Tanie ogrzewanie gazowe, czyli 5 kroków do tego jak oszczędnie ogrzać dom lub mieszkanie kotłem gazowym

jak tanio grzać gazem, kotłem gazowym

Wszędzie tam gdzie doprowadzona jest sieć gazownicza najbardziej opłacalne jest ogrzewanie gazem ziemnym. Pisze o tym z dwóch powodów. Po pierwsze gaz ziemny jest relatywnie tanim paliwem (w porównaniu z olejem opałowym lub gazem płynnym). Po drugie wykorzystanie kotłów gazowych do ogrzewania sprawia, że mamy praktycznie bezobsługowe źródło ciepła naszego domu lub mieszkania.W przypadku kotła na paliwo stałe np. węglowego jesteśmy w stanie zaoszczędzić na koszcie samego paliwa. Jednak ilość dodatkowej pracy jaką musimy włożyć w regularne rozpalanie i czyszczenie tego urządzenia jest dość duża. Nasz czas i wysiłek wkładany w te czynności też ma swoją cenę.   

Obecnie coraz częściej do ogrzewania gazem wykorzystywane są nowoczesne kotły kondensacyjne. Dodatkowo ilość tych kotłów na rynku wzrośnie z powodu nowych przepisów unijnych, które niejako „faworyzują” tego typu urządzenia.

Coraz więcej terenów już zamieszkałych podlega gazyfikacji. Podobnie jest z nowo powstałymi osiedlami do których często doprowadzany jest gaz ziemny. Ogrzewanie gazowe zyskuje na znaczeniu.

Myślę zatem, że wpis pod tytułem Tanie ogrzewanie gazowe, czyli 5 kroków do tego jak oszczędnie ogrzać dom lub mieszkanie kotłem gazowym zainteresuje wielu czytelników.

Od czego powinniśmy zacząć:

1. Odpowiednio dobrana moc kotła

Jeżeli dopiero przymierzamy się do zakupu gazowego urządzenia grzewczego powinniśmy na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę. Każdy kocioł gazowy pracuje w pewnym zakresie mocy. Nowoczesne kotły kondensacyjne charakteryzują się tym, że zakres modulacji ich mocy jest bardzo szeroki. Dla przykładu może to być wartość od 3 kW (moc minimalna) do 25 kW (moc maksymalna). Można w uproszczeniu powiedzieć, że urządzenie samo dobierze moc (w tym zakresie) w zależności od zapotrzebowania na ciepło.

Dlaczego ten aspekt jest taki ważny, otóż … wyrób kotła o zbyt małej mocy spowoduje, że nasze pomieszczenia będą niedogrzane. Kocioł o mocy zbyt dużej nie będzie się dobrze sprawdzał w trakcie trwania okresów przejściowych (wiosna, jesień), kiedy jest stosunkowo ciepło na zewnątrz. Wyższa moc maksymalna kotła oznacza także wyższą moc minimalną. To właśnie ta druga jeżeli jest wysoka sprawia, że kocioł będzie dawał zbyt dużo ciepła szczególnie w dość ciepłych okresach wiosenno-jesiennych. Efektem będzie praca na zasadzie częstego włączania się i wyłączania urządzenia. Takie przerwy w dostawie ciepła nie są korzystne raz dla żywotności podzespołów kotła, a dwa dla komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Ciągła praca kotła jest bardziej korzystna. Mamy wówczas niemal bez przerwy ciepłe grzejniki, co powoduje, że odczuwalna temperatura w pomieszczeniach jest nawet wyższa niż rzeczywista. Wszystko to ma niebagatelny  wpływ na koszty ogrzewania.

