Współpraca kotła na paliwo stałe (lub kominka) z kotłem gazowym – czy warto, schematy

współpraca kotła gazowego z kotłem na paliwo stałe

Zdecydowałem się rozwinąć temat dotyczący współpracy kotła gazowego z kotłem na paliwa stałe. Inspiracją były ostatnie rozmowy przeprowadzone z inwestorem, który jest posiadaczem kotła na paliwo stałe, konkretnie na miał węglowy. W domu w którym mieszka ma dodatkowo zainstalowany kominek (bez płaszcza wodnego).Z uwagi na gazyfikację pobliskiego terenu, inwestor zdecydował się wystąpić do gazowni o warunki techniczne przyłączenia gazu do jego budynku. W oczekiwaniu na opinię gazowni odbyliśmy już pierwszą rozmowę dot. tego jak mogła by wyglądać jego przyszła kotłownia:

 • Jako pierwszą opcję rozważyliśmy pozostawienie kotła na paliwo stałe i zainstalowanie dodatkowo kotła gazowego. Zaletą tego rozwiązania jest to, że pozostajemy przy dwóch źródłach ciepła. W razie awarii jednego, ratunkiem będzie drugi kocioł. W trakcie dużych mrozów możemy korzystać z tańszego paliwa jakim jest miał węglowy, a w okresach przejściowych grzać gazem.
 • Drugą opcją było zlikwidowanie kotła na paliwo stałe i zamontowanie jedynie kotła gazowego. Także w tym przypadku biorąc pod uwagę ewentualną awarię kotła gazowego inwestor nie pozostaje bez możliwości grzania domu. Dodatkowym źródłem ciepła pozostaje kominek. Prawdą jest, że bez centralnego rozprowadzenia ciepła (tutaj kominek bez płaszcza wodnego) nie zapewni dobrego komfortu cieplnego, ale zagwarantuje chociaż dyżurną temperaturę. W tym wypadku duża wygoda korzystania z paliwa gazowego przekłada się niestety na wysokie rachunki za ogrzewanie.

Przedstawione powyżej argumenty nie pozwalają jednak na podjęcie jednoznacznej decyzji. Postanowiłem nieco dokładniej opracować każde zagadnienie, aby inwestor znał wszystkie za i przeciw każdego z rozwiązań, a więc…

Współpraca kotła na paliwo stałe (lub kominka)  z kotłem gazowym – czy warto

Przyjrzyjmy się dokładniej obu przypadkom:

OPCJA I – Pozostawienie kotła na paliwo stałe i zainstalowanie dodatkowo kotła gazowego.

Zalety:

 • Częściowa poprawa wygody korzystania z systemu grzewczego. Kocioł na paliwo stałe nie jest niestety urządzeniem bezobsługowym. Konieczne jest regularne dosypywanie paliwa i usuwanie popiołu. Dla poprawy wygody (jeżeli warunki na to pozwalają) uzasadnione jest zainstalowanie dodatkowo kotła gazowego. Urządzenie to jest niemal bezobsługowe.

W takim połączeniu kocioł na paliwo stałe wykorzystywany jest głównie do ogrzewania podczas największych mrozów. W okresach wiosna – jesień znacznie wygodniej jest ogrzewać dom gazem , gdzie regulacja temperatury w instalacji c.o. jest łatwiejsza.

 • Bezpieczeństwo. W razie awarii dysponujemy drugim źródłem ciepła
 • Możliwość obniżenia kosztów eksploatacji. Sami wybieramy kiedy grzać tańszym paliwem stałym, a kiedy droższym gazem.

Wady:

 • Konieczność rozdzielenia dwóch obiegów ogrzewania otwartego i zamkniętego. Kotły na paliwo stałe oraz kominki z płaszczem wodnym ze względów bezpieczeństwa powinny pracować w otwartym obiegu c.o. z naczyniem przelewowym. Układ taki gwarantuje bezpieczeństwo w razie zagotowania wody i nagłego wzrostu ciśnienia.

Kotły gazowe (ale też olejowe czy elektryczne) montowane są w zamkniętym systemie c.o. tzw. ciśnieniowym.

