Czym różni się kocioł jednofunkcyjny od dwufunkcyjnego?

czym różni się kocioł jednofunkcyjny od dwufunkcyjnego

W tym wpisie chcę wyjaśnić czym różni się kocioł jednofunkcyjny od dwufunkcyjnego. Biorąc pod uwagę wygląd zewnętrzny obu urządzeń, czyli kotła jednofunkcyjnego i dwufunkcyjnego danego producenta, może się okazać, że są niemal identyczne. Różnice dostrzegalne są dopiero, gdy zajrzymy pod obudowę. Inna jest konstrukcja oraz inny jest sposób pracy.Wszystkie kotły na paliwa stałe są urządzeniami jednofunkcyjnymi. W wersji dwufunkcyjnej występują przede wszystkim kotły gazowe. Osoby, które chcą ogrzewać swój dom gazem będą zatem musiały zadać sobie pytanie – które urządzenie będzie dla mnie bardziej odpowiednie?

Więc czym różni się kocioł jednofunkcyjny od dwufunkcyjnego?

Kocioł jednofunkcyjny

Urządzenie to posiada jeden wymiennik ciepła w którym podgrzewana jest woda grzewcza. Sama nazwa – kocioł jednofunkcyjny może wskazywać na to, że urządzenie służy tylko do jednej funkcji, a mianowicie grzania wody na cele centralnego ogrzewania (c.o.). Jeżeli posiadamy inne urządzenie do przygotowania ciepłej wody np. podgrzewacz przepływowy lub bojler elektryczny, wówczas kocioł będzie nam potrzebny rzeczywiście tylko do jednej funkcji. 

Schemat 1. Praca kotła jednofunkcyjnego podłączonego do instalacji centralnego ogrzewania.

 kocioł jednofunkcyjny-grzanie c.o.

W rzeczywistości kocioł tego typu może być również podłączony do zasobnika wody użytkowej. Spełnia wówczas dwie funkcje – dostarczanie ciepła do centralnego ogrzewania(c.o.) i grzanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.).

Podłączenie do zasobnika c.w.u. odbywa się najczęściej za pośrednictwem zaworu trójdrożnego, który montowany jest na instalacji (lub jest na wyposażeniu kotła). To właśnie ten zawór umożliwia przełączanie wody grzewczej wychodzącej z kotła. W razie potrzeby woda płynie na centralne ogrzewanie lub do wężownicy w zasobniku podgrzewając wodę użytkową. Schematy 2 i 3 obrazują zasadę pracy takiej instalacji.

Schemat 2. Praca kotła jednofunkcyjnego podłączonego do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody – produkcja ciepła na grzejniki

 czym różni się kocioł jednofunkcyjny od dwufunkcyjnego - grzanie c.o.

Schemat 3. Praca kotła jednofunkcyjnego podłączonego do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody – produkcja ciepłej wody użytkowej

 kocioł jednofunkcyjny grzanie c.w.u.

 

Kocioł jednofunkcyjny wykorzystywany jest najczęściej w następujących sytuacjach:

 • gdy kocioł potrzebny jest nam tylko do grzania na cele centralnego ogrzewania
 • gdy odległość od kotła do najdalszego punktu poboru wody wynosi więcej niż 8m (np. kocioł w piwnicy, a łazienka na piętrze). Rozwiązanie z zasobnikiem wody pozwala na zastosowanie cyrkulacji – obiegu wody, który niweluje długi czas oczekiwania na ciepłą wodę po odkręceniu kranu.
 • gdy chcemy mieć większy komfort ciepłej wody w porównaniu np. do kotła dwufunkcyjnego. Konieczne jest wtedy połączenie kotła z zasobnikiem c.w.u. wraz ze wspomnianą wyżej cyrkulacją.

