Jak oszczędnie i efektywnie palić w kotle (piecu) na paliwa stałe

jak oszczędnie palić w kotle, piecu na paliwa stałe

Ten wpis jest uzupełnieniem artykułu ”Kotły na paliwa stałe na węgiel, drewno, ekogroszek, pellet – jaki wybrać”. 

Dziś podpowiem jak oszczędnie i efektywnie palić w kotle (piecu) na paliwa stałe.

To w jaki sposób rozpalamy paliwo w naszym źródle ciepła ma wpływ na jego zużycie oraz emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Możemy wpłynąć zatem na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie przy tym emitować mniej szkodliwych substancji. Dodatkowo zadowoleni z tego faktu powinni być nasi sąsiedzi, którym delikatny dym z komina będzie mniej przeszkadzał niż wylatujące kłęby gęstego czarnego dymu 😉 .Sposobem na osiągnięcie takich efektów jest

1. Rozpalanie paliwa (węgla oraz drewna) od góry

Ten sposób spalania wykorzystywany jest w nowoczesnych kotłach z podajnikiem. Spalając paliwo tą metodą w zwykłym kotle zasypowym (z górnym spalaniem) możemy uzyskać ten sam efekt. Sposób ten pozwoli zaoszczędzić znaczną część opału, ograniczy dymienie i częstą obsługę kotła (związaną z dokładaniem paliwa). 

Rozpalanie od góry polega na tym, że najpierw do kotła dosypujemy opału – np. węgla. Bezpośrednio na węglu układamy kawałki suchego drewna między którymi umieszczamy podpałkę i rozpalamy. Paliwo w tym wypadku rozpala się od góry. Żar pojawia się w górnej części i powoli przenosi się na dół. W ten sposób lepiej dopalają się lotne substancje wydzielane z węgla. Dym staje się prawie niewidoczny. Wykorzystujemy zatem cały potencjał paliwa znajdującego się w kotle.

W związku z tym, że paliwo powoli spala się od góry do dołu, nie powinniśmy dosypywać kolejnych porcji w trakcie palenia. Jeżeli tak zrobimy, to zdławimy żar i osiągniemy niekorzystny efekt zupełnie jak w przypadku rozpalania od dołu (o tym w dalszej części). Faktem jest, że rozpalanie od góry wymaga od nas większej wprawy w oszacowaniu ile paliwa będziemy potrzebować w trakcie zasypywania kotła. Raz uzupełnione paliwo powinno się wypalić do końca.

system rozpalania kotła od góry

Rys. 1. Schemat obrazujący sposób rozpalania kotła od góry

2. Rozpalanie paliwa (węgla oraz drewna) od dołu

Niestety często palenie w „prostych” kotłach zasypowych kojarzy nam się z systemem rozpalania od dołu na ruszcie. Sposób ten jest mniej efektywny i powoduje większe dymienie. Polega on na tym, że najpierw na palenisku układamy skrawki papieru, następnie drewno, podpałkę, a na koniec po rozpaleniu kocioł zasypujemy węglem lub drewnem. Efektem tego jest duże dymienie i powstawianie sadzy. Dzieje się tak dlatego, że dużo substancji lotnych zamiast się spalić ucieka nam bezpowrotnie w komin.

W tym wypadku, gdy uzupełniamy paliwo dorzucamy je wprost na żar. Jeżeli nowego dosypanego paliwa jest dużo powstaje problem w postaci braku tlenu niezbędnego do prawidłowego spalania. Paliwo nie osiąga wystarczająco wysokiej temperatury spalania, przez co substancje lotne nie ulegają zapłonowi i ulatują z gęstym dymem w komin. Przez to tracimy bezpowrotnie potencjał zawarty w paliwie, który mógłby zostać wykorzystany. Oznacza to, że spalamy mniej efektywnie i mniej oszczędnie.

system rozpalania kotła od dołu

Rys. 2. Schemat obrazujący sposób rozpalania kotła od dołu

Podsumowując

Czasami niewielka zmiana nawyków w użytkowaniu naszego źródła ciepła może działać na naszą korzyść. Rozpalając w kotle na paliwo stałe od góry zamiast od dołu możemy zaoszczędzić ponad 20% kosztów opału. Oszczędzamy zatem pieniądze, ponieważ spalamy opał efektywniej. Oszczędzamy także czas, ponieważ w tym przypadku zasypanie kotła wystarczy na dłużej. Wytwarzamy także mniej zanieczyszczeń oraz gęstego, ciemnego i uciążliwego dymu.

Możemy wyobrazić sobie miny sąsiadów, którzy widząc delikatny jasny dym z komina pomyślą, że wymieniliśmy kocioł na droższy spalający paliwo bardziej efektywnie. 😉

Pozostaje mi życzyć Wam czystego „bez-smogowego” zimowego powietrza. Pozdrawiam.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.