Grzyb na ścianie – skąd się bierze, jak i czym go usunąć, wykres Molliera i-x

grzyb na ścianie skąd się bierze jak go usunąć

Jeżeli na naszej ścianie pojawił się grzyb powinniśmy się go jak najszybciej pozbyć. Taki „nowy lokator” w naszym domu powoduje skażenie powietrza, co przekłada się na nasze złe samopoczucie – bóle głowy, problemy z oddychaniem czy też alergie.W tym artykule przeczytasz:

 1. Skąd się bierze grzyb na ścianie?
 2. Co zrobić aby zapobiec powstawaniu grzyba?
 3. Jak i czym usunąć grzyba ze ściany? (krótki film na końcu wpisu)
 1. Skąd się bierze grzyb na ścianie

Dla lepszego zrozumienia tego zjawiska zacznijmy od podstaw. Powietrze składa z mieszaniny gazów oraz z zawartej w nim pary wodnej (wilgoci). W zależności od tego jaka jest temperatura powietrza może ono „zmagazynować” więcej lub mniej wilgoci. I tak – powietrze o wyższej temperaturze jest w stanie pomieścić więcej wilgoci (pary wodnej), a powietrze o niższej temperaturze mniej.

Dla zobrazowania tego zjawiska posłużymy się wykresem i-x Molliera dla powietrza wilgotnego.

wyrkes i-x Molliera ilość wilgoci w g na kg powietrza

Rys. 1. Wykres i-x Molliera – ilość wilgoci w g/kg powietrza suchego jaką jest w stanie pomieścić powietrze w zależności od temperatury

Pojawia nam się w tym momencie pojęcie wilgotności bezwzględnej. Jest to rzeczywista ilość pary wodnej która mieści się w kg (1m3) powietrza. W powyższym przykładzie widać, że przy temperaturze powietrza równej 20oC powietrze jest w stanie pomieścić 15 gram wilgoci na kilogram powietrza suchego (g/kg p.s.) a przy temperaturze 5oC już tylko 5,5 g/kg p.s.

Następnym ważnym pojęciem jest wilgotność względna. Informuje nas w % o tym  jak bardzo powietrze może być nasycone parą wodną w danej temperaturze. Widoczne w przykładzie czerwone linie załamują się dokładnie w miejscu, gdzie wilgotność względna osiąga 100% (maximum nasycenia wilgocią dla danej temperatury). Komfortowa wilgotność względna w pomieszczeniach powinna mieścić się w zakresie 30-65%. Wilgotność poniżej 30% powoduje wysychanie i podrażnienie śluzówki nosa i gardła, a z kolei wilgotność powyżej 65% uczucie duszności i zmęczenia.

Wracając do nieszczęsnego grzyba na ścianie przeanalizujmy powody przez które takowy „nowy lokator” mógł się pojawić na naszej ścianie.

 • Zbyt duża wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Najwięcej wilgoci wydziela się przy gotowaniu, kąpielach czy np. suszeniu ubrań w mieszkaniu. My sami poprzez oddychanie i pocenie się także zwiększamy ilość wilgoci w pomieszczeniach 🙂
 • Zbyt niska temperatura utrzymywana wewnątrz pomieszczeń lub duże wahania temperatury w pomieszczeniach
 • Brak docieplenia ścian zewnętrznych. Chłodne przegrody sprzyjają wykraplaniu się na nich wilgoci zawartej w powietrzu, co może prowadzić do powstawania grzyba
 • Nie sprawna wentylacja, która nie usuwa nadmiaru wilgoci
 • Brak regularnego (chociaż raz dziennie) przewietrzania pomieszczeń
 • Mostki cieplne, ubytki w izolacji, miejsca połączeń stropów ze ścianami zewnętrznymi, naroża itd.
 • przeciekanie wody, np. przez nieszczelny dach
 • Meble blisko dosunięte do ściany – brak swobodnej cyrkulacji powietrza

Przeanalizujmy więc taki przypadek:

Dane:

 • Mamy niedogrzane mieszkanie, temperatura w pokojach nie przekracza 18oC
 • Uważamy, że zaoszczędzimy na ogrzewaniu jeżeli przez dłuższy czas nie będziemy otwierać okien i przewietrzać pomieszczeń. Wilgotność względna w pomieszczeniu wzrośnie np. do 80% (przez codzienne czynności takie jak pranie, gotowanie, a nawet oddychanie powodujemy wzrost wilgotności powietrza wewnątrz)
 • Nie mamy docieplonych ścian zewnętrznych lub mimo docieplenia na ścianach występują mostki cieplne. Załóżmy, że temperatura ściany to 15oC

Co się w takiej sytuacji dzieje w naszym mieszkaniu…?

Spójrzmy jeszcze raz na wykres i-x Molliera (opis w tekście poniżej):chłodzenie powietrza wykres i-x MollieraRys. 2. Wykres i-x Molliera – chłodzenie powietrza poniżej punktu rosy

W pobliżu zimnej ściany cieplejsze powietrze będzie się ochładzać. Kierunek takiej przemiany obrazuje na wykresie granatowa strzałka skierowana pod kątem w dół. Obrazuje ona ochłodzenie powietrza z 18oC do ok. 14 oC. Jak widać temperatura do której schładza się powietrze czyli ok. 14oC jest niższa od temperatury punktu rosy, która wynosi wg wykresu 15oC (zielony punkt). Jeżeli jesteśmy poniżej punktu rosy oznacza to, że na ścianie zacznie wykraplać się wilgoć z powietrza. Są to niestety idealne warunki do powstawania grzyba.

 1. Co zrobić aby zapobiec powstawaniu grzyba?

 • Po pierwsze możemy podwyższyć i utrzymywać wyższą temperaturę w pomieszczeniu. Spójrzmy jeszcze raz na wykres i-x co się stanie (wykres poniżej) . Temperatura w pomieszczeniu się podniesie (pomarańczowa strzałka pionowo w górę) dzięki temu zmniejszy się wilgotność względna w pomieszczeniu (z 80% na 70%) – czyli znacznie mniejsze szanse na wykroplenie się pary wodnej na ścianie.
 • Aby uzyskać podobny efekt zmniejszenia ilości wilgoci w pomieszczeniu możemy także usprawnić wentylację – przewietrzyć pomieszczenia wpuszczając trochę świeżego suchego powietrza, udrożnić wentylację w kuchni i łazience, czy też zamontować nawiewniki okienne (niemal niezbędne w przypadku szczelnych plastikowych okien).
 • Po trzecie możemy spróbować podnieść temperaturę ściany, np. poprzez jej docieplenie.

Wracając do naszego przykładu – dogrzewamy pomieszczenie i podnosimy temperaturę z 18oC do 20oC – wilgotność względna maleje z 80% do 70%. Usprawniamy izolację ściany zewnętrznej – temperatura ściany wzrasta z 14oC do 16oC (także dzięki zwiększeniu temperatury w pomieszczeniu). Jak widać teraz temperatura ściany równa jest 16oC i jest wyższa od temperatury punktu rosy czyli 15oC. W tym przypadku para wodna nie będzie się już wykraplać na powierzchni ściany. Mamy pewność, że ściana pozostanie sucha bez ryzyka powstania grzyba i pleśni.ogrzewanie powietrza wykres i-x MollieraRys. 3. Wykres i-x Molliera – ogrzewanie powietrza.

Jeżeli pojawia nam się grzyb na ścianie sami możemy zdiagnozować przyczynę jego powstania i zdecydować jak z nim walczyć. Patrząc na powyższe przykłady wystarczy zdobyć kilka danych i nanieść je na wykres. Potrzebna nam będzie temperatura w pomieszczeniu i wilgotność – takie funkcje mają niektóre domowe stacje pogodowe. Dodatkowo urządzeniem takim jak pirometr trzeba zmierzyć temperaturę ściany. 1. Jak i czym usunąć grzyba ze ściany?