 

Kocioł dwufunkcyjny

Urządzenie to posiada najczęściej dwa wymienniki ciepła. W jednym podgrzewana jest woda płynąca na grzejniki, w drugim woda płynąca do kranów. Jest to urządzenie przystosowane fabrycznie do pełnienia dwóch funkcji, tj. zasilanie instalacji c.o. oraz podgrzewanie wody użytkowej. Dostarczanie ciepła na cele ogrzewania pomieszczeń odbywa się tak samo jak w przypadku kotłów jednofunkcyjnych. Podgrzewanie wody odbywa się w sposób przepływowy. Oznacza to, że kocioł zaczyna pracować dopiero jak odkręcimy kurek z ciepłą wodą w kranie.

Schemat 4. Praca kotła dwufunkcyjnego podłączonego do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej

 kocioł dwufunkcyjny - grzanie c.o. i c.w.u.

 

Kotły dwufunkcyjne wykorzystywane są w następujących sytuacjach:

 • gdy potrzebujemy urządzenia do grzania zarówno c.o. jak i c.w.u. w jednej obudowie
 • gdy nie mamy wystarczająco dużo miejsca w mieszkaniu / domu, aby zastosować kocioł jednofunkcyjny wraz z wolno-stojącym zasobnikiem c.w.u.
 • gdy odległość do od urządzenia do najbardziej oddalonych punktów poboru wody nie przekracza 8m, np. kocioł jest zainstalowany w łazience lub kuchni.

W większości przypadków kotły jednofunkcyjne wraz z zasobnikiem wody użytkowej wykorzystywane są w domach jednorodzinnych, gdzie mamy wydzielone pomieszczenie gospodarcze. Możemy wówczas swobodnie zainstalować zarówno kocioł jak i zbiornik wody. Łazienki są oddalone zazwyczaj dość znacznie od kotła lub nawet jest ich kilka. Lepiej wówczas sprawdza się rozwiązanie z możliwością magazynowania ciepłej wody w zasobniku.

Większość kotłów dwufunkcyjnych montowana jest w mieszkaniach, ponieważ zajmują mało miejsca, jednocześnie zapewniają ciepło na cele c.o. oraz c.w.u – wszystko w jednej niedużej obudowie. Instalowane są w pobliżu punktów poboru wody, najczęściej w łazience lub kuchni. Czas oczekiwania na ciepłą wodę jest stosunkowo krótki. Kocioł jest blisko kranów, prysznica lub wanny.

Jeżeli nie jesteś pewien jaki typ kotła zastosować w Twoim przypadku proszę o pytanie w komentarzu 🙂

Życzę miłego Dnia !

Możesz również polubić…

54 komentarze

 1. Bart09 pisze:

  Fajne porównanie, u mnie nie było zbyt dużego wyboru gdyż dwufunkcyjny idealnie pasował mi do pomieszczenia i nie musiałem martwić się o dodatkowy osprzęt 🙂

 2. Bezcenny pisze:

  Witam. Mam dom dom ok. 240 m2, chce zakupić piec gazowy do grzania domu jak i wody (kąpiel, naczynia itd.) Jaki piec by był dla mnie najbardziej korzystny, i o jakiej mocy. Obecnie posiadam piec z podajnikiem na ekogroszek i niestety denerwuje mnie wiecznie pękający klin, a u nas niestety nikt nie możne wynaleźć przyczyny. Wiec nie chciałbym i tu wtopić. Pozdrawiam

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Biorąc pod uwagę podane wytyczne skupił bym się na gazowym kondensacyjnym kotle jednofunkcyjnym.

   Jeżeli budynek jest ocieplony moc 20 kW powinna być wystarczająca. Skoro miał Pan kocioł na ekogroszek domyślam się, że woda użytkowa grzana była za pośrednictwem zasobnika c.w.u. z wbudowaną wężownicą, która była połączona z wspomnianym kotłem. Można w tym wypadku wykorzystać zasobnik z wężownicą i spiąć go z kotłem gazowym.

   Jeżeli takowego zasobnika Pan nie posiada można się zaopatrzyć kupując od razu w pakiecie z kotłem. Myślę, że dla 3-4 osobowej rodziny wystarczy pojemność 100 – 120 l.

