Przewody powietrzno – spalinowe (kominy) do gazowych kotłów kondensacyjnych. Sposoby prowadzenia i rodzaje

Niezbędnym elementem każdego systemu centralnego ogrzewania jest źródło ciepła (w tym przypadku gazowy kondensacyjny kocioł c.o.), odbiorniki ciepła (grzejniki lub instalacja ogrzewania podłogowego) oraz przewody (zespół rur i kształtek), którymi to ciepło jest rozprowadzane.Kotły c.o. wytwarzają ciepło poprzez proces spalania paliwa, w trakcie którego wydzielają się spaliny. To właśnie gorące spaliny ogrzewają wodę grzewczą, która trafia do naszej instalacji c.o. W każdym przypadku spaliny muszą być odprowadzone poza budynek.

Do tego celu służą przewody powietrzno-spalinowe (kominy) do gazowych kotłów kondensacyjnych.   

Przewody tego typu wykorzystywane są w kotłach z zamkniętą komorą spalania (m.in. kondensacyjnych). W tych urządzeniach powietrze do procesu spalania pobierane jest z zewnątrz, spoza pomieszczenia w którym kocioł jest zamontowany. Mówimy więc o systemie powietrzno-spalinowym, ponieważ jednym przewodem pobieramy powietrze, a osobnym odprowadzamy spaliny (przykłady na poniższych schematach).

Wyróżniamy następujące metody prowadzenia przewodów powietrzno-spalinowych:

1. Prowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych w systemie współosiowym (koncentrycznym).

Jest to tzw. system rura w rurze. Wewnętrzną rurą wyrzucane są spaliny a zewnętrzną zasysane jest powietrze.

2. Prowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych w systemie niezależnym.

W tym przypadku osobnym przewodem wyrzucane są spaliny a osobnym zasysane jest powietrze.

Bardziej efektywne jest pierwsze z wymienionych rozwiązań. W tym przypadku ciepłe spaliny opuszczające kocioł sprawiają, że napływające chłodne powietrze wstępnie się ogrzewa. Do kotła dociera zatem podgrzane powietrze, które nieznacznie, ale jednak podnosi jego sprawność.

Nie zawsze mamy fizyczne możliwości poprowadzenia przewodów powietrzno-spalinowych w systemie współosiowym. Wówczas pozostaje nam rozwiązanie w systemie niezależnym. Opcja ta ma tą zaletę, że w niektórych przypadkach zmniejsza koszty inwestycyjne. Nie musimy prowadzić dwóch rur ponad dach, możemy poprowadzić tylko jedną spalinową. Powietrze może być pobierane z zewnątrz krótszym przewodem wypuszczonym przez ścianę zewnętrzną.

Poniżej przedstawiam najczęściej wykorzystywane sposoby prowadzenia przewodów powietrzno-spalinowych w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych.

1. Wyprowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych bezpośrednio przez zewnętrzną ścianę budynku.

Zgodnie z przepisami („Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. Dz. U. Nr 75 poz. 690 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.”) opcja ta jest możliwa do zrealizowania tylko w przypadku budynków jednorodzinnych wolnostojących. Ponadto wg przepisów kocioł nie może mieć tutaj większej mocy niż 21 kW.

Zwróćmy uwagę, że często wykorzystywane gazowe kotły kondensacyjne dwufunkcyjne mają moc 25 kW. W takim przypadku nie możemy zastosować tego systemu odprowadzenia spalin.przewody powietrzno-spalinowe przez ścianęRys.1. Przykładowe wyprowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych przez zewnętrzną ścianę budynku

2. Wyprowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych przez dach

W tym systemie prowadzimy przewody wewnątrz i przechodzimy z instalacją przez dach budynku.

Do wyjścia ponad dach wykorzystywane są elementy przejściowe dobierane w zależności od kąta nachylenia dachu. Samo zakończenie takiego systemu składa się z elementu do zasysania powietrza w formie cylindra bez dolnego przykrycia. To właśnie tędy dostaje się powietrze do spalania jednocześnie rura zabezpieczona jest przed deszczem.

 Spaliny wydostają się do atmosfery pionową rurą spalinową umieszczoną nieco wyżej.

