Instalacja centralnego ogrzewania grawitacyjna – problemy z ogrzewaniem

instalacja grawitacyjna problemy z ogrzewaniem oszczedzanieprzezogrzewanie blog

Do napisania tego wpisu zainspirowało mnie pytanie od czytelnika. Posiada on dom wybudowany w latach 70’ tych nieocieplony, wyposażony w instalację grzewczą starszego typu, jest to:

instalacja grawitacyjna

Parę słów o instalacji grawitacyjnej – instalacja taka charakteryzuje się tym, że obieg wody nie jest wymuszony żadną pompą obiegową, a odbywa się grawitacyjnie. Pojawiająca się różnica w gęstości wody sprawia, że woda podgrzana (o mniejszej gęstości) jako lżejsza unosi się wypychana przez schłodzoną wodę powracającą z grzejników, która ma większą gęstość.Instalacja taka ma duże przekroje rur (dla zachowania małych oporów przepływu wody), a jako odbiorniki stosowane zazwyczaj duże stalowe grzejniki. Jako że woda krąży grawitacyjnie muszą być zachowane odpowiednie spadki oraz właściwe rozprowadzenie instalacji.

Czytelnik przeprowadził pewne modernizacje instalacji c.o.:

 • Wymienione zostały grzejniki na nowszego typu – stalowe płytowe
 • Wymieniony został kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno) na nowszy model.

Problem przedstawiony przez czytelnika wyglądał następująco:

 • Najbardziej oddalone grzejniki od kotła pozostają chłodne
 • Aby w domu było ciepło (19-20oC) to na kotle musi być bardzo wysoka temperatura 90-70oC

Pytanie brzmi co zrobić, aby poprawić komfort cieplny nie wydając na ten cel majątku.

Pierwsza rzecz to typ instalacji czyli grawitacyjna – myślę, że w przypadku starszych domów sprawdza się idealnie. Ciepło jest wolno rozprowadzane po budynku w przeciwieństwie do instalacji pompowej, gdzie pompka szybko pcha ciepło do instalacji. W budynkach starszego typu grzanie wolniejsze jest bardziej korzystne, taki dom i tak praktycznie bez przerwy potrzebuje dostarczania ciepła.

Dodatkowo instalacja grawitacyjna ma dużą bezwładność cieplną, co idealnie współgra z kotłem na paliwa stałe, który dzięki temu pracuje płynnie. Dla przykładu kocioł gazowy jest przystosowany do instalacji z małą bezwładnością cieplną, może się często włączać i wyłączać. Wygaszenie kotła na paliwo stałe i po chwili rozpalenie nie jest już sprawą tak prostą.

Skąd w takim razie problemy z wydawać by się mogło dobrze przemyślaną instalacją c.o.

Powodem może być:

 1. Zamiana starego kotła na nowy. Jeżeli nowy kocioł został dobrany na zbyt małą moc to pomimo ustawienia wysokiej temperatury wody grzewczej (70-90oC) brakuje mocy na pokrycie strat ciepła np. w trakcie dużych mrozów. Zmiana grzejników spowodowała, że w instalacji jest mniej wody, co zaburzyło płynność pracy kotła.
 1. Zamiana grzejników na nowsze stalowe płytowe. Problem polega na tym, że grzejniki tego typu stawiają większe opory dla przepływającej wody niż stare grzejniki żeliwne. Zakłócony zostaje swobodny grawitacyjny obieg wody w instalacji do którego niezbędne są małe opory wszystkich elementów instalacji. 

Drugą kwestią jest regulacja hydrauliczna instalacji. Pierwsze grzejniki najbliżej kotła powinny mieć nieco przymknięty przepływ, aby więcej wody dostało się na grzejniki najbardziej oddalone.

Pozostaje jeszcze obawa, że moc grzejników nie została dobrze dobrana. Ciężko jest dokładnie określić moc grzejników żeliwnych. Jeżeli inwestor nie przemyślał zakupu nowych grzejników mógł zainstalować te o zbyt małej mocy.

Co może być nisko budżetowym rozwiązaniem tych problemów:

 • Przy pozostawieniu obecnych grzejników należało by spróbować doregulować instalację tak, aby zdławić przepływ przy grzejnikach zlokalizowanych najbliżej źródła ciepła. Do grzejników bardziej oddalonych dopłynie wówczas więcej wody grzewczej. Mielibyśmy równomierny rozkład ciepła w całym budynku
 • Jeżeli jest taka możliwość, zainstalować z powrotem grzejniki żeliwne (o dużej pojemności wodnej). Przywrócilibyśmy korzystne właściwości cieplne instalacji grawitacyjnej i zmniejszylibyśmy opory przepływu wody. Zwiększyła by się ilość wody w instalacji, poprawiła by się płynność pracy kotła na paliwa stałe.
 • Należy pamiętać o właściwym sposobie palenia w kotle. Zawsze powinien odbywać się w sposób możliwie ciągły. Paląc tak nagrzewamy mury budynku, które są ogromnym akumulatorem ciepła. Będą je oddawać przez długi czas. Przepalanie co jakiś czas nie da dobrego rezultatu, ponieważ ściany budynku pozostaną zimne dając poczucie ciągłego chłodu nawet, gdy powietrze w pomieszczeniach będzie nagrzane.

Są to rozwiązania, które na obecną chwilę przychodzą mi do głowy dla tego przypadku. Jeżeli macie jeszcze jakieś pomysły proszę o info w komentarzach 🙂 .

Pozdrawiam

Możesz również polubić…

6 komentarzy

 1. Onico pisze:

  Bardzo dobre informacje. Warto też pamiętać o przeglądach i ogólnym dbaniu o instalację grzewczą. Jej awaria może być poważna, gdy się ją zaniedbuje. I to niezależnie od rodzaju paliwa.

 2. Szymon pisze:

  Od początku wybudowania domu nigdy nie miałem tego typu problemów a ogrzewam pelletem który dopiero od niedawna wkrada się w łaski użytkowników i słusznie bo to czyste i łatwe w obchodzeniu się paliwo.

 3. Paweł pisze:

  Dzień dobry.
  Od niedawna mam dom gdzie jest zamontowana instalacja grawitacyjna z lat 60-tych. Instalacja ma otwarte naczynie wzbiorcze. Zainstalowany jest piec gazowy. Generalnie nie ma żadnych większych problemów. Większość grzejników jest żeliwna i grzeją w zasadzie bez zarzutu. Najgorzej działają 2 nowe grzejniki płytowe, które zostały założone w czasie remontu. Proszę o kilka wskazówek jak dbać o taką instalację, bo chciałbym żeby działała jak najdłużej. Ja swoje działania ograniczam do dopuszczania wody przed sezonem grzewczym. Czy coś jeszcze trzeba robić?

 4. tymol pisze:

  czy nie pomogło by właczenie w obieg instalacji pompki wodnej?

 5. jan pisze:

  plytowe nie nadaja sie do instalacji grawitacyjnej, [duzy opor przeplywu] , pompa tez wiele nie da , tylko 300 kw na sezon grzewczy

 6. Tadek pisze:

  na piecu gazowym instalacja zamknieta z manometren cisnienie 1,3mpa i pompa grawitacyjna no i oczywiscie zawor bezpieczenstwa i zbiornik przreponowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.