Jak szybko kocioł grzeje wodę w zasobniku (kalkulator excel)? Kiedy stosować cyrkulację c.w.u? Czy warto kupić powietrzną pompę ciepła do c.w.u.?

pytania i odpowiedzi c.w.u. oszczędzanie przez ogrzewanie blog

Do dzisiejszego wpisu zainspirowało mnie pytanie czytelniczki. Jest ono na tyle obszerne, że postanowiłem je opublikować jako osobny post na blogu.

Jeśli szukasz opcji, aby zagwarantować prywatność w sieci, ważne jest, aby przeprowadzić odpowiednie badania VPN, aby znaleźć najlepszą VPN dla swoich potrzeb, jest hosting ranking, w którym można znaleźć najlepsze.„witam.
na naszej działce jest gaz więc dom i c.w.u. będziemy najpewniej nim ogrzewać – choć wcześniej rozważaliśmy powietrzną pompę ciepła. Dom jest parterowy 115mkw + nieogrzewany garaż. Jest kotłownia. łazienka oddalona od kotłowni 3,5m ale kuchnia jakieś 12m. wybór najprawdopodobniej padnie na kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. bardzo uważnie przeanalizowałam pańskie wpisy ale pojawiają się pytania:
1.  jestem miłośniczką długich kąpieli w wannie w czasie których woda oczywiście stygnie i po jakimś czasie potrzebuję dolać jak najgorętszej wody do wanny żeby ocieplić całą kąpiel – martwię się czy w takim zasobniku woda będzie na tyle gorąca, że sprosta tym oczekiwaniom”

Odpowiedź:

Uważam, że jeżeli jest dostęp do gazu ziemnego to rozsądnie jest wykorzystać to źródło energii do ogrzewania domu. Jestem oczywiście zwolennikiem odnawialnych źródeł energii, jednak powietrzna pompa ciepła ma tą wadę, że działa z dużą sprawnością tylko przy dodatnich temperaturach zewnętrznych. Poniżej zera niestety sprawność spada i ogrzewanie domu zamienia się praktycznie w ogrzewanie energią elektryczną (które jest niestety drogie). Wracając do Pani pytań:

Woda w zasobniku może być podgrzewana do temperatury 55-60oC (takie wymogi temperaturowe narzuca nawet rozporządzenie). Za gorącą kąpiel przyjmuje się wodę o temperaturze 38-42oC więc myślę, że jest jeszcze spory zapas do wspomnianego zakresu 55-60oC czyli temperatura wody na pewno sprosta oczekiwaniom  😉  .

„2. jestem zmarzluchem i niekiedy wracając po nartach albo po prostu zmarznięta biorę dłuższy gorący (ale naprawdę gorący) prysznic – czy z takiego zasobnika będą mogły się ogrzać w ten sposób dwie osoby jedna po drugiej? ile powinien mieć pojemności taki zasobnik i jaką temperaturę wody może mieć w nim woda? czy zużywając wodę po prostu ma się najpierw gorącą-ciepłą-letnią a na końcu chłodną i zimną czy jakoś inaczej to działa? Czy piec w trakcie zużywania wody jakoś szybko ją podgrzewa?
nie mam w tym względzie doświadczenia poza nieprzyjemnymi sytuacjami na jakichś wyjazdach gdzie właśnie w ten sposób wyglądała kąpiel… :(„

Odpowiedź:

Jeżeli lubi Pani zużywać dużą ilość ciepłej wody, to zasobnik powinien mieć dużą pojemność. Myślę że 150 l to minimum. Nawet jeżeli zużyjemy całą ciepłą wodę bardzo szybko, to kocioł jednofunkcyjny o mocy 25 kW będzie w stanie ją podgrzać (od temp. 10oC do temp 40oC) w ok. 12 minut. Poniżej umieszczam do pobrania kalkulator w excelu, który umożliwia wyliczenie czasu grzania ciepłej wody w zasobniku przez kocioł gazowy.

