Przewody powietrzno – spalinowe (kominy) do gazowych kotłów kondensacyjnych. Sposoby prowadzenia i rodzaje

Niezbędnym elementem każdego systemu centralnego ogrzewania jest źródło ciepła (w tym przypadku gazowy kondensacyjny kocioł c.o.), odbiorniki ciepła (grzejniki lub instalacja ogrzewania podłogowego) oraz przewody (zespół rur i kształtek), którymi to ciepło jest rozprowadzane.Kotły c.o. wytwarzają ciepło poprzez proces spalania paliwa, w trakcie którego wydzielają się spaliny. To właśnie gorące spaliny ogrzewają wodę grzewczą, która trafia do naszej instalacji c.o. W każdym przypadku spaliny muszą być odprowadzone poza budynek.

Do tego celu służą przewody powietrzno-spalinowe (kominy) do gazowych kotłów kondensacyjnych.   

Przewody tego typu wykorzystywane są w kotłach z zamkniętą komorą spalania (m.in. kondensacyjnych). W tych urządzeniach powietrze do procesu spalania pobierane jest z zewnątrz, spoza pomieszczenia w którym kocioł jest zamontowany. Mówimy więc o systemie powietrzno-spalinowym, ponieważ jednym przewodem pobieramy powietrze, a osobnym odprowadzamy spaliny (przykłady na poniższych schematach).

Wyróżniamy następujące metody prowadzenia przewodów powietrzno-spalinowych:

1. Prowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych w systemie współosiowym (koncentrycznym).

Jest to tzw. system rura w rurze. Wewnętrzną rurą wyrzucane są spaliny a zewnętrzną zasysane jest powietrze.

2. Prowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych w systemie niezależnym.

W tym przypadku osobnym przewodem wyrzucane są spaliny a osobnym zasysane jest powietrze.

Bardziej efektywne jest pierwsze z wymienionych rozwiązań. W tym przypadku ciepłe spaliny opuszczające kocioł sprawiają, że napływające chłodne powietrze wstępnie się ogrzewa. Do kotła dociera zatem podgrzane powietrze, które nieznacznie, ale jednak podnosi jego sprawność.

Nie zawsze mamy fizyczne możliwości poprowadzenia przewodów powietrzno-spalinowych w systemie współosiowym. Wówczas pozostaje nam rozwiązanie w systemie niezależnym. Opcja ta ma tą zaletę, że w niektórych przypadkach zmniejsza koszty inwestycyjne. Nie musimy prowadzić dwóch rur ponad dach, możemy poprowadzić tylko jedną spalinową. Powietrze może być pobierane z zewnątrz krótszym przewodem wypuszczonym przez ścianę zewnętrzną.

Poniżej przedstawiam najczęściej wykorzystywane sposoby prowadzenia przewodów powietrzno-spalinowych w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych.

1. Wyprowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych bezpośrednio przez zewnętrzną ścianę budynku.

Zgodnie z przepisami („Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. Dz. U. Nr 75 poz. 690 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.”) opcja ta jest możliwa do zrealizowania tylko w przypadku budynków jednorodzinnych wolnostojących. Ponadto wg przepisów kocioł nie może mieć tutaj większej mocy niż 21 kW.

Zwróćmy uwagę, że często wykorzystywane gazowe kotły kondensacyjne dwufunkcyjne mają moc 25 kW. W takim przypadku nie możemy zastosować tego systemu odprowadzenia spalin.przewody powietrzno-spalinowe przez ścianęRys.1. Przykładowe wyprowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych przez zewnętrzną ścianę budynku

2. Wyprowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych przez dach

W tym systemie prowadzimy przewody wewnątrz i przechodzimy z instalacją przez dach budynku.

Do wyjścia ponad dach wykorzystywane są elementy przejściowe dobierane w zależności od kąta nachylenia dachu. Samo zakończenie takiego systemu składa się z elementu do zasysania powietrza w formie cylindra bez dolnego przykrycia. To właśnie tędy dostaje się powietrze do spalania jednocześnie rura zabezpieczona jest przed deszczem.

 Spaliny wydostają się do atmosfery pionową rurą spalinową umieszczoną nieco wyżej.

Przy takim rozwiązaniu producenci często nie zalecają stosowania dodatkowych daszków zabezpieczających przewód spalinowy przed deszczem. Nawet jeżeli deszcz dostanie się do przewodu spalinowego zostanie odprowadzony z kondensatem, który powstaje w rurze spalinowej. Całość uchodzi następnie do kanalizacji.wyprowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych przez dach

Rys. 2. Przykładowe wyprowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych przez dach

3. Prowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych w szachcie kominowym

Jest to często wykorzystywane rozwiązanie jeżeli tylko dysponujemy wolnym kominem. W tym przypadku nie musimy prowadzić dwóch rur ponad dach. Jedną z nich – rurę powietrzną zastępuje nam szacht kominowy zatem ograniczamy koszty inwestycyjne.

przewody powietrzno-spalinowe w szachcie kominowymRys. 3. Przykładowe prowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych w szachcie kominowym

4. Prowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych izolowanych po ścianie zewnętrznej budynku.

Opcję tą wykorzystujemy w momencie, gdy nie mamy wolnego szachtu kominowego, a także, gdy wyprowadzenie przewodów przez ścianę jest niemożliwe (z przyczyn wymienionych w punkcie 1).