Przy takim rozwiązaniu producenci często nie zalecają stosowania dodatkowych daszków zabezpieczających przewód spalinowy przed deszczem. Nawet jeżeli deszcz dostanie się do przewodu spalinowego zostanie odprowadzony z kondensatem, który powstaje w rurze spalinowej. Całość uchodzi następnie do kanalizacji.wyprowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych przez dach

Rys. 2. Przykładowe wyprowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych przez dach

3. Prowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych w szachcie kominowym

Jest to często wykorzystywane rozwiązanie jeżeli tylko dysponujemy wolnym kominem. W tym przypadku nie musimy prowadzić dwóch rur ponad dach. Jedną z nich – rurę powietrzną zastępuje nam szacht kominowy zatem ograniczamy koszty inwestycyjne.

przewody powietrzno-spalinowe w szachcie kominowymRys. 3. Przykładowe prowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych w szachcie kominowym

4. Prowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych izolowanych po ścianie zewnętrznej budynku.

Opcję tą wykorzystujemy w momencie, gdy nie mamy wolnego szachtu kominowego, a także, gdy wyprowadzenie przewodów przez ścianę jest niemożliwe (z przyczyn wymienionych w punkcie 1).

Przewody spalinowe prowadzone po ścianie zewnętrznej budynku (jeżeli ich długość jest większa niż ok. 2 m) powinny być izolowane. Izolacja sprawia, że spaliny przy niskich temperaturach zewnętrznych nie wychłodzą się za bardzo. Jeżeli tak by się stało na wylocie przewodów mogły by się tworzyć tzw. „korki lodowe”. Mogły by one po czasie zatkać komin.

Problem ten dotyczy zwłaszcza kotłów kondensacyjnych, których temperatura spalin jest niska i wynosi ok. 40oC.

przewody powietrzno-spalinowe prowadzone po ścianie zewnętrznejRys. 4. Przykładowe prowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych po ścianie zewnętrznej budynku.

5. Prowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych w systemie niezależnym (rozdzielczym)

W systemie tym powietrze pobieramy osobnym przewodem i osobnym wyprowadzamy spaliny. Opcja ta często ogranicza koszty inwestycyjne w porównaniu z prowadzeniem dwóch rur ponad dach. Wadą jednak jest wlot chłodnego powietrza praktycznie bezpośrednio do kotła. Problem dość istotny szczególnie przy dużych mrozach.

przewody powietrzno-spalinowe system niezależny rozdzielczyRys. 5. Przykładowe prowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych w systemie niezależnym

Na koniec podpowiem, że najczęściej stosowane średnice to Ø80/125 (wewnętrzna rura spalinowa Ø80, a zewnętrzna powietrzna Ø125). Do krótszych kominów wykorzystujemy też średnice Ø 60/100.

Przewody w systemie rozdzielczym to najczęściej pojedyncze rury o średnicy Ø80.

Jeżeli masz jakieś pytania dot. prowadzenia przewodów powietrzno-spalinowych w Twoim domu zapraszam do zadawania pytań w komentarzach 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Możesz również polubić…

28 komentarzy

 1. beata pisze:

  Witam.Widzę że temat dość odległy ale może uda się uzyskać odpowiedź.Otóż mieszkanie 63mkw.w ktorym znajduja się obecnie 2 piece kaflowe.Parter.Na pieyrze mieszkanie ogrzewana piecami kafl.Chcielismy zastosowac ogrzewanie gazowe z zamknieta komora spalania kondensacyjny piec.Niestety nie mam mozliwosci podpiecia do komina.Po elewacji budynku pójść nie mozna bo w najblizszym czasie konserwator zabytków bedzie wysylal piama o demontaz istniejacych takich wlasnie kominow.info. od projektanta wiec pewne.Budynek stary wielorodzinny.nie wiem juz co robic ręce opadaja jeden odsyła do drugiego…myslalam aby puścić klatka tzw rure w rurze bo innego pomyslu juz nie mam ale nie wiem od czego zacząć…pozdrawiam

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Stosuje się takie rozwiązanie jak prowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych przez klatkę schodową jeżeli inne opcje nie są możliwe. Średnice kominów to zazwyczaj fi 80/125mm (80 mm przewód spalinowy 125 mm przewód powietrzny)

   Należy pamiętać też o niezbędnej wentylacji naturalnej nawiewnej i wywiewnej pomieszczenia w którym będzie zainstalowany kocioł gazowy. Nawiew świeżego powietrza może być realizowany przez kratkę nawiewną zamontowaną w ścianie zewnętrznej. Jeżeli nie mamy wolnego kanału kominowego do wentylacji wywiewnej może okazać się konieczne prowadzenie dodatkowo ponad dach kolejnego przewodu wentylacyjnego. Taki przewód musiał by też być prowadzony na klatce schodowej i mieć średnicę fi 150mm.

   Rozumiem, że dysponuje Pani aktualną opinią kominiarską? Jeżeli nie należy o nią wystąpić w celu sprawdzenia możliwości wykorzystania jakiegoś kanału kominowego.

