Jak dobrać grzejniki do domu lub mieszkania – jak dobrać wielkość i moc grzejnika

Dzisiejszym wpisem chciałbym odpowiedzieć na pytania przed którymi stoi każdy inwestor myślący o modernizacji lub budowie nowej instalacji c.o.Jak dobrać grzejniki do domu lub mieszkania – jak dobrać wielkość i moc grzejnika

Instalacja centralnego ogrzewania z wykorzystaniem grzejników (potocznie kaloryferów) nadal jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Wiąże się ze stosunkowo niskimi kosztami oraz dość łatwą instalacją. Różne rodzaje grzejników dostępne na rynku pod względem mocy i wymiarów sprawiają, że bez problemu znajdziemy coś na miarę naszych potrzeb. Przejdźmy jednak do konkretów …

Jak dobrać grzejnik

1. Moc grzejnika

Pierwszą rzeczą jaką musimy znać jest zapotrzebowanie na ciepło dla każdego z pomieszczeń naszego mieszkania lub domu. Dopiero mając taką wiedzę, będziemy mogli określić jaka moc grzewcza (moc grzejnika) wymagana jest w danym pomieszczeniu.

Profesjonalny bilans ciepła wykonuje projektant instalacji sanitarnych,  biorąc pod uwagę takie rzeczy jak: straty ciepła przez przegrody zewnętrzne, straty ciepła wentylacyjne, mostki cieplne itd. Na tej podstawie wiemy ile ciepła potrzeba do ogrzania każdego z pomieszczeń nawet jak nadejdą duże mrozy. 

Co zrobić jeżeli nie dysponujemy wyliczonym bilansem cieplnym, co za tym idzie nie wiemy ile ciepła musimy dostarczyć do każdego z pomieszczeń? Mamy kilka wyjść:  

 • możemy poradzić się instalatora, który dysponuje często dużym doświadczeniem
 • możemy skorzystać z programów doboru jakie proponują producenci grzejników (np. program doboru firmy Purmo dostępny pod tym linkiem)
 • możemy także samemu oszacować zapotrzebowanie na ciepło dla budynku i każdego z pomieszczeń. Musimy być jednak w tym wypadku ostrożni jeżeli nie mamy pewności, co do wyników zawsze możemy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Zachęcam do przeczytania wpisu pt.: „Jak dobrać moc kotła (pieca)?”, w którym wyjaśniam jak możemy oszacować zapotrzebowanie na ciepło budynku. Na tej podstawie (wpisując powierzchnię użytkową każdego z pokoi) można dokonać podziału mocy proporcjonalnie na poszczególne pomieszczenia. We wpisie zamieściłem kalkulator do pobrania w pliku excel upraszczający wyliczenia.  

Moc grzejnika jest uzależniona od temperatury zasilania – czyli temperatury wody, która przez niego przepływa. Im większa moc tym większa temperaturę możemy osiągnąć w pomieszczeniu.

Każdy grzejnik opisany jest poprzez kilka parametrów:

parametry pracy grzejnika oszczedzanieprzezogrzewanie blog

Przykładowe parametry różnych instalacji c.o.

tabela parametry pracy instalacje c.o. oszczedzanieprzezogrzewanie blog

2. Wymiary grzejnika

Drugą rzeczą istotną przy doborze grzejnika jest określenie jego wymiarów. Pamiętajmy, że grzejniki głównie lokalizujemy na ścianach zewnętrznych pod oknem, w związku z tym wysokość powinna być dopasowana do odległości między podłogą a parapetem. Dobrze jest zachować 10 cm wolnej przestrzeni od podłogi do grzejnika oraz 10 cm od grzejnika do parapetu. Zapewni to optymalne warunki do oddawania ciepła. Jeżeli grzejnik będzie zlokalizowany na innej ścianie niż zewnętrzna moc grzejnika należy zwiększyć nawet o kilkanaście procent.

3. Sposób podłączenia grzejnika

Jest to istotna kwestia w przypadku modernizowania starej instalacji c.o. Najlepiej jest dopasować wtedy sposób podłączenia do już istniejących grzejników. Jest to najczęściej połączenie boczne. W przypadku gdy budujemy nową instalację mamy większą dowolność. Możemy pozwolić sobie także na połączenie dolne bądź krzyżowe.

