Jaką temperaturę ustawić na kotle (piecu)

jaką temperaturę ustawić na kotle-blog ogrzewanie

Zdecydowałem się napisać coś na temat tego jaką temperaturę ustawić na kotle (piecu) – jak to niektórzy potocznie określają kocioł 🙂 , ponieważ dość często spotykam się z tego typu pytaniem. Odpowiedź jest nieco złożona, otóż …Teoretycznie temperatura jaką powinniśmy mieć ustawioną na kotle jest to tzw. wartość obliczeniowa na jaką zostały dobrane grzejniki w naszym domu.

Dla przykładu – mieszkamy we Wrocławiu, który ulokowany jest w II strefie klimatycznej dla której obliczeniowa temperatura zewnętrzna wynosi – 18oC. Tym założeniem kierował się projektant wyliczając zapotrzebowanie na ciepło budynku (zakładając, że w pokojach ma być temperatura +20oC). Na tej podstawie zostały też dobrane grzejniki o takiej mocy, aby zapewnić wystarczającą ilość ciepła nawet w teoretycznie największe występujące mrozy w danej strefie klimatycznej. W naszym przypadku jest to -18oC.

Aby dany grzejnik zapewnił wspomnianą niezbędną ilość ciepła musi pracować przy właściwych dla siebie parametrach. Oznacza to, że każdy grzejnik ma wyznaczoną temperaturę wody zasilającej i powrotnej przy której będzie gwarantował daną moc cieplną. Przykładowo parametry pracy mogą wynosić 70/50oC. Oznacza to, że temperatura zasilająca grzejnik wynosi 70oC (jest to temperatura jaka wychodzi z naszego kotła). Temperatura powrotna z grzejnika po oddaniu ciepła do pomieszczenia to 50oC. (jest to temperatura która powraca do kotła).

Jak widać z powyższego opisu temperatura jaką powinniśmy mieć ustawioną na kotle wynosi 70oC. Zapewni nam ona wystarczającą moc grzejnikom i wystarczającą ilość ciepła nawet w teoretycznie największe mrozy sięgające – 18oC (zgodnie z naszym przykładem).

Reasumując – temperatura jaką w teorii powinniśmy mieć ustawioną na kotle jest to temperatura obliczeniowa na jaką zostały dobrane nasze grzejniki.

Jest jedno „ale”, mianowicie jeżeli na zewnątrz robi się cieplej nie będziemy potrzebować aż tak dużej mocy grzejników i temperatura wody wychodzącej z kotła równa 70oC będzie zbyt duża. Efektem będą przegrzane pomieszczenia w naszym mieszkaniu lub domu. Problem ten mogą poprawić zawory termostatyczne przy grzejnikach (jeżeli takowe posiadamy). Nie jest to jednak rozwiązanie najbardziej efektywne i najoszczędniejsze.

Rozpatrzmy w takim razie dwa przypadki:

1. Jaką temperaturę ustawić na kotle gazowym, aby grzać efektywnie i oszczędni

Powyżej omówiliśmy sobie, że nastawienie i ciągłe utrzymywanie wysokiej temperatury na naszym źródle ciepła nie jest wskazane. Szczególnie w przypadku gazowych kotłów kondensacyjnych, które pracują z najwyższą sprawnością przy niskich temperaturach wody zasilającej i powrotnej. Co zatem zrobić.

Możemy wykorzystać funkcję, którą gwarantuje praktycznie każdy kocioł gazowy – opcję pogodową. Polega ona na tym, że podłączamy do kotła czujnik temperatury zewnętrznej, który wieszamy najczęściej na północnej ścianie budynku. Na tej podstawie kocioł posiada informację o tym jaka jest temperatura zewnętrzna. Nasze źródło ciepła jest teraz w stanie automatycznie dostosować odpowiednią temperaturę wychodzącą z kotła do warunków panujących na zewnątrz. Jak robi się cieplej na zewnątrz automatycznie obniżana jest temperatura zasilająca instalację c.o. Jeżeli natomiast temperatura zewnętrzna spada to automatycznie wzrasta temperatura wysyłana na grzejniki. Wszystko odbywa się za pośrednictwem tzw. krzywej grzania. Sterowniki w kotłach posiadają kilka takich „krzywych”. Pozwalają one na wybranie (metodą prób i błędów) tej najlepiej pasującej do naszego budynku.  Poniżej przykład.

przykładowa krzywa grzewczaPoprzez temperaturę zewnętrzną (oś pozioma) ustawiana jest właściwa temperatura zasilania (oś pionowa). Każda z linii jest osobną krzywą grzania – wybieramy jedną z nich.

