Kocioł gazowy i kocioł na paliwo stałe w systemie otwartym c.o. + schemat

współpraca kotła gazowego z kotłem na paliwa stałe układ otwarty c.o.

Do napisania tego wpisu i rozwinięcia tematu pod tytułem:

Kocioł gazowy i kocioł na paliwo stałe w systemie otwartym c.o. + schemat

zmobilizowało mnie zapytanie czytelnika o następującej treści:„Szanowny Panie,
mam zamiar rozbudować ist. kotłownie (kocioł U22Viadrus 17kW) grawitacyjny system + nowe grzejniki alu z termostatami o kocioł gazowy.
Przyszło mi do głowy, że może zrobić to w systemie otwartym stosując  piecyk gazowy  ACV HR lub HRE solo do 21 kW (POZIOME ODPROWADZENIE SPALIN). Instalacja ma około 40 lat – rury stalowe. W  jaki sposób rozwiązać współpracę obu źródeł ciepła o ile takie rozwiązanie jest możliwe. Dom piętrowy, naczynie wzbiorcze na strychu. Ciśnienie około 0,7-0,8 bara.” 

Myślę, że zastosowanie opcji gazowy kocioł kondensacyjny i kocioł na paliwo stałe w systemie otwartym c.o. może zainteresować większe grono osób.

Czym jest otwarty i zamknięty system c.o. opisywałem tutaj.

Wspomniany gazowy kocioł kondensacyjny firmy ACV może pracować w systemie otwartym c.o.  Kocioł na paliwa stałe musi (z małymi wyjątkami) pracować w systemie otwartym c.o. Sprawa wydaje się prosta. Wystarczy podpiąć kocioł gazowy do istniejącej instalacji c.o. Jest to właściwe podejście, ale… (zawsze jest jakieś ale 🙂 ) pamiętać trzeba o kilku istotnych rzeczach, a mianowicie:

 • Przepłukanie instalacji c.o. odpowiednimi środkami chemicznymi. Jeżeli chcemy zamontować nowy kocioł gazowy do starej instalacji grzewczej musimy być świadomi, że bez dokładnego jej oczyszczenia urządzenie po pewnym czasie odmówi nam posłuszeństwa. W takiej instalacji woda jest na pewno mocno zanieczyszczona.
 • Właściwe ciśnienie hydrostatyczne. Brzmi strasznie…, ale oznacza tylko tyle, że nasze naczynie przelewowe (wzbiorcze) musi być na pewnej minimalnej wysokości mierząc od kotła do naczynia. Jeżeli naczynie przelewowe będzie nisko może się okazać, że po podłączeniu kotła gazowego z pompką woda będzie pompowana zamiast na instalację, to po najmniejszej linii oporu popłynie do naczynia.

W tym przypadku czytelnik wspomniał o ciśnieniu 0,7 -0,8 bar w uproszczeniu oznacza to, że jego instalacja ma wysokość ok. 7-8 m słupa wody. Jest to wysokość przy której wszystko powinno pracować właściwie. Przy małej wysokości np. poniżej 3m słupa wody poprawna praca instalacji była by pod znakiem zapytania.

 • Odpowiednie zabezpieczenie instalacji przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. Ktoś może powiedzieć chwila chwila… przecież naczynie przelewowe służy właśnie do tego celu i już jest w instalacji. Owszem, ale często stosowana jest praktyka odcinania części instalacji z kotłem gazowym poprzez zawór. W takim przypadku należy zabezpieczyć tą część instalacji „odciętą” zaworem, na której jest kocioł gazowy. Robimy to poprzez umieszczenie na instalacji zaworu bezpieczeństwa (jeżeli takowy nie jest wbudowany w kocioł).

Poniżej przedstawiam propozycję schematu hydraulicznego takiej instalacji (przykład z instalacją z pompami obiegowymi – najczęściej spotykana)

schemat kocioł gazowy i kocioł na paliwa stałe układ otwarty c.o.Rys. 1. Schemat instalacji współpracy gazowego kotła kondensacyjnego z kotłem na paliwa stałe w układzie otwartym c.o.

Opis schematu:

Grzanie kotłem na paliwa stałe

W momencie, gdy zawory odcinające nr 1 i 2 są zamknięte mamy wyłączony z obiegu kocioł gazowy. Zawory 3 i 4 pozostają otwarte – układ pracuje z kotłem na paliwa stałe grzejąc grzejniki i jednocześnie podgrzewając ciepłą wodę. Zakręcając dodatkowo zawór nr 3 mamy możliwość podgrzewania tylko ciepłej wody.

Grzanie kotłem gazowym

W momencie, gdy zawór odcinający nr 3 i 4 są zamknięte mamy wyłączony z obiegu kocioł na paliwa stałe. Zawory 1 i 2 pozostają otwarte – układ pracuje z kotłem gazowym. Zawór trójdrożny nr 5 decyduje o tym czy kierować wodę na c.o. czy na cele podgrzania c.w.u. Podstawą do zmiany kierunku przepływu wody w zaworze trójdrożnym jest sygnał z czujnika temperatury zanurzonego w zasobniku wody. Innymi słowy jeżeli czujnik wykryje, że woda w zasobniku się oziębi da znać do kotła – przestań na chwilę grzać w centralnym, a podgrzej szybko wodę w zasobniku do zadanej temperatury. Trwa to zazwyczaj max 15 min. i kocioł wraca do grzania w c.o. Domownicy nie odczują nawet chwilowego spadku temperatury na grzejnikach.