Do większości mieszkań lub domów jednorodzinnych nie powinniśmy mieć problemu z doborem mocy urządzenia. Obecne na rynku nowoczesne kotły gazowe – szczególnie kondensacyjne posiadają tak jak wspomniałem duży zakres modulacji mocy, co daje nam „duży margines błędu” 🙂 . Dla większości domów o dobrej izolacji termicznej moc 25kW pozwala na pokrycie strat ciepła nawet w budynku o powierzchni ok. 300 m2. Jeżeli moc minimalna tego samego kotła wynosi 3 kW oznacza to, że urządzenie takie może płynnie ogrzewać także stosunkowo niewielkie mieszkanie.

Jeżeli mimo wszystko chcemy nieco dokładniej wyliczyć moc cieplną niezbędną do ogrzania naszego budynku zachęcam do zapoznania się z wpisem „jak dobrać moc kotła”, gdzie zamieściłem kalkulator excel służący do tego celu.

2. Właściwa temperatura na kotle

Gazowe kotły mają tę zaletę, że posiadają możliwość nastawienia temperatury wody grzewczej w szerokim zakresie. Przykładowo minimalna temperatura może wynosić 25oC  przy zasilaniu instalacji ogrzewania podłogowego lub nawet 80oC przy ogrzewaniu grzejnikowym.  Dla porównania w kotłach na paliwo stałe nie mamy już takiej dowolności. Nastawiona temperatura nie powinna być niższa niż 57oC, ponieważ ma to wpływ na żywotność tego typu kotła.  

Powinniśmy zatem ustawić właściwą temperaturę na naszym urządzeniu grzewczym, aby nie przegrzewać niepotrzebnie pomieszczeń lub też ich nie wychładzać. Wybrać taką temperaturę, która sprawi, że nasze grzejniki będą oddawać tyle ciepła ile jest potrzebne w danej chwili. Jeżeli na zewnątrz robi się zimniej temperatura na kotle powinna być wyższa, ponieważ niezbędna jest wyższa moc grzejników. Obniżamy temperaturę, gdy robi się cieplej. Konkretną wartość musimy określić sami metodą prób i błędów. Możemy także skorzystać z dobrodziejstw automatyki w kotle, mam tutaj na myśli sterowania pogodowe (czujnik temperatury zewnętrznej). W skrócie polega ono na tym, że kocioł sam dobiera właściwą temperaturę zasilania grzejników w zależności od tego jaka temperatura panuje na zewnątrz. Szerzej na ten temat pisałem w artykule jaką temperaturę ustawić na kotle.

3. Właściwe sterowanie kotłem

Konstrukcja kotłów gazowych umożliwia łatwe dozowanie paliwa gazowego, co z kolei daje duże możliwości sterowania urządzeniem. Możemy do nich podłączyć zarówno proste dobowe sterowniki temperatury jak i bardziej skomplikowane regulatory tygodniowe programowalne wspomagające dodatkowo modulację mocy urządzenia grzewczego. Wszystko po to, aby praca kotła była jeszcze bardziej efektywna i oszczędna.

 • Proste regulatory temperatury pomieszczeń dobowe – ich zasada działania polega na wysyłaniu sygnału do kotła, aby się włączył, gdy temperatura nastawiona spada lub wyłączył, gdy temperatura nastawiona zostaje osiągnięta. Prostota polega na tym, że nie musimy ich specjalnie programować. W razie potrzeby zwiększamy lub zmniejszamy wartość temperatury jaką chcemy mieć w pomieszczeniach przyciskami „plus” / „minus”.
 • Bardziej rozbudowane regulatory tygodniowe programowalne – dają możliwość zaprogramowania żądanej przez nas temperatury w pomieszczeniu z podziałem na dni tygodnia. Ponadto często gwarantują kilka poziomów temperatur, które możemy także zaprogramować. Jednym poziomem może być wyższa temperatura za dnia. Drugim poziomem niższa temperatura w nocy.
 • Regulatory tygodniowe programowalne wspomagające dodatkowo modulację kotła – urządzenia te zazwyczaj posiadają funkcję regulatorów wymienionych powyżej. Dodatkową ich zaletą jest to, że mogą być np. zdalnym sterowaniem kotła. Można więc nastawić na nich wszystkie parametry dostępne tylko z panelu kotła. Jednocześnie wyróżniającą zaletą mającą wpływ na oszczędne ogrzewanie jest funkcja wspomagająca modulację kotła. Może ona działać w taki sposób, że regulator „powiadamia” kocioł o tym, że zaraz zostanie osiągnięta temperatura zadana. W związku z tym źródło ciepła już zawczasu zmniejsza swoją moc. Resztę załatwi bezwładność cieplna instalacji – żądana temperatura „siłą rozpędu” i tak zostanie osiągnięta.