Przykład dobru grzejnika – nowa instalacja c.o.

Dane:

 • mieszkanie o powierzchnia A=66 m2
 • budynek dobrze izolowany z nowoczesnymi oknami, wys. kondygnacji h = 2,5 m (wskaźnik strat ciepła na m2 dla takiego budynku można przyjąć na poziomie: 75 W/m2)
 • zapotrzebowanie na ciepło całego mieszkania: Q = 66m2 x 75W/m2 = ok. 5 000 W = 5 kW
 • zapotrzebowanie na ciepło przykładowego pokoju QP1 = 26m2 x 75W/m2 = 2 000 W = 2 kW
 • żądana temperatura pracy grzejnika: zasilanie 65oC, powrót 55oC, temperatura w pomieszczeniu 20oC (65/55/20oC).

 

przykład doboru mocy grzejnika oszczedzanieprzezogrzewanie blog

Rys.1. Przykładowy rozkład mocy grzejników na poszczególne pomieszczenia

W tabelach producentów znajdziemy moc grzejników podawaną dla parametrów 75/65/20 oC. Takie parametry nie są efektywne dla pracy z nowoczesnymi gazowymi kotłami kondensacyjnymi, powinny być mniejsze i wynosić ok. 55/45/20oC. Problem w tym, że wówczas powierzchnia grzejników również znacząco wzrasta, co za tym idzie koszty inwestycyjne także. Ja uśredniłem te wartości zachowując optymalne temperatury pracy oraz rozsądne gabaryty grzejników i przyjąłem parametry pracy 65/55/20oC.  W takim przypadku dobór będzie niestandardowy, wszystko pokażę na poniższym przykładzie.

Dobór grzejnika z katalogu producenta

Patrząc na katalog producenta wyszukujemy grzejnik, który wstępie odpowiada nam pod kątem gabarytów i mocy. Ja dokonałem następującego wyboru:

parametry pracy grzejnika przykład doboru

Rys. 2. Przykładowa tabela mocy i wymiarów grzejników. Źródło: Katalog techniczny – grzejniki płytowe firmy Purmo. (stan na dzień 05.2016 r.)

Wybrany grzejnik ma moc 2636 W = 2,64 kW przy parametrach 75/65/20oC oraz gabaryty: wysokość 550 mm, szerokość 1200 mm, jest to typ z 3 płytami grzewczymi i 3 elementami konwekcyjnymi.

Przypominam, że naszym celem jest moc 2000 W = 2 kW dla pomieszczenia QP1 przy parametrach pracy 65/55/20oC.

Jak widać podana w katalogu moc 2636 W jest osiągana przy parametrach 75/65/20oC. My chcąc uzyskać pożądaną przez nas moc przy niższych wartościach, tj.: 65/55/20oC musimy dokonać korekty mocy podanej w katalogu. Wspomniany producent zaleca w tym celu skorzystanie ze wzorów, które przeniosłem do pliku excel – do pobrania tutaj. Wystarczy tylko w odpowiednie miejsca wpisać wybrane wartości (tj. 65oC , 55oC i 20oC), a jako wynik uzyskamy rzeczywistą moc grzejnika.

Po dokonaniu stosownych wyliczeń nasz grzejnik ma rzeczywistą moc równą 1949W = ok. 2 kW.

W ten sposób dobraliśmy grzejnik o wymaganej mocy dla pierwszego przykładowego pomieszczenia QP1, podobnie postępujemy z kolejnymi.

Dla informacji: nastawiając na źródle ciepła temperaturę zasilania (wychodzącą z kotła) na poziomie 65oC i przy założeniu, że temperatura powracająca do kotła będzie miała 55oC, wówczas grzejnik ten da moc cieplną równą naszym 2kW.

Prześledźmy jeszcze jeden przykład tym razem z doborem grzejników do modernizowanej instalacji c.o.

Dobór grzejników do modernizowanych instalacji c.o.