Poniżej podaję przykład takiego czujnika:

Jeżeli nasz kocioł nie ma takiej opcji lub, gdy ogrzewamy niewielkie mieszkanie nie zawsze jest możliwość zastosowania czujnika temperatury zewnętrznej. Pozostaje nam wówczas dostosowanie temperatury na kotle metodą prób i błędów samemu – ręcznie na kotle. Możemy tą temperaturę korygować w razie zmiany temperatury na zewnątrz.

2. Jaką temperaturę ustawić na kotle na paliwa stałe, aby grzać efektywnie i oszczędnie

W przypadku kotłów na paliwa stałe mamy nieco utrudnioną sytuację. Urządzenia tego typu ze względu na ochronę przed korozją posiadają ograniczenie związane z tym, że temperatura zasilania i powrotu nie może być zbyt niska. Nie możemy zatem jak w przypadku kotła gazowego niemal swobodnie obniżać temperatury zasilania, gdy tylko na zewnątrz zrobi się cieplej. To z kolei może powodować przegrzanie pomieszczeń szczególnie w okresach przejściowych (wiosna, jesień).

W kotłach na paliwa stałe w celu zmniejszenia temperatury wody zasilającej grzejniki stosujemy na instalacji tzw. zawór czterodrogowy. Obniża on koszty eksploatacyjne i działa w następujący sposób:

 • Po pierwsze – miesza ciepłą wodę wypływającą z kotła z powracającą chłodną wodą z instalacji c.o. Innymi słowy możemy ustawić chłodniejszą wodę w obiegu instalacji c.o., a cieplejszą wodę w obiegu – zasilanie z kotła – powrót do kotła (schemat poniżej). W ciekawy sposób pracę takich zaworów obrazują ich producenci. Wystarczy na „youtube” wpisać hasło „zawór czterodrogowy”.
 • Po drugie – zawór taki chroni kocioł przed zbyt niską temperaturą powrotu, co wydłuża żywotność kotła. Dodatkową zaletą jest to, że wyższa temperatura wody powracającej do kotła powoduje, że temperatura spalania w urządzeniu też jest wyższa. To z kolei gwarantuje wyższą sprawność i w efekcie ogranicza wydzielanie smoły i innych szkodliwych substancji.

Przykładowy zawór tego tupu:

Zaletą tego rozwiązania jest to, że możemy wykorzystać sterowanie pogodowe (podobnie jak w kotłach gazowych). Rozwiązanie takie wymaga zaworu czterodrożnego z siłownikiem, regulatora pogodowego oraz kilku czujników. System taki pozwoli na automatyczne dobranie temperatury zasilania instalacji c.o. w zależności od warunków panujących na zewnątrz. Dodatkowo może mieć funkcję pozwalającą na krążenie wody tylko w krótkim obiegu kotłowym, powodując szybkie „wygrzanie” kotła. Zmniejsza to do minimum szkodliwe działanie kondensacji i wydłuża żywotność urządzenia.

Reasumując – posiadając zawór czterodrogowy różnica temperatur pomiędzy wodą wychodzącą z kotła, a wodą powracającą do kotła nie jest aż tak duża, co jest niezwykle korzystne.

Pracę instalacji z zaworem czterodrogowym obrazuje poniższy schemat:

schemat zawór czterodrogowy

 

Mam nadzieję, że ten wpis rozwieje chociaż niektóre wątpliwości, co do tego jaką temperaturę ustawić na kotle (piecu).

Jak widać nie ma złotego środka i nie ma jednej konkretnej wartości. Dobór właściwej temperatury na kotle jest jednym z bardzo ważnych elementów oszczędnej eksploatacji naszego systemu c.o. Dodatkowo gwarantuje lepszy komfort cieplny, co sprzyja lepszemu samopoczuciu 🙂 .

Życzę miłego dnia i pozdrawiam !

