne zyski ciepła tam, gdzie jest to możliwe.

Ograniczmy gotowanie do minimum. Zjedzmy lepiej coś lekkostrawnego na chłodno np. jakąś sałatkę. Pamiętajmy, że trawienie „ciężkich” posiłków to też znaczny wysiłek dla organizmu. Wyłączmy na jakiś czas telewizor włączając lepiej laptopa, który emituje mniej ciepła. Jeżeli planujemy wymianę tradycyjnych żarówek na energooszczędne np. LED jest to idealny moment. Żarówki tego typu również wydzielają znacznie mniej ciepła.

4. Włączmy wiatrak / wentylator

Wystarczy tylko lekkie wprawienie powietrza w ruch, abyśmy poczuli się lepiej w upalne dni. W naszym klimacie wysokim temperaturom zazwyczaj towarzyszy dość wysoka wilgotność. Utrudnia to odparowanie potu z naszego ciała. Wentylator poprzez przepływ powietrza znacznie to ułatwia dając chwilę ukojenia w trakcie upałów.

Jest to chyba najtańszy i najskuteczniejszy sposób na walki z gorącem. Stojący wentylator to wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Droższym rozwiązaniem będzie wentylator sufitowy, który może kosztować od kilkuset złotych do ponad tysiąca. Na rynku dostępne są także małe wiatraczki podłączane do komputera przez USB.  

5. Uchylmy okna na noc

Nie zapominajmy o wietrzeniu mieszkania. Nie możemy całkowicie odciąć dopływu świeżego powietrza. Warto jednak też pamiętać, że jeżeli otwieramy okna w dzień to tylko te, które zlokalizowane są akurat w cieniu.

Najlepiej uchylić okna pod wieczór, kiedy na zewnątrz panuje niższa temperatura niż w środku. Spowoduje to wychłodzenie ścian, mebli i ogólnie całego wnętrza. Pozwoli to utrzymać chłód na dłużej. Dla właściwego efektu jeżeli jest to możliwe uchylone okna zostawmy na całą noc.

6. Zadbajmy o właściwy wystrój wnętrz

Jeżeli mamy możliwość wykorzystajmy dodatki w jasnych kolorach. Zastosujmy błękitne jasne zasłony, przykryjmy kanapę białą narzutą z . Dodatkowo wpłynie to pozytywnie na nasze samopoczucie w upalne dni. 

7. Schładzajmy się regularnie

Jeżeli w naszym domu lub mieszkaniu panuje nadal bardzo wysoka temperatura pomimo usilnych prób jej obniżenia, możemy jeszcze spróbować obniżyć temperaturę własnego ciała J. Wspomóżmy proces pocenia się, który gwarantuje schładzanie się organizmu. Zamoczmy głowę i dłonie i kark w chłodnej wodzie – tędy najefektywniej obniżymy temperaturę swojego ciała.

Możemy też wypić zamiast zimnego napoju ciepłą herbatę. Zimne napoje obniżają tylko sztucznie temperaturę ciała, przez co po chwili jeszcze bardziej odczuwamy ciepło.

 

Życzę miłego dnia i komfortowych temperatur ! 🙂

4 komentarze

 1. kespir pisze:

  zdecydowalem sie na markizy pionowe montowane od zewnetrznej strony okien dzieki temu mieszkanie nie nagrzewa mi sie tak syzbko a mam spokoj ze zdroweim bo źle dzialaja na mnie klimatyzacje montowane w biurach

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Markizy tego typu to świetne rozwiązaniem, ponieważ pochłaniają ciepło przed szybą i emitują je na zewnątrz, co znacznie ogranicza dostanie się ciepła do wnętrza. Zwykłe rolety wewnętrzne w zasadzie tylko zasłaniają światło słoneczne, co nie chroni, a jedynie ogranicza nagrzewanie się pomieszczeń.

   Pozdrawiam

 2. klimatyzacja pisze:

  Jestem przekonany, że najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie klimatyzacji. Oczywiście jest to najbardziej kosztowne rozwiązanie rozwiązanie, ale skuteczność chłodzenia oraz jakość powietrza będą największe.

 3. Tak, montaż klimatyzacji jest zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.