Pobierz kalkulator czasu grzania ciepłej wody przez kocioł

Kolejna kwestia to sposób w jaki woda jest podgrzewana. Jeżeli mówimy o najczęściej spotykanych zasobnikach z wężownicą – woda w nich podgrzewana jest w miarę równomiernie. Oczywiście nie da się uniknąć zjawiska uwarstwiania wody (cieplejsza u góry zimniejsza na dole), ale jest ono znikome.

Występują także zasobniki warstwowe, w których uzyskujemy bardzo szybko żądaną temperaturę ciepłej wody, ale jest ona początkowo gromadzona tylko w górnej części (warstwie) zasobnika. Pozostała część wody w zasobniku nagrzewa się stopniowo do momentu podgrzania całości.

Tutaj może być przydatny ten wpis zawierający kilka schematów 🙂 

Kocioł z wbudowanym zasobnikiem. Podpowiadam jaki wybrać

3. zastanawiam się czy w związku z dużym oddaleniem kuchni od kotłowni nie zainstalować w kuchni małego podgrzewacza elektrycznego z zasobnikiem np 10l?- czy to słuszne? czy lepiej/taniej będzie zainstalować cyrkulację”

Odpowiedź: 

Jeżeli dom jest na etapie budowy myślę, że cyrkulacja jest najrozsądniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji. Napisałem „na etapie budowy” ponieważ cyrkulacja wiąże się z prowadzeniem do każdego z punktów poboru wody dodatkowej 3 rurki (oprócz przewodu z wodą ciepłą i zimną). Jeżeli dom jest już wykończony ciężko jest poprowadzić estetycznie dodatkową rurkę z cyrkulacją.

Nawet jeżeli nie ma możliwości prowadzenia cyrkulacji wstrzymał bym się z elektrycznym podgrzewaczem. Proszę przetestować korzystanie z c.w.u. bez cyrkulacji. Pomimo tego, że odległość od zasobnika do punktu poboru wody w kuchni jest spora, zastanówmy się jak często będziemy korzystać z szybko lecącej ciepłej wody w zlewie w kuchni, gdy np. dysponujemy zmywarką (która jest odpowiedzialna za mycie naczyń z wykorzystaniem gorącej wody).

4. zastanawiamy się czy warto instalować powietrzną pompę ciepła do podgrzewania cwu zimą i przygotowywania cwu latem -czy taka konfiguracja jest opłacalna z punktu widzenia użytkownika.
przedstawiciel firmy oferującej pompy oczywiście zachwala taki układ …ale trudno mu wierzyć…
czy zechce pan uzupełnić moje braki wiedzy?”

Odpowiedź:

Co do powietrznej pompy ciepła do c.w.u, uważam, że w tym przypadku była by to uzasadniona inwestycja. Lubi Pani długie kąpiele, co daje duże zużycie ciepłej wody. Im większe zużycie tym szybciej zwraca się inwestycja w tego typu odnawialne źródła energii. Tutaj zasobniki zaczynają się od pojemności 200 l. Tak duża pojemność umożliwia zmagazynowanie „darmowego” ciepła pozyskiwanego z powietrza zewnętrznego. Zasobnik w takiej pompie ciepła wyposażony jest także w wężownicę, którą podłącza się do kotła gazowego. Zimą, kiedy pozyskiwanie ciepła z powietrza zewnętrznego przestaje być opłacalne wodę grzeje kocioł gazowy przy wykorzystaniu wężownicy (tak jak przy „zwykłym” zasobniku c.w.u.).

Dodatkowo powietrzna pompa ciepła do c.w.u. jest moim zdaniem lepszym rozwiązaniem np. od kolektorów słonecznych. Nie trzeba nic montować na dachu, nie trzeba pamiętać o cyklicznych serwisach instalacji, itp. Przy okazji latem powietrzna pompa ciepła podgrzewając nam wodę w zasobniku wydmuchuje do pomieszczenia schłodzone powietrze (mamy darmową „klimatyzację”).