 • Mniej miejsca w kotłowni. Dochodzi nam dodatkowe urządzenie wraz z osprzętem
 • Konieczność zastosowania dodatkowych elementów instalacji zwiększających koszty inwestycyjne, dodatkowy wymiennik ciepła, pompa obiegowa za wymiennikiem i automatyka lub bufor ciepła w niektórych przypadkach także sprzęgło hydrauliczne. Na ten temat więcej za chwilę.
 • Tylko częściowa poprawa komfortu korzystania z systemu grzewczego. Kocioł na paliwo stałe wiąże się z dość uciążliwą obsługą.

Aby taki system mógł działać (współpraca obu urządzeń w jednej instalacji) niezbędne jest zastosowanie dodatkowego wymiennika ciepła. Pozwala on na połączenie układu otwartego i zamkniętego c.o. w jednej instalacji. W tej sytuacji ciepło zostaje przekazywane z kotła na paliwo stałe (który pracuje w układzie otwartym) do instalacji w której pracuje kocioł gazowy (w układzie zamkniętym)  bez „konfliktu interesów” 😉 .

Możemy zastosować w tym systemie prosty układ automatyki. Polegać on może na zainstalowaniu termostatu na wymienniku ciepła. Dzięki temu kocioł gazowy dostanie sygnał o tym, że rozpaliliśmy w kotle na paliwo stałe i samoczynnie się wyłączy, ale pozostanie w trybie czuwania, grzejąc np. wodę użytkową jeżeli jest taka potrzeba.

Zastosowanie wspomnianego wyżej wymiennika ciepła w niewielki sposób wpłynie na sprawność całego systemu grzewczego. Jeżeli zastosujemy dobrą izolację cieplną dodatkowych elementów i przewodów straty będą znikome.

Tak na marginesie – istnieją urządzenia na paliwa stałe z możliwością montażu w układzie zamkniętym c.o. Pozwala to na zmniejszenie kosztów inwestycyjnych (oszczędzamy na wspomnianym wymienniku, pompie obiegowej i automatyce). Należy pamiętać, że tego typu kotły musza być dopuszczone do pracy w układzie zamkniętym przez producenta – czyli muszą być wyposażone w  tzw. układ chłodzący płaszcza wodnego i zawór dopuszczający (urządzenia takie są droższe od standardowych).

schemat kocioł na paliwo stałe z kotłem gazowym

Rys. 1. Poglądowy schemat – współpraca kotła na paliwo stałe z kotłem gazowym poprzez wymiennik ciepła

Kolejnym sposobem (nawet bardziej efektywnym) na połączenie kotła na paliwo stałe (układ otwarty c.o.) z kotłem gazowym (zamkniętym układem c.o.) jest wykorzystanie bufora ciepła. Bufor jest to zasobnik wody grzewczej. Daje możliwość i gwarancję bezpieczeństwa przy łączeniu obu systemów.

Kotły na paliwa stałe pracują z największą sprawnością przy swojej mocy nominalnej. Problem polega na tym, że tak duża moc potrzebna jest jedynie w duże mrozy. Spalanie w takim urządzeniu z mocą niższą od nominalnej raz, że jest nieefektywne to dwa powoduje powstanie sadzy w kotle i kominie (elementy niespalonych cząstek paliwa). Zatem poprzez bufor ciepła możemy dodatkowo poprawić czystość i sprawność spalania.

W takim wypadku kocioł grzeje wodę w buforze niezależnie od tego czy grzejniki odbierają ciepła czy też nie. Kocioł może pracować przy wysokiej mocy a nadmiar ciepła zostanie wykorzystany później (gdy np. kocioł już nie pracuje). Wadą są w tym przypadku znaczne koszty inwestycyjne i gabaryty samego bufora. Pojemności dla kotłów o mocy kilkunastu kW występują w zakresie od 500 l do 1000 l.  Ceny takich zbiorników wahają się w okolicach 3 000,- zł.

schemat kocioł na paliwo stałe z kotłem gazowym i buforem

Rys. 2. Poglądowy schemat – współpraca kotła na paliwo stałe z kotłem gazowym poprzez bufor ciepła

OPCJA II – Zlikwidowanie kotła na paliwo stałe i zainstalowanie jedynie kotła gazowego.

