Jak odpowietrzyć grzejnik (kaloryfer), jak odblokować zawór termostatyczny (grzejnikowy) – video poradnik

dlaczego grzejnik nie grzeje odpowietrzanie

W dzisiejszym wpisie chciałbym poruszyć problemy związane z naszą instalacją c.o., które pojawiają się razem z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Mam tutaj namyśli zapowietrzone grzejniki oraz zablokowane zawory termostatyczne spowodowane dłuższym ich nie używaniem.Chciałbym także po raz pierwszy umieścić na blogu film. Robię to z dwóch powodów. Jeżeli ktoś chce zaoszczędzić czas, może zamiast czytania po prostu obejrzeć film (twa 4 minuty). Po drugie, mówi się, że jeden obraz może wyrazić tysiąc słów, a co dopiero film 😉 .

Podpowiadam zatem:

Jak odpowietrzyć grzejnik (kaloryfer), jak odblokować zawór termostatyczny (grzejnikowy) – video poradnik

Rozwijając oba zagadnienia.. (dla zainteresowanych film na końcu wpisu)

1. Jak odpowietrzyć grzejnik (kaloryfer)

Najpierw spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytanie skąd bierze się w ogóle powietrze w instalacji? Połączenia różnych elementów systemu grzewczego, mogą być przyczyną wnikania powietrza poprzez nawet nieduże nieszczelności. Dość mocno zagrożone zapowietrzaniem są układy otwarte c.o. z kotłami na paliwa stałe. Mają one bezpośredni kontakt z powietrzem zewnętrznym (z pomieszczenia) poprzez otwarte naczynia wzbiorcze. Taki układ sprzyja przedostawaniu się powietrza do instalacji. Ponadto częste uzupełnianie wody ma wpływ na przedostanie się powietrza do układu grzewczego. Także przez rury z tworzyw sztucznych powietrze wnika do instalacji (jest to zjawisko normalne).

 • Po czym rozpoznać, że grzejnik jest zapowietrzony? Przede wszystkim wyraźnie możemy wyczuć ręką, że górna część grzejnika jest chłodniejsza niż dolna. Oznacza to, że powietrze zebrało się w górnej jego części. Dodatkowo możemy słyszeć wydobywające się szumy i hałasy. W tym momencie grzejnik nie pracuje tak jak powinien, a pomieszczenie może przez to się wychłodzić.
 • Co będzie nam potrzebne do odpowietrzenia grzejnika? Śrubokręt płaski, szmatka, naczynie na wodę.
 • Jak przystąpić do odpowietrzenia grzejnika? Pierwsze rzecz jaką powinniśmy zrobić to zakręcić zawór termostatyczny. Spowoduje to odcięcie grzejnika od instalacji – oznacza to, że nie będzie przez niego przepływać woda. Zebrane powietrze nie będzie zatem krążyć po instalacji tylko pozostanie wewnątrz, dzięki czemu będziemy je mogli łatwiej usunąć.

odpowietrzenie grzejnika schemat

Rys. 1. Schemat obrazujący odpowietrzenie grzejnika

 • Ustawiamy otwór wylotowy, jest to biały ruchomy element z tworzywa z małą dziurką na końcu znajdujący się w samym rogu grzejnika (przeciwnie do zaworu termostatycznego). Skieruje on strumień powietrza, a później wody, tam gdzie chcemy, najlepiej z dala od ściany 😉 .
 • Podkładamy pod wspomniany otwór przygotowane naczynie na wodę. Odkręcamy delikatnie śrubę odpowietrznika śrubokrętem płaskim do momentu aż usłyszymy syczące wydostające się powietrze. Później powinna zacząć lecieć woda. Poczekajmy spokojnie kilka sekund, ponieważ z wodą może także wydostawać się jeszcze powietrze. Na koniec zakręcamy odpowietrznik i przecieramy go ścierką. Odkręcamy zawór grzejnikowy do poprzedniego położenia.
 • Na zakończenie warto sprawdzić w kotłowni ciśnienie wody w instalacji. Odpowietrzenie grzejnika sprawiło, że upuściliśmy nieco wody. Warto ją uzupełnić. Ciśnienie powinno wynosić ok. 1,2 bar.

Przyszedł czas na odpowiedź na drugie zagadnienie…

2. Jak odblokować zawór termostatyczny grzejnikowy

Zawór termostatyczny może się zblokować i nie działać nawet w momencie kiedy odkręcamy go na pozycję maksymalnego grzania (nr 5). Dzieje się tak dlatego, że grzybek zaworu „utknął” w gnieździe. Przyczyną mogło być pozostawienie zaworu w pozycji zamkniętej przez cały sezon letni. Co zatem należy zrobić, aby odblokować zawór?

 • Po pierwsze należy odkręcić i zdjąć głowicę termostatyczną, aby dostać się do zaworu. Naszym oczom ukaże się iglica zaworu, która tylko nieznacznie wystaje na zewnątrz.
 • Powinniśmy użyć WD40 i spróbować poruszyć iglicę w górę i w dół. Jeżeli to nie pomaga dobrze jest złapać główkę iglicy kombinerkami i spróbować pociągnąć do siebie. Jeżeli iglica siedzi zbyt głęboko, możemy odkręcić pierwszą mosiężną nakrętkę – będzie to widoczne na filmie (nie każdy typ zaworu takową posiada). Wtedy będziemy mieli lepszy dostęp, aby móc złapać i poruszyć iglicą zaworu. Możemy ponownie użyć WD40. W końcu zawór powinien się odblokować. Ciepła woda powinna napłynąć, a grzejnik niemal od razu zrobi się gorący.

Wyżej przedstawione przypadki są najczęstszymi jakie zdarzają się użytkownikom instalacji tuż po rozpoczęciu sezonu grzewczego. Odpowietrzenie grzejnika, czy odblokowanie zaworu termostatycznego jak widać możemy przeprowadzić sami bez najmniejszego problemu stając się w ten oto sposób bohaterami własnego domu – co z pewnością docenią małżonki 😉

Miłego dnia!

Aha… film 🙂

Możesz również polubić…

2 komentarze

 1. Aga pisze:

  Bardzo pomocne!

 2. Bobek pisze:

  Świetnie wyjaśnione! Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.