Pozdrawiam,

Kamil

8 komentarzy

 1. beata pisze:

  panie Kamilu dziękuję za tak obszerne odniesienie się do moich pytań.
  pana sugestie naprowadzają mnie na coraz bardziej sprecyzowane wybory, choć wciąż jeszcze jakieś wątpliwości są:
  1.
  powinnam zainwestować w kocioł z zasobnikiem ok 150-200l
  przeliczyłam, że taki 200l zasobnik ogrzeje się do temp 55stC w ok 40min- ok, tyle na pewno potrwa kąpiel w wannie. ale co z prysznicem dla zziębniętych ludzi? zasobnik warstwowy jest rozwiązaniem w takiej sytuacji? jeśli tak -czy do takiego zasobnika może być podłączona powietrzna pompa ciepła? no i jak wypadnie jej sprawność gdy na zasobniku będzie ustawiona wysoka temperatura wody ? czy to ma sens?
  2.
  zaczęło mi chodzić po głowie, że może jednak kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny z zasobnikiem 50l – wtedy ma się ciepłą wodę zawsze wtedy, kiedy potrzeba i ile potrzeba. wziąwszy pod uwagę, że w domu jest tylko jedna łazienka a kuchnia nie pobiera zbyt wiele ciepłej wody może nie jest to złe rozwiązanie.
  jednak wtedy odpada powietrzna pompa ciepła do c.w.u. bo instalacja zaczyna się coraz bardziej komplikować.
  kocił grzejący wodę przepływowo nie jest też chyba zbyt oszczędny… a my będziemy sporo tej wody przepływowo podgrzewać. no i jak to wygląda w praktyce: mamy zasobnik 50l z wodą o temp55stC – zużywamy całość – piec zaczyna grzać wodę przepływowo, ale jak wygląda to przejście? woda w zasobniku miesza się i robi się coraz chłodniejsza /letnia /całkiem zimna i wtedy przypływa podgrzana przepływowo gorąca? czy piec może mieć ustawione, że np. przy temp w zasobniku 38st zaczyna już grzać przepływowo? chodzi m o komfort użytkowania, żeby nie było tak, że w czasie nalewania wody do wanny czy brania prysznica woda zmienia mocno temperaturę.
  3.
  zastanawia mnie jeszcze ta temperatura w zasobniku, obojętnie dużym czy małym – jak kocioł kondensacyjny z niskotemperaturowego ogrzewania c.o. „przerzuca” się na wysoką temperaturę c.w.u. w zasobniku? i co wtedy z jego sprawnością?
  4.
  jeśli kocioł będzie miał mały zasobnik pewnie nie zdecydujemy się na powietrzną pompę ciepła – szkoda -zwłaszcza, że popieramy odnawialne źródła energii – …ale uzasadnione ekonomicznie 🙂
  czy wtedy kocioł nie będzie w okresie letnim zbyt często się włączał i wyłączał (bo latem gorące kąpiele oczywiście nie zdarzają się raczej często:) czy trzeba poszukać takiego kotła, który ma bardzo niską moc modulacji – OD… do tych prawdopodobnie 25kw?
  5.
  co do cyrkulacji do oddalonej kuchni- ok – tak zrobimy-jakiś zasobnik będzie, a dom jeszcze przed instalacjami

  ma pan jakiś pomysł na naszą instalację?