Możesz również polubić…

38 komentarzy

 1. Lena pisze:

  Zdecydowanie pomocny wpis, dzięki wielkie. Od razu inaczej patrze na cały temat związany z piecem i ogrzewaniem

 2. Andrzej pisze:

  Bardzo dziękuję za szczegółowe informacje dot. ustawienia temperatury kotła olejowego. Wszelkie inne informacje na ten temat można określić jako „ble,ble ble” ! Pan to zrobił w sposób prosty i zrozumiały. Po zainstalowaniu kotła olejowego Viessmann Vitola-Comferral w moim średnio docieplonym domku jednorodzinnym o powierzchni ok 100 m2 eksperymentuję z temperaturą kotła i obecnie dojechałem do 80 st. zmniejszając ilość uruchomień kotła. Temperatura dla pomieszczenie „sterującego” gdzie jest zainstalowany programator wynosi 22,6 st. Po podwyższeniu temp. kotła rzadziej się on uruchamia. Myślę,że wreszcie trafię na właściwe ustawienie . Pozdrawiam serdecznie Andrzej S.

 3. starmot pisze:

  Fajny artykuł, trafiłem na niego szukając wad i zalet dwufunkcyjnego kotła gazowego z wbudowanym zasobnikiem oraz kotła jednofunkcyjnego z oddzielnym zasobnikiem na CWU.

 4. Lucjan pisze:

  Ide walczyc z operatorem pieca w naszej 6mieszkaniowej kamienicy!na dworze -18 do nawet -25 w nocy,a ja mam w domu 15-16.Ma tam jakis sterownik zalezny od temp na zewnatrz,bo teraz sie wyswietlilo 45st na piecu przy -10 na zewnątrz,wiec pewnie jest ten zawor,zwykle jak temp sa w okolicach 0st,to na piecu jest 39, ciekawe….

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Jeżeli przy dużych mrozach temperatura na kotle jest w Pana opinii zbyt niska przez co w mieszkaniu jest zbyt zimno (15-16oC) można skontaktować się z instalatorem aby zmienił krzywą grzania, a konkretniej nachylenie krzywej grzania, aby przy dużych mrozach na kotle była wyższa temperatura.

   Pozdrawiam

   • Ewa pisze:

    Witam. Mam problem, posiadam piec gazowy VITODENS 300, bez zasobnika na ciepłą wodę, zasobnik pozostał od ogrzewania kotłem na eko groszek więc nie kupowałam pieca gazowego z zasobnikiem bo nie było takiej potrzeby. Nie mogę poradzić sobie z efektywnym ustawieniem pieca. Mam pogodówkę i wewnętrzny bezprzewodowy termostat, który mam ustawiony na 22 st C. Namieszano mi w głowie, że powinnam odpowiednio ustawić krzywą grzania, żeby ciepło było w domu a pobór gazu był jak najmniejszy ale nie wiem jakie parametry tej krzywej są najlepsze. Nadmieniam, że powierzchnia grzania to około 200m. W tej chwili jest ustawiona na 1, przestawiłam raz sama na próbę na 0,9 i piec praktycznie w ogóle się nie włączał i zaczynało być w domu zimno. Wróciłam więc do 1 i stoję w martwym punkcie. Każdy fachowiec, którego prosiłam o pomoc mówił co innego, jestem totalnie pogubiona. Proszę o rady i wskazówki za co już z góry dziękuję. Ewa.

    • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

     Witam,

     Niestety ustawienie odpowiedniej krzywej grzania dla danego budynku nie jest takie proste. Należy to zrobić niejako metodą prób i błędów. Z tego co Pani pisze przestawiona została krzywa z 1 na wartość 0,9 i to nie zdało egzaminu. Dokonała Pani w tym momencie zmiany nachylenia krzywej grzewczej. W tych kotłach z tego co wiem możliwa jest też zmiana poziomu (przesunięcie równoległe krzywej w kierunku pionowym) – może korekta tego parametru da lepszy rezultat.

     Pozdrawiam

    • EG pisze:

     Do Ewy – wyrzuć natychmiast porodówkę !! Ja gdy założyłem to kocioł oszalał . Odpowiedź instalatora – on się sam ustawi ! Jak to mówią – ustawienie krzywej grzewczej to wiele prób i błędów !!!!!!!!! Nie jest to jeszcze dopracowane . Wystarczy sterownik pokojowy [ radiowy ] Piszesz że masz 200 m/2 grzania to znaczy że dom jest piętrowy . Powinie być zamontowany koło pieca rozdzielacz i dwa sterowniki dół i góra osobno !! inna temperatura jest na dole inna na górze ! Mądry instalator sie kłania ! Na początku wywal pogodówkę ! Ja mam ustawiony piec na 45 st. [ niema zimy ] w domu 21,2 st. rano , 21,8 st. wieczorem – noc 18,2 st. lepszy sen !!