Regulatory temperatury pomieszczeń stają się niezbędne szczególnie w przypadku ogrzewania niewielkich powierzchni w mieszkaniach. Pomimo dużego zakresu modulacji kotłów gazowych w niedużych mieszkaniach nawet moc minimalna 3kW może być za duża. Jeżeli takowego regulatora nie zastosujemy kocioł nie dostanie informacji do tego, aby przestał grzać. W efekcie mieszkanie może się niepotrzebnie przegrzewać.

W punkcie tym powinienem wspomnieć także o sterowaniu pogodowym (czujniku temperatury zewnętrznej).  Przypomnę tylko, że działanie funkcji pogodowej polega na dobieraniu odpowiedniej temperatury zasilającej instalację c.o. w zależności od temperatury panującej na zewnątrz.

W kotłach gazowych regulatory temperatury pomieszczeń i czujniki pogodowe mogą być stosowane jednocześnie. Nadrzędny sygnał do kotła daje w tym wypadku regulator temperatury i to on decyduje kiedy i jak kocioł ma pracować. Czujnik temperatury zewnętrznej daje jedynie sygnał do tego jaka temperatura wody grzewczej ma wychodzić z kotła.

4. Właściwie wyposażona instalacja

Instalacja centralnego ogrzewania powinna być przystosowana do pracy z kotłami gazowymi. Jeżeli są to kotły kondensacyjne dobrze jest (chociaż nie jest to konieczne), aby grzejniki były nieco „przewymiarowane”. Większa ich powierzchnia spowoduje, że do dostarczenia wymaganej ilości ciepła wystarczy niższa temperatura wody grzewczej. Z kolei im niższa temperatura wody grzewczej tym większa sprawność kotła kondensacyjnego. Ogólnie rzecz biorąc najlepiej urządzenia te sprawdzają się przy pracy z ogrzewaniem podłogowym, które charakteryzuje się bardzo niskimi temperaturami wody w instalacji.

Instalacja c.o. powinna być także wyposażona w zawory i głowice termostatyczne. Każda cyfra na zaworze jest zbliżonym odpowiednikiem temperatury jaką chcemy utrzymywać w pomieszczeniu. Zazwyczaj wartość „3” na zaworze zbliżona jest do 20oC.

Dodatkowo jeżeli posiadamy regulator temperatury pomieszczeń ważne jest, aby w pomieszczeniu, w którym został on zamontowany zawory termostatyczne były otwarte maksymalnie. To regulator będzie dbał o odpowiednią temperaturę w pokoju. W pozostałych pomieszczeniach możemy już indywidualnie regulować temperaturę na termostatach przy grzejnikach.

5. Właściwe nawyki związane z ogrzewaniem

Jeżeli mamy dobrany odpowiedni kocioł, zastosowaliśmy dodatkowe sterowanie oraz nasza instalacja jest dobrze wyposażona pozostaje nam pamiętać o dobrych nawykach związanych z ogrzewaniem.