Jeżeli modernizujemy starą instalację c.o. możemy wesprzeć się w wyliczeniach istniejącymi grzejnikami. Są to najczęściej stalowe lub żeliwne grzejniki członowe. Każdy taki człon ma moc ok. 80 W.

Dodatkowo zanim przeprowadzimy wyliczenia powinniśmy rozpoznać, czy budynek jest lub też będzie poddawany termomodernizacji (np. poprzez docieplenie ścian zewnętrznych). Jeżeli tak, wówczas moc grzejników nie musi być równie duża, co moc starych członowych i może być ograniczona nawet o ok. 25%.

Przykład dobru grzejnika – modernizowana instalacja c.o.

Dane:

 • istniejący grzejnik składający się z 11 członów.
 • moc każdego z członów 80 W
 • parametry pracy instalacji c.o. 75/65/20oC
 • budynek po przeprowadzonej termomodernizacji, moc grzejnika może być obniżona o 25%

Obliczenia:

11 członów x 80 W  = 880 W

880 W x 0,75 = 660 W

Z tabeli producenta dobrano:

parametry pracy grzejnika przykład doboru

Rys. 3. Przykładowa tabela mocy i wymiarów grzejników. Źródło: Katalog techniczny – grzejniki płytowe firmy Purmo. (stan na dzień 05.2016 r.)

Grzejnik o mocy, tj. 684 W = 0,68 kW przy parametrach 75/65/20oC oraz gabarytach: wysokość 600 mm, długość 400 mm, jest to typ z 2 płytami grzewczymi i 2 elementami konwekcyjnymi.

W ten sposób dobraliśmy grzejnik o wymaganej mocy dla pomieszczenia w którym modernizujemy instalację c.o.

Podsumowując

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik przybliżył tematykę doboru grzejników do nowej lub modernizowanej instalacji centralnego ogrzewania. Różnorodność pod względem kształtu mocy, a nawet kolorystyki sprawia, że obecnie grzejniki nie są „złem koniecznym” w pomieszczeniu, a raczej eleganckim elementem wystroju wnętrza. Dobrze dobrane pozwolą cieszyć się komfortowym ciepłem przez długie lata.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia 🙂

Możesz również polubić…

5 komentarzy

 1. Jakub pisze:

  Zdecydowałem się na piec na pellet i drewno w moim nowym domu. Jaki ma to wpływ na dobór grzejników?

 2. Kuba pisze:

  Poradnik jest nierzetelny. Nie ma sensu ekonomicznego dobieranie grzejników pod piec kondensacyjny na parametry 55/45 st. Wystarczy przewymiarować je od 30-40% na temperaturę 70/55. Przy takim przewymiarowaniu kocioł gazowy w największe mrozy (poniżej -10 st. C) wyjdzie z trybu kondensacji najwyżej kilka-kilkanaście dni na sezon grzewczy i jego sprawność spadnie o około 10%, ale w skali całego sezonu grzewczego da to rachunek za gaz wyższy tylko o 1%. Przez to duże wydatki na przewymiarowanie w/g powyższego artykułu nie mają sensu. Jeżeli brać pod uwagę lekkie zimy w ostatnich latach to przewymiarowanie na 55/45 jest już totalnie nieopłacalne. tej zimy temperatura na zewnątrz w moim mieście nie spadły ani razu poniżej -4 st. C.

 3. Wojtek pisze:

  Poradnik rzetelny. Przeliczanie grzejników dokładnie tak się wykonuje. Co do Kuby, który zarzuca nierzetelność, to chodzi mu o zredukowanie obliczonego zapotrzebowania na ciepło. To co innego. Każdy, na własne ryzyko może to zrobić. Jednak to nie jest nierzetelność powyższego poradnika

 4. Radek pisze:

  Witam. Proszę o poradę.
  Potrzebuje grzejnik do pokoju 16 m2. Ocieplenie wełna mineralna.
  Piec na ekogroszek 10kw ustawiony obecnie na 55 st.

 5. Piotr pisze:

  A co Panie Kamilu jeśli temp 20 stopni nie jest dla nas wystarczająca i czujemy się dobrze dopiero w temp 24 stopnie? Mam zwiekszyć zapotrzebowanie o 20%?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.