   • Monter pisze:

    No jesteś prawie Seneka, przy okazji utytytułowany. Swoim postem wniosłeś tyle do tematu co sik komara podczas ulewy.

 5. stanislaw pisze:

  Witam! Mam piec dwufunkcyjny Brotje WHBC 22/24C,który jest sterowany termostatem radiowym TYBOX 137,gdzie ustawiłem temperaturę pomieszczeń 22′. Jaka temperatura ustawiona na piecu jest najbardziej ekonomiczna?Przy ustawionej 60′ na piecu , po osiągnięciu 22′ w pomieszczeniu piec się na chwilę wyłącza ,by po kilku minutach wystartować od nowa ,podczas gdy temperatura w pomieszczeniu,w którym jest termostat jest 22,5′ >tolerancja 0,5′.

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Najlepiej jest ustawić na kotle taką temperaturę, która umożliwi jego pracę jak najdłuższą i bez przerw. Jeżeli kocioł się wyłącza co jakiś czas oznacza to, że warto obniżyć na nim temperaturę. Będzie wtedy mógł popracować dłużej bez wyłączania. Ograniczamy w tym momencie cykliczne rozruchy kotła, przy których urządzenie zużywa nieco więcej gazu, oraz ograniczamy wychładzanie się instalacji w przerwach w ogrzewaniu.

   Pozdrawiam

 6. Rysiek pisze:

  NIe zgadzam sie z przedmówcą. Praca kotła bez przerw? Zaezy jakiego chyba węglowego:) A nie gazowego. Mowie o kotle tradycyjnym z otwartą bądz zamknieta komorą spalania. Efektywnosc jest najwieksza na wyzszych temperaturach. Jezeli bedzie chodził caly czas i caly czas grzał nawet na najmniejszym płomieniu to zuzycie bedzie duze. Sterownik pokojowy reaguje co np 0,2st i zalacza piec nawet gdy ustawie na 70st to sterownik duzo wczesniej wylacza go. Natomiast gdybym wylaczył na noc a rano chcial by od 5 rano piec wystartowal to wowczas zagrzeje grzejniki na te 70 st by szybko dobic. W cieple dni lepiej opuscic na 50 czy nawet na 45st by ten rozruch nie zezar nam zbyt duzo gazu. Prócz rozruchu piec musi pozniej wygrzac mury by zadana temp sie utrzymywala i na początku kilka razy zagrzeje nam na full.

 7. mgr pisze:

  Kupiłem ostatnio fajny czujnik do monitoringu temperatury pieca na e-sensor.pl . Czujnik mierzy temperaturę i można zobaczyć jaka jest temperatura przez internet oraz przez aplikację na telefon

 8. andrzej pisze:

  Mam piec Junkers ZSR 24-5 z regulatorami TFP3 oraz TA211E /pogodowy/.
  Wyświetlacz na kotle podaje temperaturę wody opuszczającej kocioł.
  W instrukcji regulatora TA211 jest wykres krzywej grzania. Wg tego wykresu przy temp. zewn. np +10 C temp. wyjścia z kotła winna wynosić +40 C.
  Która temperatura na wyświetlaczu winna odpowiadać zadanej temp. 40 C:
  a/ w momencie załączania palnika, czy
  b/ w momencie wyłączania palnika
  a może średnia arytmetyczna ?

 9. Alfred. pisze:

  Posiadam w domku piec Ariston-Egis z otwartą komorą spalania. Jaka powinna być różnica temperatur start/stop palnika. U mnie jest około 10 ciu stopni. Jeżeli piec osiągnie 60 stopni to palnik się wyłącza i temperatura spada do 50 stopni i palnik się załącza. Czy jest możliwość dla tego pieca zwiększenie diferencji temperatury do 15 stopni aby palnik rzadziej startował. Pompa pracuje bo jest sterowana przez termostat pokojowy.

 10. Aleksandra pisze:

  Posiadam nowy piec Viessmann Vitodens 100-W plus zasobnik 100 l.