   Pozdrawiam

 3. Marek pisze:

  Witam.

  Mam do ogrzania dom z poddaszem użytkowym, bez piwnicy. Dom ma powierzchnie 200m2 po podłodze / 155m2 użytkowej. Całość będzie ogrzewana za pośrednictwem ogrzewania podłogowego. Dom jest dobrze ocieplony (styropian 20-25cm oraz 3-szybowe okna). Kotłownia jest dosyć duża a łazienki i kuchnia są od niej oddalone. Rodzina 4-osobowa. W projekcie budowlanym mam przewidziany kocioł jednofunkcyjny 25kw oraz cyrkulacje c.w.u.

  Jeden z wykonawców zaproponował mi kocioł dwufunkcyjny z 45l zasobnikiem. Argumentował to tym, że nie ma sensu trzymać podgrzanej wody w zbiorniku 100-200l jeśli nie mam solarów lub kominka z płaszczem wodnym. Help 🙂

  Pozdrawiam

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Wymienię kilka uwag, które mogą pomóc Panu w podjęciu decyzji zakupowej.

   1. Biorąc pod uwagę podane informacje myślę, że wystarczająca moc kotła jednofunkcyjnego w Pana przypadku to nie więcej niż 20 kW. W przeciwieństwie do kotłów dwufunkcyjnych, w których podgrzewanie wody w sposób przepływowy wymusza min. 24 kW mocy kotła.

   2. Jeżeli mamy dużo miejsca w kotłowni zastanowił bym się nad kotłem jednofunkcyjnym z wolnostojącym zasobnikiem o pojemności ok. 100 l – 150 l. Zasobnik taki ma postojowe straty ciepła na poziomie 55W (dane z katalogu producenta) – oznacza to tyle, że gdy nie korzystamy z wody stygnąc traci ona 55W zmagazynowanej energii cieplnej. Po przeliczeniu daje to koszty miesięczne w wysokości ok. 10 zł (w przypadku grzania gazem). Raczej nie uzasadnia to dużej konieczności posiadania solarów lub kominka z płaszczem wodnym z powodu „trzymania podgrzanej wody w zbiorniku”.
   Jeżeli już miał bym doradzić ekologiczny sposób wspomagający podgrzewania ciepłej wody (wykorzystujący odnawialne źródła energii) polecił bym pompę ciepła do c.w.u. z wbudowanym zasobnikiem.

   Pod tym linkiem znajduje się wpis, z którego można pobrać kalkulator postojowych strat ciepła zasobników c.w.u. Wpisując dane z katalogu producenta możemy obliczyć ile miesięcznie lub rocznie będą nas kosztowały takie straty ciepła.

   3. Kotły wiszące z wbudowanym zasobnikiem (pojemność ok. 50 l) są zazwyczaj droższe niż zestaw złożony z kotła jednofunkcyjnego i wolnostojącego zasobnika wody (pojemność ok. 100 – 150 l).

   Pozdrawiam

 4. stingeros pisze:

  Witam Panie Kamilu,
  Stoję przed wyborem kotła gazowego. Czytam już parę miesięcy i zamiast coś wiedzieć to staje się coraz głupszy ehh. Jest tyle informacji doboru odpowiedniego ogrzewania, że kocioł to ja mam ale w głowie. Proszę o radę.
  Domek 90m2 do ogrzania. Dobrze ocieplony. Zastosowałem wszędzie grzejniki. Odbiory wody są bardzo blisko bo specjalnie tak sobie zaprojektowałem czyli kuchnia i łazienka (prysznic) mają ścianę z kotłownią a na piętrze WC (z umywalką) nad kotłownią. Kotłownia ma wymiar 2m x 1.5m więc miejsca jest na dowolny system i kocioł. Charakterystyka energetyczna wg kalkulatora wyszła 5KW na C.O. oraz 4KW na C.W.U. Teraz mieszkam w bloku i mam piec Termet 20KW przepływowy do C.W.U. i oczywiście na ciepłą wodę musimy chwilę czekać. Nie jesteśmy zbyt wymagający ale jakiś komfort chcielibyśmy zachować. Teraz tak:
  – Kocioł 1F z zasobnikiem 120L ?
  – Kocioł 2F przepływowy?
  – Kocioł 2F z zasobnikiem 45L ?
  – Zasobnik z wężownicą czy warstwowy?
  – Z zamkniętą komora spalania czy otwartą?
  – Kondensacyjny czy nie?
  Jeszcze firma kotła mnie interesuje. Nie ukrywam, że Termet jest mi najbliższy bo mam znajomego serwisanta i serwis na miejscu. Piszą o jakiś dolnych zakresach pieca, że i tak nie będzie pracował np. z 24KW itp.itd. normalnie rozwałka mózgu. Oczywiście buduje systemem gospodarczym i nie dam za piec 10tys zł.
  Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Odpowiedź na tak rozległe pytanie bardziej nadawała by się na osobny wpis no ale co tam 🙂

   Istotne informacje to takie, że:
   • Punkty poboru wody są blisko kotłowni.
   • Zapotrzebowanie na ciepło na cele c.o. to 5 kW.
   • Jest wydzielone pomieszczenie na kotłownię

   Możemy rozważyć każdą z opcji, które bierze Pan pod uwagę:

   Kocioł 1F z zasobnikiem 120L ? To rozwiązanie jeżeli chodzi o koszty plasuje się pomiędzy tańszą opcją czyli kotłem dwufunkcyjnym przepływowym, a droższą czyli kotłem z wbudowanym zasobnikiem np. 45l (jeżeli bierzemy pod uwagę produkty jednego producenta). Opcja ta zajmuje najwięcej miejsca w kotłowni – chociaż obecnie kotły jednofunkcyjne mają wbudowane zawory trójdrożne, oznacza to, że nieduży np. 100l zasobnik można zamontować bezpośrednio pod kotłem. Komfort c.w.u. jest w tym wypadku największy, ponieważ mamy w gotowości dużą ilość ciepłej wody.

   Kocioł 2F przepływowy? Z zapytania wynika, że miał Pan do czynienia z taką formą podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Jest to mniej komfortowe rozwiązanie od powyższego, ponieważ kocioł musi dogrzewać wodę na bieżąco, nie mamy jej nigdzie zmagazynowanej. Oznacza to, że na ciepłą wodę musimy nieco dłużej poczekać. Dodatkowo w trakcie poboru ciepłej wody przez kilka punktów jednocześnie np. w kuchni i łazience odczuwalny jest spadek temperatury wody. Zaletami niewątpliwie jest to, że kocioł taki zajmuje mało miejsca. Plusem jest też to, że woda jest podgrzewana tylko w momencie kiedy jest nam potrzebna. Kotły takie mają zazwyczaj moc min. 24 kW.

   Kocioł 2F z zasobnikiem 45L ? Jest to rozwiązanie pośrednie pomiędzy dwoma wyżej omawianymi. Kocioł w zasobniku magazynuje pewną ilość ciepłej wody. Po dłuższym poborze ilość ciepłej wody się wyczerpie, a kocioł będzie dalej pracował jak zwykły dwufunkcyjny przepływowy.

   Zasobnik z wężownicą czy warstwowy? Jeżeli zależy Panu na tym, aby mieć szybki dostęp do ciepłej wody, zasobnik warstwowy będzie lepszy. W zasobniku takim woda podgrzewa się warstwami od góry. W zasobniku wężownicowym woda podgrzewa się bardziej równomiernie.

   Z zamkniętą komora spalania czy otwartą? Kondensacyjny czy nie? Odpowiem od razu na dwa pytania. Zdecydowanie kocioł kondensacyjny, a kotły te produkowane są tylko z zamkniętą komorą spalania. Tak na marginesie, z tego co wiem obecne przepisy zezwalają tylko na zakup kotłów kondensacyjnych.