Mam tutaj na myśli:

 • Właściwe wietrzenie pomieszczeń zimą. Powinno ono być krótkie, ale intensywne, trwać np. 5 minut. W trakcie wietrzenia powinniśmy zakręcić zawory termostatyczne przy grzejnikach. Jeżeli tego nie zrobimy zawory omywane chłodnym powietrzem otworzą się niepotrzebnie, a grzejnik zrobi się gorący.
 • Nie zasłaniajmy okien za dnia. Słońce daje dodatkowe zyski darmowego ciepła. W nocy wręcz przeciwnie zasłaniajmy okna i zatrzymujmy ciepło wewnątrz.
 • Nie przysłaniajmy grzejników firanami, meblami itp., ponieważ spowoduje to znaczny spadek ich wydajności.

Więcej na ten temat pisałem w artykule dotyczącym 6 kroków do niższych rachunków za ogrzewanie.

Miejmy nadzieję, że nadchodząca zima będzie łagodna tak jak ostatnia 🙂 . Jeżeli tak się stanie koszty związane z ogrzewaniem nie powinny powalić na kolana naszego budżetu domowego. Pamiętajmy jednak, że to właśnie ogrzewanie nadal stanowi ok. 70% wszystkich wydatków związanych ze zużyciem energii w gospodarstwach  domowych, więc możemy wiele zyskać ucząc się czym jest  „oszczędzanie przez ogrzewanie

Jeżeli macie jakieś pytania zapraszam do zadawania ich w komentarzach. Życzę spokojnego dnia!

 

Możesz również polubić…

17 komentarzy

 1. coffe pisze:

  Z wielką przyjemnością czytam Pana artykuły, szkoda moich trzech miesięcy walki z Junkersem Smart Cerapur 14-3C. Nadal nie jestem w stanie opanować jego pokręconej logiki (a właściwie logiki instrukcji obsługi i serwisu, szczególnie opisu nastawiania c.w.u.).
  Pozdrawiam cieplutko

 2. Marcin pisze:

  Ja miałem instalację gazową, ale ze względu na kredyt na mieszkanie dla córki musieliśmy z żoną maksymalnie ograniczyć przyszłe wydatki. Przerobiliśmy instalację na pompę ciepła, troche to trwało, ale było warto, bo się zwraca teraz. Grzeje tak samo wydajnie, a przynajmniej my nie zauważyliśmy różnic poza tymi w kosztach – oszczędność naprawdę jest duża, ok 4-5 tysięcy rocznie. Też mieliśmy szczęście, bo trafiliśmy na firme, która potrafiła nam dobrze doradzić, tzn a-pic.pl, nie naciągnęli nas na najdroższą możliwą opcje.

 3. ania pisze:

  Posiadam kocioł kondensacyjny (takie coś http://swiatkominow.pl/sklep/produkt/de-dietrich-kociol-kondensacyjny-innovens-mca-35-bs-60.html) od dwóch lat różnica w rachunkach jest… Pompa ciepła fajny pomysł no ale koszty jednak duuużo większe

 4. jarnus pisze:

  Zainwestowałem w piec do palenia pelletu, Teraz mam spokój z czyszczenim bo pellet z drewna spala się niemalże całkowicie. 

 5. Darek pisze:

  Kocioł gazowy dobra rzecz ale chyba do taniego ogrzewania nie należy, paliłem u siebie węglem ale ostatnio poszedłem w pellet, dobrze się pali.

 6. Brygida pisze:

  Wie ktoś jak ustawić pięć klöckner?

 7. Łuki pisze:

  Ja po moich doświadczeniach z kotłami różnych marek, najbardziej zadowolony jestem z
  kotła kondensacyjnego od firmy Termet. Piec działa jak należy, jest cichy (większość piecyków wydawała głośne odgłosy np. w trakcie włączania ciepłej wody), z ceny również jestem zadowolony. Regulowanie temperatury jest bardzo wygodne. Jak jestem w pracy mam piecyk ustawiony na niską temperaturę a w weekendy na wyższą. Polecam.

 8. fumfel pisze:

  Wszystko cacy. Poprawiłbym tylko ostatni akapit punktu 4. Owszem zaleca się aby tam gdzie termostat sterujący piece, nie było w ogóle głowic termostatycznych na kaloryferach – jednakże powinny one być odpowiednio kryzowane! W przeciwnym wypadku może to skutkować niedogrzaniem pozostałych pomieszczeń.