   Pozdrawiam

   • Abrakadabra 92 pisze:

    Jakiej maksymalnie długości może być przewód spalinowo powietrzny w poziomie aby podpiąć przewód pod odcinek pionowy przewodu ?

 2. Przemo pisze:

  Czy istnieje możliwość zakrycia/zabudowania sufitem podwieszonym części „rury w rurze” na odcinku 1m od kotła do komina murowanego?

 3. Laszczka pisze:

  proszę o informację. W budynku jednorodzinnym, w łazience, która znajduje się w przybudówce, mam piec gazowy dwu funkcyjny z zamkniętą komorą spalania. Aktualnie jest on zasilany gazem z pojemnika podziemnego. Przez miejscowość gdzie znajduje się domek prowadzona jest instalacja gazowa z której chcemy skorzystać. Czy nim zaczniemy korzystać z tego „nowego” gazu, musimy doprowadzić wentylację do tego pomieszczenia. Dziękuję za informację. Joanna Laszczka
  Czy gdy zaczniemy korzystać z tego „nowego” gazu, musimy zrobić wentylacje

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Pomieszczenie, w którym jest zainstalowane urządzenie gazowe powinno mieć wentylację naturalną (grawitacyjną) nawiewno-wywiewną. Nawet jeżeli mamy do czynienia z kotłem z zamkniętą komorą spalania – jest to nadal urządzenie gazowe.

   Pozdrawiam

   • michał pisze:

    Bzdura. To jest nieznajomość przepisów. Może być spokojnie w pomieszczeniu wentylacja mechaniczna.

    • stomasz77 pisze:

     Panie Michale prawo wskazuje normy obowiązkowego stosowania i ich wytyczne należy realizować, nie są one strikte przepisami a są obowiązkowe i laicy nie mają do nich dostępu bo trzeba je kupić. Najwyraźniej jest Pan laikiem

 4. Stefan pisze:

  Kominiarz wytypował wolny kanał kominowy do odprowadzenia przewodu koncentrycznego powietrzno-spalinowego z kotła gazowego, kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania o mocy do 30 kW.Czy kanał kominowy musi być zabezpieczony wkładem z rur kwasoodpornych. Pozdrawiam

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Przewód spalinowy musi mieć uszczelki oraz być wykonany ze stali kwasoodpornej. Jeżeli szacht kominowy jest czysty możemy wykorzystać go do zasysania powietrza do kotła.

   Pozdrawiam

 5. slawek pisze:

  Witam, lokal o pow 38m2 znajdujący się na parterze 5-ciokondygnacyjnej 100-letniej kamienicy nie ma przewodów wentylacyjnych i spalinowych. Żeby zamontować dwubiegowy kocioł z zamkniętą komorą spalania do ogrzewania podłogowego i cwu dla 3 osób trzeba poprowadzić nowe przewody po zewnętrznej ścianie budynku, ale to nie jest całkiem zewnętrzna, tylko przestrzeń między budynkami u góry zamknięta przeszklonym dachem (świetlik), czyli coś jakby nieogrzewana klatka schodowa. Jakie przewody spalinowe i wentylacyjne trzeba zrobić (izolowane czy nie, z tworzywa czy stali) Wysokość budynku 18 m potęrznie wpływa na różnicę w kosztach. Czy wentylacja nawiewna to mogłby być otwór w ścianie czerpiący powietrze z tej zamkniętej przestrzeni, bez wyprowadzania przewodu nad dach. Kubaturę tej przestrzeni oceniam na 1000 m3.
  Pozdrawiam

 6. Adrian pisze:

  Właśnie po przeczytaniu tego wpisu zaoszczędziłem ponad 4 tysiące złotych, bo nie muszę budować drugiego komina, upewniłem się u wykonawcy i faktycznie kocioł z zamkniętą komorą 😉 super oby więcej takich poglądowych i z rysunkami wpisów.

 7. kuba55 pisze:

  Na rys.4 pokazany jest pobór powietrza .Jaki element wkładu kominowego to zapewnia,jak wygląda,bo musimy wziąć pod uwagę wodę deszczową spływającą po rurze?

 8. wiola pisze:

  Witam, Czy przy powierzchni mieszkania 47m2 będzie duża oszczędność, używając kotła kondens. z zamkniętą komorą spalania? Muszę wymienić piec, i biorę pod uwagę rozwiązanie z przeprowadzeniem rury przez ścianę (przez komin nie, wychodzą strasznie duże koszty). Do tej pory mieliśmy z otwartą komorą spalania, a z tego co słyszałam piece z zamkn. k. s. są dużo bardziej oszczędne. Tylko czy przy tak małej powierzchni będzie to odczuwalne, czy ma to sens? Z góry dziękuję za odp.