 • Na początku powinniśmy ustalić przyczyny jego powstania. Tak jak wyżej wspomniałem może to być niesprawna wentylacja, mostki cieplne lub niedostatecznie ocieplone przegrody zewnętrzne. Jeżeli już wiemy, co jest główną przyczyną problemu będziemy wiedzieć jak w przyszłości zapobiec jego powstawaniu.
 • Musimy zastosować odpowiednie środki chemiczne – preparaty grzybobójcze dostępne w sklepach branżowych. Np.:

Przykładowy środek przeciw pleśni i grzybom

Pamiętajmy o tym aby ostrożnie korzystać z tego typu preparatów, mogą być one szkodliwe dla zdrowia.

Jeżeli grzyb wniknął głębiej w ścianę należy  usunąć farbę, a także tynk w odległości nawet 1 m od grzyba.

Jeżeli zrozumiemy zjawiska sprzyjające powstawaniu grzyba w naszym domu lub mieszkaniu, będziemy w stanie zdiagnozować fakt dlaczego się pojawił i jak z nim walczyć. Jest to ważne nie tylko ze względów estetycznych, a także zdrowotnych.

Film jak usunąć grzyba ze ściany:

Pozdrawiam 🙂

Możesz również polubić…

11 komentarzy

 1. Andzejewsky pisze:

  Bardzo przydatny artykuł! W domu mojej mamy od kilku lat walczymy z pleśnią, ale cały czas wraca. Chyba niezbędne będzie usunięcie tynku, ponieważ żaden preparat nie pomógł na dłuższą metę.

 2. Fresh-Klima pisze:

  A założenie klimatyzacji w domu coś pomoże ? bo mi się wydaje, że takie własnie założenie klimy może pomóc wcześniej stosowałem preparat na odgrzybianie ale to zapobiegło na jakieś 4 miesiące wyjściu grzyba i znowu się pojawił.

 3. termocent pisze:

  Raczej sprawdziłbym takim testem szczelności budynku , co jest przyczyną powstawania i zlikwidować szkodę, aby raz na zawsze pozbyć się pleśni.

 4. Inserw pisze:

  Moim zdaniem jedną z najgorszych rzeczy do duże wahania temperatur w pomieszczeniach.
  Dobry, solidny wyczerpujący temat artykuł!
  Pozdrawiam

 5. Instali.co pisze:

  Dziękuję za merytoryczny i bardzo przydatny artykuł. Grzyb w domu potrafi spędzić sen z powiek, ale na szczęście jest to problem, który można skutecznie wyeliminować. Serdecznie pozdrawiam.

 6. Alex pisze:

  U moich rodziców grzyb na ścianach wymknął się spod kontroli. Pomogło dopiero usunięcie tynku i porządne osuszanie. Dzięki za ten artykuł, teraz wypróbuję też inne metody

 7. Świetny i wyczerpujący temat artykuł. Dzięki wielkie.

 8. Paulina pisze:

  Jeśli w naszym domu pojawiły się grzyby, najpewniejszym sposobem na uniknięcie ich ponownego rozprzestrzenienia się jest wykonanie izolacji budynku. Jest to niestety problem, który wpływa na estetykę naszego mieszkania i jego zapach, ale również niesie za sobą wiele zagrożeń dla naszego zdrowia.

 9. Milena pisze:

  oo widzicie dobry temat ! Mam zamiar właśnie zainwestować w dobre i solidne instalacje fotowoltaiczne dla domu. chciałabym zacząć oszczędzać, ale na start to jest trochę spory wydatek.

 10. Bardzo wyczerpujący, świetnie napisany artykuł. Duży plus za zamieszczenie wykresów.

 11. Piter pisze:

  Bardzo rzeczowo i przystępnie dla każdego opisane wykresy Moliera. Kolejna sprawa, która jest istotna przy pojawieniu się grzyba w mieszkaniu to brak skutecznej izolacji hydrotechniczne ścian poziomej jak i pionowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.