Jak oszczędnie korzystać z cyrkulacji

jak oszczędnie korzystać z cyrkulacji

Tą tematykę poruszałem już na blogu we wpisie „cyrkulacja c.w.u. czy się opłaca ?”. Starałem się udowodnić, że w większości przypadków tego typu obieg ciepłej wody użytkowej biorąc pod uwagę koszty eksploatacji jest mało opłacalnym rozwiązaniem (uwzględniając wykorzystanie w domach jednorodzinnych).

Natomiast jeżeli już takową instalację posiadamy i z niej korzystamy lub celowo się na nią decydujemy przy projekcie domu, przybliżę tematykę – jak oszczędnie korzystać z cyrkulacji.

Na koszty eksploatacji instalacji cyrkulacyjnej znaczny wpływ mają straty ciepła na przewodach, powinniśmy zatem pamiętać o dobrej izolacji cieplnej. Przewody doprowadzające ciepłą wodę do odbiorników powinny być jak najkrótsze i również zaizolowane termicznie.Praktycznie wszystkie sposoby oszczędnej eksploatacji takiej instalacji sprowadzają się do ograniczenia pracy pompy cyrkulacyjnej. Chodzi głównie o to, by pompa pracowała tylko wtedy kiedy jest potrzebna. Taki zabieg gwarantuje mniejsze zużycie energii elektrycznej samej pompy oraz mniejsze straty ciepła na instalacji.

Jak oszczędnie korzystać z cyrkulacji:

1. Wykorzystanie programatora czasowego (timera) pompy cyrkulacyjnej

W takim wypadku możemy ustawić przedziały czasowe, w których cyrkulacja będzie pracować wtedy kiedy najczęściej korzystamy z ciepłej wody. Możemy np. przyjąć godziny pracy pompy od 6 do 10 (z rana) i od 16 do 23 (od popołudnia do wieczora).

Możliwość sterowania pompą cyrkulacyjną jest dość często wbudowana w sterownik kotła. Dotyczy to zarówno urządzeń gazowych jak i na paliwa stałe.

Odpowiedni  też może być prosty wyłącznik czasowy, który jest do kupienia w prawie każdym sklepie elektrycznym.

2. Pompa cyrkulacyjna sterowana termostatem

W tym przypadku pompa posiada wbudowany wewnętrzny termostat, który działa jako:

 • Termostat zabezpieczający instalację – gdy temperatura przekroczy 55oC pompa się wyłączy i włączy ponownie dopiero, gdy woda w przewodach się schłodzi.
 • Termostat elektroniczny z nastawą – użytkownik może ustawić temperaturę przy jakiej pompa ma się wyłączyć (w przedziale 30 – 60oC). Ponowne włączenie się pompy następuje, gdy temperatura wody obniży się o 5oC poniżej nastawionej.

3. Zastosowanie zaworów termostatycznych

Zawory termostatyczne zastosowane na instalacji cyrkulacyjnej zmieniają rozdział wody zależnie od chwilowych warunków. Uwzględniają zatem to, z których kranów jest aktualnie pobierana woda. W tej sytuacji przepływ wody w instalacji jest optymalny. Dzięki temu zmniejszamy ilość energii niezbędnej przy pracy obiegu cyrkulacyjnego.  

4. Cyrkulacja przez włącznik automatyczny

Ciekawą opcją może być rozwiązanie z uruchomieniem pompy cyrkulacyjnej w momencie włączania światła w łazience. Podobnie działają wentylatory łazienkowe. Konieczne jednak w tym przypadku będzie przeprowadzenie przewodów z łazienki do kotłowni.

Jak widać mamy co najmniej kilka możliwości pozwalających na zmniejszenie kosztów związanych z cyrkulacją ciepłej wody w naszej domowej instalacji. Należy wspomnieć również o tym, że nowoczesne energooszczędne pompy cyrkulacyjne posiadają znikome zużycie energii na poziomie od kilkunastu do nawet do kilku watów. Sam ten fakt sprawia, że obecnie eksploatacja instalacji cyrkulacyjnej jest już na starcie tańsza niż jeszcze kilka lat temu.

Pozostaje mi tylko życzyć Ci efektywnej i oszczędnej eksploatacji instalacji cyrkulacyjnej w Twoim domu i satysfakcji z wysokiego komfortu ciepłej wody 🙂 .

Pozdrawiam !

Możesz również polubić…

3 komentarze

 1. Antek pisze:

  Super artykuł, wiele wyjasnia!

 2. Sandra pisze:

  Mało jest blogów o tej tematyce a jak by nie patrzeć to istotna część branży budowlanej. A sam artykuł jak zwykle bardzo rzeczowy i konkretny. Brawo.

 3. Krzycho pisze:

  u mnie to działa tak
  http://100-x-arduino.blogspot.com/2017/04/proste-i-tanie-pompa-cwu-sterowanie.html
  wersja z Arduino NANO – 150 zł
  z bezprzewodową czujką PIR i bezprzewodowym przekaźnikiem < 30 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.