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Teoretycznie jeżeli kupuje Pan nowy kocioł to wg przepisów musi to być już kocioł kondensacyjny, który standardowo ma zamkniętą komorę spalania. W uproszczeniu kotły kondensacyjne są oszczędniejsze o ok. 15-20% od kotłów standardowych. Jeżeli chodzi o zamkniętą komorę spalania wg przepisów przewody powietrzno-spalinowe mogą być wyprowadzone przez ścianę tylko do mocy kotła równej 21kW i dla budynków jednorodzinnych wolnostojących. W przypadku mieszkania w budynku wielorodzinnym jak w Pana przypadku może nie być innej opcji jak wyprowadzenie przewodów ponad dach. Ma to jednak taką zaletę, że przewody powietrzno-spalinowe też są swojego rodzaju wymiennikiem ciepła, wylatujące ciepłe spaliny ogrzewają napływające zimne powietrze zimą. Powietrze przed wlotem do kotła jest już nieco podgrzane, co pozytywnie wpływa na sprawność urządzenia. Więcej w temacie przewodów powietrzno-spalinowych tutaj

   Pozdrawiam

 9. JuraS pisze:

  Witam,
  Chciałem zastosować system koncentryczny w starym szachcie. Do jakiej wysokości mogę użyć 60/100 , a powyżej której będę już musiał zastosować 80/125?

 10. Janek pisze:

  Dzień dobry. Zmieniam kocioł z otwartą komorą spalania na kondensacyjny.W kominie miałem zamontowana rurę kwasoodporna fi 130 .Czy muszę montować nowy komin. Dzieki

 11. Bardzo treściwy artykuł. Dzięki.

 12. Jerzy pisze:

  W punkcie4 bardzo ladnie pokazano schemat odprowadzania spalin ponad dach budynku.Mam pytanie jak powinna byc wysokosc rury nad dachem i rynnami odprowadzajacymi wode deszczowa.W odleglosci 0,6 metraod rury odprowadzajacej spaliny jest okno szczytowe przy dachu.Moje pytanie jaka powinna byc wsokosc rury aby uniknac przy otworzeniu okna nie dostawaly sie spaliny do mieszkania,przy jesiennych wiatrach.Dach bydynku jest stromy pokryty dachowka.Pozdrawiam bede wdzieczny za informacje.Jerzy

 13. Krzysiek pisze:

  Dzień dobry. Czy mogę wykorzystać wolny przewód wentylacyjny do osadzenia w nim rury kwasoodpornej fi60, a pozostałą powierzchnię przekroju poprzecznego do zasysania powietrza do kotła? Albo alternatywne rozwiązanie osadzenie systemu (rura w rurze) w przewodzie wentylacyjnym?

 14. Adam pisze:

  Czy można zastosować współosiowe rozwiązanie w przypadku gdy rurę fi 80 jako spalinową wsadzimy do rury fi 115, tzn., że dolot świeżego powietrza będzie pomiędzy tymi rurami.

 15. Adrian pisze:

  Witam mam wkład kominkowy 100 rura kwasoodporna jaka musi być w środku rura do kondensata komin 7m piec 24 kw

 16. Wyczerpujący, ciekawy wpis i wielki plus za schematy.

 17. Iwo pisze:

  Sąsiedzi mają 1,5 m dom od granicy działki i nie mogąc zrobić wylotu komina pieca gazowego zrobili wylot na szczytowej ścianie domu. na wysokości 1 pietra. Niestety mój dom jest cofnięty w linii budynków ok 4 m i wszystkie opary gazowe lecą mi przez okna do pokoju. Ostatnio stwierdziłam, że ze ściany wystaje ze ściany następna rura obok tej dotychczasowej z zagiętym zakończeniem do dołu / instalacja jeszcze nie zakończona/. To teraz mnie zagazują kompletnie. Czy to jest zgodne z prawem?

 18. Zainteresowana pisze:

  Dzien dobry.Mam pytanie,czy w niezaleznym systemie odprowadzania spalin i doplywu powietrza ,wylot do poboru powietrza moze byc ponizej poziomu pieca gazowego?

 19. Wiki pisze:

  Dobry wieczór. Mam pytanie czy komin spalinowy z tworzywa sztucznego jest odporny na działanie promieni uv czy wymaga dodatkowego zabezpieczenia ? Czy zastosowanie daszka na taki komin może mieć ujemny wpływ ?

 20. Bardzo rzetelny i ciekawy artykuł. Przejrzyste schematy. Widać, że wkłada Pan mnóstwo pracy w prowadzenie bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.