Istnieje możliwość przełączenia kotła gazowego na tryb lato wówczas kocioł realizuje tylko grzanie wody w zasobniku.

 

Jeżeli macie jakieś uwagi lub sugestie co do schematu proszę o informacje. Myślę, że taki typ instalacji też znajdzie swoich zwolenników 🙂 .

Pozdrawiam,

Kamil

Możesz również polubić…

12 komentarzy

 1. Jacek pisze:

  Pierwszy raz spotykam się z systemem otwartym. Wygląda całkiem nieźle. Nigdy wcześniej nie słyszałem o nim pewnie przez to że nie jest to popularne rozwiązanie u nas. Moim zdaniem szkoda, ten schemat ma swoje plusy.

 2. Mateusz pisze:

  Bardzo interesujący wpis. A czy przy montowaniu rur w mieszkaniach warto wybrać konkretne, dzięki których można więcej zaoszczędzić, np. stalowe czy kompozytowe?

 3. Tomasz pisze:

  Jaki cel ma zastosowanie zaworu dławiącego by pass (pomiędzy zaworami 1 i 2)?

 4. Wybrany pisze:

  Ok ,ale ja nie chce latać i przełączać zaworów jak w średnioweczu. Po prostu wstawić zawory zwrotne i masz luksus.
  Chcesz to palisz węglem, a jak nie masz na to teraz głowy bo musisz zostać w pracy dłużej lub miałeś wypadek to gazowy robi robotę sam bez pytAnia.

 5. Wybrany pisze:

  Zawory trzeba wstawić przed pompami ,na powrotach .Nawet jeśli dojdzie do sytuacji że obydwa kotły będą pracować w tym samym momencie ,nie powinno mieć to wpływu jeden na drugi ,tylko przepływ wody będzie większy.
  Fajna sprawa że cwu będzie działać z obu kotów .Wstawiając zbiornik z 2 wezownicami możemy sobie wpiąć solary i wtedy na jednym zbiorniku względnie tanim załatwimy wszystko.

 6. System otwarty wygląda naprawdę ciekawie. Pomocny wpis.

 7. Tomek pisze:

  Widzę mały problem. W przypadku grzania kotłem gazowym mamy zamknięte zawory 3 i 4. Odcinamy tym samym nitkę zasilania która jest podłączona do kotła na paliwo stałe.
  Układ robi się zamknięty i powinno być zabezpieczone naczyniem przeponowym. Chyba, że zakładamy, że ciśnienie/zwiększona objętość wody trafi przez nitkę powrotu i przez kocioł na paliwo stałe do naczynia przelewowego

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Dziękuję za tę uwagę. Kotły gazowe mają wbudowane naczynia przeponowe – faktem jest, że nie zostało to zaznaczone na schemacie, co może wprowadzać w błąd.

   Pozdrawiam.

 8. Ombre pisze:

  Po pierwsze dziękuję za przygotowanie tego artykułu. Panie Kamilu, jestem dokładnie na etapie decyzji, czy w domu (40 lat) mojej babci dodać do otwartego układu piec gazowy ACV do istniejącego pieca na ekogroszek czy przeprowadzić dużą ingerencję, która na obecnym etapie jest nieopłacalna.
  Moje obawy związane są z czystością wody w układzie. Mam zamiar za 2 lata wykorzystać piec ACV po gruntownej przebudowie instalacji. Czy ta praca w warunkach przejściowych nie zniszczy wymiennika ciepła? Czy zastosować dodatkowe filtry przed piecem gazowym? Czy i w jaki sposób dokonać czyszczenia obecnej instalacji z rur stalowych?

 9. Rafał pisze:

  schemat stwarza niebezpieczeństwo dla uzytkownikow w przypadku gdy kocioł na paliwo stałe i kocio gazowy sa równoczesnie uruchomione a wszystkie zawory otwarte. żaden producent kotłów gazowych nie podaje takiego rozwiązania. Instalacja gazowa powinna być w układzie ciśnieniowym a dla kotła na paliwo stałe w systemie otwartym i całość połączona wymiennikiem ciepła.

 10. Koczis pisze:

  Dziękuję za ten artykuł, wiele mi wyjaśnił. Ale brakuje tu pewnej sprawy, a mianowicie co ze spalinami? Czy kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania można połączyć do tego samego komina co kocioł na paliwo stałe? Ewentualnie jak to rozwiązać bez budowania osobnego komina. Ja mam dla kotła na ekogroszek komin ceramiczny o średnicy 180 mm

 11. koczis pisze:

  Znalazłem taki kocioł https://elma-rk.pl/kotly-gazowe/45833178/sylber-kociol-kondensacyjny-1-f-style-basic-sr-p.html w LiroyMerlin
  Tu mam putanie, czy on może pracować w układzie otwartym. WG danych o podobnych kotłach ( niestety nie znalazłem instrukcji dla tego kotła ) minimalne ciśnienie w instalacji CO to 0.45 … 0.55 bar. U mnie zbiornik wyrównawczy jest na strychu i różnica poziomów to ok. 6m czyli ciśnienie wynosi 0.6 bar i tyle wskazuje manometr na dole. Czy to wystarczy do prawidłowej pracy kotła ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.