   Jeżeli chodzi o markę kotła nie chcę nic narzucać. Urządzenia firmy Termet znam i mogę polecić. Jest to polski producent. To co nazywa Pan cytuję „Piszą o jakiś dolnych zakresach pieca, że i tak nie będzie pracował np. z 24KW itp.” oznacza to, że kocioł pracuje w pewnym zakresie modulacji mocy zupełnie automatycznie (np. od 3 do 25 kW). Zapotrzebowanie na ciepło na cele c.o. dla Pana domu to 5kW. Kocioł w takiej sytuacji sam dostosuje moc do żądanych 5 kW.

   Osobiście mierzył bym w rozwiązanie pierwsze czyli kocioł jednofunkcyjny o mocy max 20 kW i do tego zasobnik ok. 100l.

   Mam nadzieję, że coś się rozjaśniło. Wybór należy do Pana 😉

   Pozdrawiam

   • stingeros pisze:

    Dziękuję za odpowiedź
    Mam jeszcze taką teorie, że w piecu 1F z zasobnikiem ok. 10zł miesięcznie za straty postojowe są mniej więcej takie jak 10zł miesięcznie za zużytą zimną wodę, która się wyleje w oczekiwaniu na ciepłą w piecu przepływowym 2F. Wynik mamy na ZERO. Tutaj jednak pojawia się temat tego komfortu. Opcja pierwsza bezdyskusyjnie wygrywa ….ale 1F z zasobnikiem to koszt co najmniej 5000zł a np. 2F Junkersa ok 2500zł. Jak zawsze za komfort się płaci nawet dwukrotnie więcej 🙂
    P.S. Przy okazji jaką najlepiej zrobić instalację rozdzielnikową czy trójnikową? Chodzi jak zawsze o komfort i koszty 🙂

 5. Alan pisze:

  Panie Kamilu – jesteśmy w trakcie remontu naszego mieszkania w Irlandii. Mamy obecnie zamontowany piec gazowy ( komórka przylegająca do mieszkania) . Typ pieca to Mynute 12e. W mieszkaniu znajduje sie zbiornik wody (ze zbiornikiem wyrównawczym), pompa a piec jest jakos podłączony tak, ze grzeje tez wodę, nasze pytanie brzmi: chcemy całkowicie zmienić ogrzewanie- na elektryczne grzejniki panelowe olejowe ale zostaje teraz problem z ciepła woda- czy da sie użyć tego piecyka i przyłączyć go tak, aby grzał tylko wodę? Czy musimy rozważyć kupno nowego- np elektrycznego lub gazowego ale tak zeby tylko grzał wodę? Jakie rozwiazanie by Pan polecił?

 6. Kowal pisze:

  Witam mam takie pytanko czy ktos orientuje sie jaki piec wybrac saunier duwal czy pojsc w koszty i zakupic junkersa albo vaissmana

 7. Wojciech pisze:

  Witam serdecznie,
  Proszę o podpowiedz!
  Jestem na etapie odbierania szeregowki (narożnej jeśli to ma jakiekolwiek znaczenie)- powierzchnia użytkowa 97,7 m2.
  Na dole kuchnia z salonem, garaż, łazienka z kotłownia właśnie. Na gorze 4 pokoje małe i lazienka.
  Jaki piec wybrać- deweloper sugeruje dwufazowy ale z tego co czytam lepszy byłby jednofazowy z zasobnikiem. Czy tak?