 9. familok pisze:

  Od tygodnia w kamienicy mojej mamy każdy z lokatorów zostal wyposażony w piec gazowy. Piece na węgiel zostały zastapione gazowymi. Biec firmy Brojte ogrzewa grzejniki i podgrzewa wodę. Chciałbym się dowiedzieć od Was co można do niego podłączyć żeby oszczędnie grzać. Jestem laikiem w tej materii. Instalatorzy mówili o jakimś sterowniku ale nie podali konkretów.

 10. Bozena pisze:

  Witam.
  Niestety nie mam zamontowanych zadnych sterownikow(mam piec de dietrich dwufunkcyjny z zamkniitym termoobiegiem).Dwupokojowe mieszkanie – 48 m2.
  Zdarza sie ze w dzien gdy jest zimno ogrzewam mieszkanie a na noc zupelnie wylaczam ogrzewanie.
  Chcialabym oszczedniej ogrzewac mieszkanie,co robic?wylaczac na noc czy nie?(moze ustawic na jakas konkretna temperature?
  Prosze o rade.

 11. Ola pisze:

  Witam. Czy przy piecu kondensacyjnym normalne jest że grzejniki po uzyskaniu temp w pomieszczeniu całkowicie robią się zimne a potem jak pięć się załącza to znowu się nagrzewają od zera?

  • michu pisze:

   Tzn że żle wyregulowania jest krzywa grzewcza lub nie ma czujnika zewnętrznego. Piec powinien pracować cały czas modulując mocą ale nie wyłączać się, daje to spore oszczędności i komfort cieplny

   • Gosia pisze:

    Podepnę się. U mnie piec kondensacyjny po podłączeniu sterownika i wybraniu pracy w trybie dzień(21.8*C)/noc(18*C) wyłącza się i włącza. Cała modulacja polega na tym, że jak jest poniżej 21.2 w dzień (histereza 0,6), piec się włącza, jak jest powyżej – wyłącza się. W nocy to samo, od 20 piec się wyłącza i włącza tylko jeśli spadnie poniżej 17,4*C.
    Rozumiem, ze nie powinien się wyłączać, tylko stopniowo zmniejszać moc? Jak to osiągnąć? Co ustawić na piecu – Termet Gold 20?
    Mam jeszcze w domu stare kaloryfery żeliwne i rurki o dużej średnicy, one mają dużą bezwładność cieplną – może lepiej jest, żeby piec chodził bez termostatu w sposób ciągły, ustawiając np 47 stopni na piecu i modyfikując ręcznie w zależności od pogody?
    Będę wdzięczna za pomoc

 12. Uwielbiam czytać Pańskie artykuły. Ciekawe źródło wiedzy. Pozdrawiam.

 13. heniek pisze:

  Witam… Kupiłem niedawno dom z ogrzewaniem na gaz ziemny. Wszystko jest ok tylko nurtuje mnie jeden temat. otóż wszystko mam zaprogramowane tak jak należy cały hormonogram dzienny przez cały tydzień, lecz niewiem… jak ustawic te pokrętła czyli termostaty przy grzejnikach. bo skoro temperatura na sterowniku jest ustawiona na np. 21 stopni w dzień to jak powinny byc rozkręcone te termostaty ? na 5 ? na 3 ? … u mnie teraz są na 2 i jest ok. Uprzedzam że dom mam bardzo dobrze docieplony i niewiem czy nie było by lepiej ustawic temperature na 19 stopni i pokrętła na 5 ? Pomóżcie…

 14. Fujinchang pisze:

  Mam takie pytanko. Lepiej jest grzać do np. 20 stopni ale ustawić piec tak aby cały dzień dogrzewał do tej temperatury czy bardziej się opłaca ustawić tak aby nagrzewał kilka razy dziennie do tych 20?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.