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Dziękuję za kolejny obszerny komentarz z którym spróbuję się zmierzyć 😉

   Ad.1 Wyliczony czas grzania wody zależy także od mocy kotła. Proszę pamiętać, że nalewając wodę do wanny nie odkręcamy tylko ciepłej wody, zazwyczaj mieszamy ją z pewną ilością zimnej. Sprawia to, że teoretycznie pojemność zasobnika staje się jeszcze “większa”. Druga kwestia jest taka, że wanna ma średnio 100l pojemności czyli zasobnik 150-200 l ma jeszcze spory zapas.
   Co najważniejsze kocioł nie czeka, aż zasobnik się całkowicie opróżni z ciepłej wody… poprostu, gdy czujnik w zasobniku wykryje spadek temperatury wody od razu da sygnał do kotła, żeby zaczął grzać.
   Przy pompie ciepła korzystniej jest utrzymywać możliwie niską temperaturę ciepłej wody. Sprawność urządzenia jest wtedy wyższa.

   Ad. 2. W tym przypadku dzieje się tak jak Pani opisała i o czym też wspomniałem powyżej. Dzięki czujnikowi temperatury w zasobniku kocioł otrzyma informację, że temperatura wody spadła i zacznie ją znów podgrzewać (nie będzie czekał aż woda zupełnie się wychłodzi). Spadek temperatury c.w.u. przy którym kocioł ma się włączyć jest zazwyczaj do ustawienia na sterowniku kotła.

   Ad.3. Kocioł “przerzuca” się z grzania w c.o. na grzanie wody w zasobniku jak tylko dostanie sygnał z czujnika temperatury. Zawór trójdrożny zmienia wówczas bieg wody grzewczej odcinając na chwilę c.o. i dogrzewając wodę użytkową w zasobniku. Z uwagi na to, że podgrzewanie c.w.u. odbywa się zazwyczaj maksymalną mocą kotła (kondensacyjnego) -> jego sprawność maleje. Zwracam uwagę, że mimo to kocioł głównie pracuje na cele c.o. przy ogrzewaniu niskotemperaturowym z dużą sprawnością.

   Ad.4. Zawsze warto szukać kotła, który będzie miał jak największą modulację mocy (np. od 3 do 25 kW). Jest to aspekt bardziej istotny w przypadku grzania c.o. (szczególnie w okresach przejściowych -wiosna, jesień, gdy na zewnątrz nie jest aż tak zimno ale mimo to grzać trzeba). W przypadku wody użytkowej szeroka modulacja mocy nie ma, aż tak dużego znaczenia.

   Pozdrawiam,

   • też inż pisze:

    „Przy pompie ciepła korzystniej jest utrzymywać możliwie niską temperaturę ciepłej wody.” – i otworzyć hodowlę Legionelli, która uwielbia warunki od 40 do nawet 55-60 stopni

    • też inż pisze:

     swoją drogą nie orientuje się Pan czy vitodens 100-w posiada funkcjonalność heat boost (wygrzewanie anty-legionellowe)? Nie ma o tym nic w instrukcji ani na forach a nie chc emi sie wierzyć, żeby tak drogi piec tego nie miał. Chodzi o najnowszy model

 2. Paweł pisze:

  Witam, mam pytanie jak jest ekonomiczniej podgrzewac wode gazem w zasobniku. Ustawic zeby utrzymywał zawsze zadaną temperature czy np. Ustawic podgrzewanie wody rano na 30 min i wieczorem na około godzine.