Przewody spalinowe prowadzone po ścianie zewnętrznej budynku (jeżeli ich długość jest większa niż ok. 2 m) powinny być izolowane. Izolacja sprawia, że spaliny przy niskich temperaturach zewnętrznych nie wychłodzą się za bardzo. Jeżeli tak by się stało na wylocie przewodów mogły by się tworzyć tzw. „korki lodowe”. Mogły by one po czasie zatkać komin.

Problem ten dotyczy zwłaszcza kotłów kondensacyjnych, których temperatura spalin jest niska i wynosi ok. 40oC.

przewody powietrzno-spalinowe prowadzone po ścianie zewnętrznejRys. 4. Przykładowe prowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych po ścianie zewnętrznej budynku.

5. Prowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych w systemie niezależnym (rozdzielczym)

W systemie tym powietrze pobieramy osobnym przewodem i osobnym wyprowadzamy spaliny. Opcja ta często ogranicza koszty inwestycyjne w porównaniu z prowadzeniem dwóch rur ponad dach. Wadą jednak jest wlot chłodnego powietrza praktycznie bezpośrednio do kotła. Problem dość istotny szczególnie przy dużych mrozach.

przewody powietrzno-spalinowe system niezależny rozdzielczyRys. 5. Przykładowe prowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych w systemie niezależnym

Na koniec podpowiem, że najczęściej stosowane średnice to Ø80/125 (wewnętrzna rura spalinowa Ø80, a zewnętrzna powietrzna Ø125). Do krótszych kominów wykorzystujemy też średnice Ø 60/100.

Przewody w systemie rozdzielczym to najczęściej pojedyncze rury o średnicy Ø80.

Jeżeli masz jakieś pytania dot. prowadzenia przewodów powietrzno-spalinowych w Twoim domu zapraszam do zadawania pytań w komentarzach 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

 1. beata napisał(a):

  Witam.Widzę że temat dość odległy ale może uda się uzyskać odpowiedź.Otóż mieszkanie 63mkw.w ktorym znajduja się obecnie 2 piece kaflowe.Parter.Na pieyrze mieszkanie ogrzewana piecami kafl.Chcielismy zastosowac ogrzewanie gazowe z zamknieta komora spalania kondensacyjny piec.Niestety nie mam mozliwosci podpiecia do komina.Po elewacji budynku pójść nie mozna bo w najblizszym czasie konserwator zabytków bedzie wysylal piama o demontaz istniejacych takich wlasnie kominow.info. od projektanta wiec pewne.Budynek stary wielorodzinny.nie wiem juz co robic ręce opadaja jeden odsyła do drugiego…myslalam aby puścić klatka tzw rure w rurze bo innego pomyslu juz nie mam ale nie wiem od czego zacząć…pozdrawiam

  • mgr inż. Kamil Czajkowski napisał(a):

   Witam,

   Stosuje się takie rozwiązanie jak prowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych przez klatkę schodową jeżeli inne opcje nie są możliwe. Średnice kominów to zazwyczaj fi 80/125mm (80 mm przewód spalinowy 125 mm przewód powietrzny)

   Należy pamiętać też o niezbędnej wentylacji naturalnej nawiewnej i wywiewnej pomieszczenia w którym będzie zainstalowany kocioł gazowy. Nawiew świeżego powietrza może być realizowany przez kratkę nawiewną zamontowaną w ścianie zewnętrznej. Jeżeli nie mamy wolnego kanału kominowego do wentylacji wywiewnej może okazać się konieczne prowadzenie dodatkowo ponad dach kolejnego przewodu wentylacyjnego. Taki przewód musiał by też być prowadzony na klatce schodowej i mieć średnicę fi 150mm.

   Rozumiem, że dysponuje Pani aktualną opinią kominiarską? Jeżeli nie należy o nią wystąpić w celu sprawdzenia możliwości wykorzystania jakiegoś kanału kominowego.

   Pozdrawiam

 2. Przemo napisał(a):

  Czy istnieje możliwość zakrycia/zabudowania sufitem podwieszonym części „rury w rurze” na odcinku 1m od kotła do komina murowanego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
parujące okna zimą jak sobie z tym radzić
Parujące okna w zimie (w bloku lub w domu) – podpowiadam jak sobie z tym radzić

W dzisiejszym wpisie chciałbym poruszyć częsty problem, z którym spotykamy się w okresie zimowym. Mam na myśli: parujące okna w...

Zamknij