  Chodzi mi o efektywne nastawienie temperatury grzania c.o. na dotykowym wyświetlaczu.Czujnik temperatury w pokoju jest ustawiony na 20,5. Dom 120 m2, bez ogrzewania podłogowego.Temperatura wody ustawiona na 42 .Jaką powinnam odpowiednio ustawić krzywą grzania, by pobór gazu był jak najmniejszy ale nie wiem jakie parametry tej krzywej są najlepsze? Poproszę o wskazówki . ALEKSANDRA

 11. Palacz gazu pisze:

  Posiadam piec dwufunkcyjny Termet miniterm, ogrzewam nim C.O., wodę do mycia, kuchnia również gazowa. Rodzina 5 osób na pokładzie. Chałupa 140 m. kw. piętrowa, grzejniki stalowe Purmo, na dachu położylem 10 cm wełny, piwnice dociepliłem 5 cm styropianu. Sprawdzam spalanie od 10 października i na początku było okey, góra 6 m. sześć. Teraz jak spadło na 0 spalanie jest 10 m. sześć.
  Temperatura ustawiona jest na 20 C. godz. 15-21 i godz. 5-6, pozostała temperatura 18,5 C
  Kombinuje jaką temperaturę ustawić na piecu bo nie mam pojęcia i jak z godzinami. W tej chwili mam 56 C na piecu

  • EG pisze:

   56 st. na kotle ? za dużo kocioł kondensuje do 55 st. obniż na 50 st.
   musisz wiedzieć że pgnig gdy jest większa zima i pobór gazu jest większy wali azot do rur , wiec obniża wydajność gazu – dziki kraj ale co zrobimy !! 10 m/3 to jest średnio zimą

 12. misiek pisze:

  Witam A ja mam na piecu ustawione 45 stopni i cały czas się tak pali. Dom mam nie ocieplony 2 piętrowy i wszędzie jest ciepło od 20 do 23-4 stopni. Więc nie wiem czym ogrzewacie że na piecu musi być 80 stopni

  • Tomasz pisze:

   Ogrzewaj tak dalej, ale jak będziesz miał nowotwór to dziękuj tylko sobie. W piecu, jeśli masz na paliwo stałe to przy temperaturze poniżej 60° będziesz miał suchą destylację a nie spalanie, piec zacznie obrastać niespalonymi włóknami smolnymi komin się zaasfaltuje.
   A) Masz 70% szans na zaczadzenie.
   B) Masz 80% szans na zapłon komina.
   C) Jeśli masz system połączony z ogrzewaniem wody to wytwarzasz legionellę, podobną objawowo do grypy.
   D) Podgrzewasz te smółki i wdychasz dziegieć, kreozot, benzen, prosta droga do raka.
   W razie gdy dojdzie do jakiegoś nieszczęścia to nie dostaniesz odszkodowania bo winna w 100% po stronie użytkownika.
   Jeśli to piec na gaz to co innego, ale w piecach na paliwo stałe minimalna temperatura na piecu to 60° na wyjściu.

  • Tomek pisze:

   Witam jak u pana wychodzi z rachunkami za gaz

 13. Daniel pisze:

  Witam.
  Jestem w trakcie modernizacji instalacji co. Mam pytanie dotyczące doboru grzejników.
  Kocioł jednofunkcyjny Acv hre solo 18 kw. Przykładowy pokój ma zapotrzebowanie na ciepło 1300W. Otwieram katalog z grzejnikami wybieram 60/1600 i dla którego parametru dobieram ten grzejnik? Dla 70/55/20 moc to 2100W czy 55/45/20 moc to 1300 biorąc pod uwagę kondensacje czyli temperatury ustawione na kotle w granicach 30-40 stopni na wyjściu. Czy można dobrać grzejniki do 70/55 a potem obniżyć temperaturę na kotle na 36stopni

 14. pawel pisze:

  Wotam man pytanie jak istaeic krzywa grzewcza czy najpierw odkrecic termostaty grzejnikowe na full ipozniej ustawic krzywa tak any Grzejniki grzaly w pokojach na 21stopni czy najpierw ustawic Te Grzejniki na Te 21stopni a pozniej dopiero ustawic krzywa tak grzejnikom starczalo na Te 21

  • Paweł pisze:

   Odkręcić termostaty na maksa i dopiero dobrać krzywą grzewczą a jak będzie dobrana dopiero regulować termostatami grzejnikowymi