 3. Adam Janiuk pisze:

  Odniosę się do zapisu:
  „Dodatkowo powietrzna pompa ciepła do c.w.u. jest moim zdaniem lepszym rozwiązaniem np. od kolektorów słonecznych. Nie trzeba nic montować na dachu, nie trzeba pamiętać o cyklicznych serwisach instalacji, itp.”
  Nie zgodzę się z tą oceną. Może pompa ciepła jest lepsza, ale na pewno nie z tych powodów o których Pan pisze 🙂 Tym samym jest to wprowadzenie w błąd czytelników.
  Mam kolektory słoneczne od grudnia 2001 roku. Serwisy związane z układem kolektorów polegają na cyklicznej wymianie płynu solarnego, gdy obniżą się jego parametry. Płyn wymieniałem dwa razy. Sposób wymiany jest trywialny. Wystarczy spuścić do pojemnika stary płyn i wtłoczyć świeży. I to koniec zabiegów obsługowych. Poza tym instalacja działa bezobsługowo. Może gdy jest wykonana niezgodnie z zasadami, to wtedy przysparza problemów, ale tak jest z każdą instalacją.
  Przypuszczam, że w przypadku pompy ciepła serwisowanie też jest wymagane, ale nie mam jeszcze pompy ciepła, więc nie jestem w stanie się na ten temat wypowiedzieć.
  Jako ciekawostkę podam informację o oszczędnościach. Dom zamieszkują trzy/cztery osoby. Dogrzewam ciepłą wodę elektrycznie i od połowy 2019 roku na zasilaniu bojlera i pompy obiegowej płynu solarnego mam podłączony licznik energii elektrycznej. Zużycie ciepłej wody jest dużo wyższe w lecie, gdyż wszyscy częściej korzystają z prysznica niż w zimie. Bywa tak, że pod prysznic wchodzi się nawet dwa, trzy razy dziennie. Nie oszczędzamy, gdyż właściwie płacimy tylko za wodę, a nie za energię. W lecie często włącza się cichy alarm, gdy temperatura w zbiorniku 250. litrowym osiągnie 90 stopni C. I tyle. Nic więcej niekorzystnego się nie dzieje. Od tego jest zbiornik wyrównawczy i zawór bezpieczeństwa. Od kwietnia do września 2020 r. musiałem dodatkowo ogrzewać wodę zużywając od 24 do 47 kWh miesięcznie. W styczniu zużycie prądu wyniosło 129 kWh, w lutym 103, marcu 95, październiku 136, listopadzie 125, grudniu 192. W 2019 roku od lipca do września zużycie energii wyniosło dosłownie kilka kWh. Lato było gorące. Jako ciekawostkę podam fakt, że przy bezchmurnym niebie w styczniu i lutym woda w zbiorniku 250. litrowym ogrzewa się do 30 st. C.
  Jeśli chodzi o montaż czegoś na dachu, to nie rozumiem problemu. Na dachu są trzy kolektory. Wiszą sobie i tyle. System jest cichy, nie generuje żadnych hałasów. Jednostka zewnętrzna pompy ciepła nie jest cicha i nie jest ozdobą budynku.
  Pozwoliłem sobie na zapoznanie się z parametrami kilku popularnych na rynku polskim pomp ciepła wykorzystywanych do ogrzewania wody. Wynika z nich, że pompa ciepła przestaje funkcjonować, gdy temperatury spadają poniżej zera. Od ok. -5 st. C ogrzewanie wody odbywa się wyłącznie z wykorzystaniem grzałki elektrycznej. Zazwyczaj parametry podawane przy pompach dotyczą sytuacji, gdy temperatura na zewnątrz wynosi 20 st. C i są optymistyczne. W niższych temperaturach należy wiele godzin czekać na ciepłą wodę lub stosować dodatkowe dogrzewanie grzałką elektryczną, a to już więcej kosztuje. Chętnie poznałbym rzeczywiste roczne koszty korzystania z pompy ciepła do podgrzewania wody dla czteroosobowej rodziny.
  Dane dotyczące mojego systemu kolektorów słonecznych: koszt zakupu 4800 zł za pełny system solarny ogrzewania wody wraz ze zbiornikiem cwu 250 l. Kupiłem go w polskiej firmie. Glikol kosztował mnie około 100 zł (poniżej 5 l na wymianę) i to są pełne koszty działania systemu przez 19 lat.

  • Z.B. pisze:

   posiadam pompę ciepła Vitocal 262 wersję z wężownicą (o takiej była mowa). Viessmann robi tą pompę w dwóch wersjach: z wężownicą lub grzałką elektryczną. U mnie przy niższej temperaturze woda jest dogrzewana z pieca gazowego (jednofunkcyjnego).

 4. Bardzo ciekawy i pomocny artykuł. Duży plus za kalkulator grzania wody przez kocioł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.