Zalety:

 • Duża wygoda obsługi systemu grzewczego. Kocioł gazowy jest niemal bezobsługowy.
 • Prostota systemu ogrzewania. Jednym słowem mniej elementów, które mogą ulec awarii.
 • Brak konieczności rozdzielania obiegu otwartego od zamkniętego. Instalacja pracuje jedynie w obiegu zamkniętym c.o., który jest bardziej korzystny dla podzespołów instalacji oraz dla kotła.
 • Mniejsze koszty inwestycyjne – brak konieczności stosowania dodatkowych elementów instalacji tj. wymiennik ciepła, pompa obiegowa czy też bufor ciepła.
 • Wykorzystywanie przez cały sezon grzewczy czystego i ekologicznego paliwa jakim jest gaz ziemny.
 • Wykorzystywanie pełnej sprawności kotła gazowego, bez elementów pośredniczących w przekazywaniu ciepła (wymiennik płytowy)
 • Więcej miejsca i bardziej czysto w kotłowni

Wady:

 • Większe koszty związane z eksploatacją. Posiadanie jedynego źródła w postaci kotła gazowego nie daje wyboru i możliwości grzania innym paliwem.
 • Większe ryzyko związane z awarią – kocioł gazowy jest w tym wypadku jedynym głównym źródłem ciepła.

System z jednym źródłem ciepła nie potrzebuje instalacji z buforem czy wymiennikiem ciepła.

kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem wody schemat

Rys. 3. Poglądowy schemat – gazowy kocioł jednofunkcyjny z wolnostojącym zasobnikiem c.w.u.

W każdej z rozważanych opcji występuje kocioł gazowy. Jest to duża zaleta pod kątem przygotowywania ciepłej wody. We wspomnianym urządzeniu inwestor będzie mógł grzać wodę komfortowo przez cały rok.

Po ostatnich ustaleniach mogę powiedzieć, że decyzja prawdopodobnie padnie na opcję drugą. Zlikwidowany zostanie kocioł na miał, a zainstalowany zostanie kocioł gazowy. Argumentem jest oczywiście wygoda i niższe koszty inwestycyjne. Nieco droższą eksploatacje wynagrodzi niemal bezobsługowy system ogrzewania, a w razie jakiegoś przypadku losowego (awarii kotła gazowego) zawsze pozostaje do dogrzania domu wybudowany kominek.

Jeżeli widzicie jeszcze jakieś zalety lub wady przedstawionych rozwiązań proszę o informację w komentarzach 🙂 .

Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Możesz również polubić…

4 komentarze

 1. Smart pisze:

  Ja stosuje ogrzewanie za pomocą paliwa stałego i nie stosuję żadnych dodatkowych instalacji gazowych. Wykorzystuje tylko lepszej jakości paliwo węglowe np. ekogroszek lub orzech. Jestem zadowolony, tym bardziej, że cenowo i wydajnościowo jest bardzo korzystnie.

 2. Piotr pisze:

  Witam,
  mam instalację gdzie zasilanie to piec na ekogroszek i kominek z płaszczem wodnym.
  Szkoda tylko że hydraulicy nie mieli pojęcia jak podpiąć oba piece. Meczę się juz drugi rok ale w końcu sam dochodzę jak powinno to wyglądać. Warto pisać takie rzeczy – wiedza zawsze procentuje.

 3. Bartosz pisze:

  Witam,
  Mam jedno zasadnicze pytanie – Czy możliwe jest połączenie układu otwartego i zamkniętego przez wymiennik w opcji że piec gazowy pracuje na krótkim obiegu (grzeje tylko wymiennik i ewentualnie c.w.u) a układ otwarty poprzez system pomp odbiera ciepło z wymiennika i rozdziela na grzejniki, podłogówkę itd. Czy w takim przypadku system pomp obiegu otwartego zdąży odebrać ciepło wytworzone przez piec kondensacyjny na tyle szybko żeby unikać częstego załączania się pieca kondensacyjnego.

 4. Stan pisze:

  Są też kotły gazowe do pracy w układzie otwartym CO np. ACV , wówczas instalacja CO będzie prosta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.