 15. Marcin pisze:

  Jako uzupełnienie tematu o kotły gazowe kondensacyjne podzielę się poradnikiem http://czips.pl/jak-optymalnie-ustawic-kociol-gazowy/

 16. Jacek pisze:

  Nie wiem czy było w komentarzach ale nie było w artykule. Jeżeli nie palimy koksem (choc też niekoniecznie) to temperatura wewnątrz paleniska ma wpływ na słabość spalania. W wypadku drewna a już nie mówiąc o smieciach różnica jest kolosalna. Sprawa wygląda tak że nawet w nowych piecach węglowych palenisko wylozone jest ceramika, kris podnosi temperaturę w palenisku. To jest kluczowy argument. zrob człowieku czterodrozny bo ci tona węgla idzie w chmury.

 17. Agata pisze:

  Bardzo proszę o pomoc. Mam piec dwufunkcyjny gazowy Immergas i nie mam pojęcia jak ustawić temperaturę na piecu i jak rozkręcić termostaty aby grzał ekonomicznie i temperatura w domu byla ok 22-23 stopni ?

 18. Paweł pisze:

  Agatko jak chcesz to pisz na maila poczta.listy@yahoo.com postaram się pomóc, podaj jeszcze dokładnie jaki to piec Immergas

 19. Sylwia pisze:

  Witam ! Mam prosbe o pomoc w ustawieniu pieca dwufunkcyjnego DE DIETRCH MCR PLUS 24T. Mam dom o powierzchni 200 m2, hora ocieplone dół nie . Moje rachunki są dość wysokie a w domu nie ma ciepło jak na to cenę gazu. Miałam ustawiony piec na 50 C, termostat salus na temp. W domu 24c. Sprawdzałam też zużycie gazu jak włączyłam termostat i ustawiłem piec na 35c w domu było ciepło ale niestety zauważyłam że zuzycie gazu bylo większe. Piec mam dopiero o września 2019 . Jak mam to ustawic aby było ciepło i trochę zmniejszyć rachunki.

 20. Monika pisze:

  Witam! Mam pytanie czy jest ktoś wstanie mi pomóc w ustawieniu pieca Ariston Cares Premium aby temperatura w mieszkaniu była 22-23stopnie a nie załączał się co chwilę. Mieszkanie ma 63m2.

 21. Damian30 pisze:

  Witam, widzę że króluje tutaj temat pieców gazowych a ja troche z innej beczki bo mam palnik na pellet dołączony do pieca viadrus żeliwny 20kw. Ogólnie jestem z tego rozwiązania bardzo zadowolony chociaż nie mogę jednak dojść do satysfakcjonujących ustawień bo wydaje mi się że pali zbyt dużo. Myślę że to jest kwestia ustawienia odpowiedniej temp na kotle noi te nieszczęsne histerezy… Jak dobrać odpowiednie parametry czy przez długie histerezy czy też krótsze? z tym że palnik przy krótszych się często rozpala co wpływa na zużycie grzalki. Mogę prosić o jakąś podpowiedź w tej tematyce?

 22. Zbyszek pisze:

  Witam mam pytanie co do Pieca Gazowego Ariston. Chcę wyłączyć ogrzewanie centralne żeby korzystać tylko z ciepłej wody i nie da rady. Woda ciepła jest tylko wtedy gdy chodzi centralne ogrzewanie. A jak wyłącze centralne ogrzewanie tak żeby tylko korzystać z ciepłej wody na czas letni to nie ma ciepłej wody o co chodzi co mogło się stać proszę o pomoc ? ? ?

 23. Anna pisze:

  Witam mam piec dwugunkcyjny Viessmann VITODENS 050.Niewiem jak to ustawić aby nagrzał mieszkanie anie pobierał dużo gazu .

 24. Anna pisze:

  Witam, mam piec Brotje dwufunkcyjny, z otwartą komorą spalania. Jaka jest najbardziej ekonomiczna temperatura na piecu? Mieszkanie ma 60 m2. Pytam, bo fachowcy mieli różne zdania. 40 i 60 stponi- a w instrukcji nic na ten temat.

 25. Artur pisze:

  Witam Pana Serdecznie mam piec olejowy firmy elko dom 250m piec zalancza sie od 56 i wyl na 68 kaleryfery sa bardzo gorace czy moge obnizyc temp. Mam pompe mieszajaca ale jest ona sterowana elektrycznie i nie wiem jak mozna ja ustawic. Pozdrawiam Artur

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.