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Problem związany z wyborem między kotłem jednofunkcyjnym z zasobnikiem, a kotłem dwufunkcyjnym poruszałem w tym wpisie: link. Zapraszam do lektury 🙂

   Pozdrawiam

 8. Łukasz pisze:

  Witam. Mam podobny problem co „przedmówcy”. Mianowicie dom jednopoziomowy poddasze nieużytkowe powierzchnia użytkowa 120 m2 plus garaż i kotłownia 35 m2 wszędzie podłogowe czyli 155 m2 ogrzewania podłogowego.Ocieplenie: posadzka 20 cm styropian, na ścianach 20 cm grafitowy styropian, strop monolityczny 15 cm plus 15 cm styropian plus wylewka 4 cm. Łazienka za ścianą kotłowni do kuchni jakieś około 8 m. jeden pan zaproponował jednofunkcyjny 24 KW plus zasobnik 160 L i pogodynka drugą wycene zrobił na piec 26 KW reszta bez zmian. drugi pan zaproponował dwufunkcyjny piec o podobnych parametrach na c.o 28 KW c.w.u 24 KW plus pogodynka tylko czy w przypadku pieca dwufunkcyjnego obieg dodatkowy cyrkulacji będzie działać??? dodam ze wariant drugi jest droższy o jakieś 20% co wybrać jaka Pana sugestia podpowiedź. Dziękuje z góry za pomoc.

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam.

   Moim zdaniem dla zwiększenia komfortu ciepłej wody użytkowej warto rozważyć opcję: gazowy kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny moc do 20 kW i zasobnik c.w.u. pojemność 120 l. Sądzę, że przy takiej powierzchni do ogrzania wspomniana jednostka grzewcza (o mocy 20 kW) jest wystarczająca, a także zasobnik przy rozsądnym użytkowaniu c.w.u. spokojnie powinien wystarczyć (nawet dla 4 osobowej rodziny). Jeżeli mimo wszystko decyduje się Pan na kocioł dwufunkcyjny to minimum o mocy 24 kW. Zaznaczam, że przy kotle dwufunkcyjnym (przepływowym) nie ma możliwości podłączenia cyrkulacji.

   Jako złoty środek (nie jest to najtańsza opcja) można rozważyć zakup kotła kondensacyjnego wiszącego z wbudowanym niedużym zasobnikiem ok. 50 l.

   Pozdrawiam

 9. JANUSZ WIŚNIEWSKI pisze:

  Panie Kamilu
  Temperatury spadły, czas ogrzewać mieszkanie, a także ciepłej wody też by się chciało. No i przyszła emerytura, więc koszty ogrzewania są baaardzo istotnym elementem budżetu. Próbuję ustawić parametry pieca Viessmann Vitodens 200 WB2A tak, aby koszty były jak najmniejsze i niewiele z tego wychodzi. Poprzednie miesiące – z ogrzewaniem rachunki powyżej 2300/2 miesiące, w lecie – 450 zł/2 miesiące. Jak ustawić relacjęgrzania/nie grzania aby było w miarę ciepło i niezbyt drogo? Czy ustawienie grzania: 6.00-7.30; 11.00-12.00; 16.00-17.30 i 21.00-22.40 ma sens? Ustawiona temperatura w salonie na 21 stopni, na noc 19 stopni. I jak ustawić ciepłą wodę – czy na cały dzień np. 6.00-22.00 czy też dzielić po 30 minut? Powierzchnia domku ok. 250 m2, dwa poziomy. Będę wdzięczny za kierunkowe podpowiedzi. Serdecznie pozdrawiam.

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Owszem temperatury spadły i zapewne będą jeszcze spadać. Grzać trzeba, to nie podlega wątpliwości 🙂 . Odnosząc się do Pana zapytania… moim zdaniem taniej jest grzać w sposób ciągły z mniejszą ilością przerw w ogrzewaniu. Aby móc to osiągnąć dobrze jest zmniejszyć temperaturę wody grzewczej na sterowniku kotła, tak aby grzejniki były ciepłe (na tyle, że w domu mamy pożądane 21oC) ale jednocześnie nie za gorące. W ten sposób kocioł powinien pracować dość długo bez większych przerw. Oznacza to, że unikniemy strat związanych z cyklicznym stygnięciem i ponownym rozgrzewaniem całej instalacji c.o. To jest podobnie jak z jazdą samochodem, lepiej jechać w sposób ciągły na niższych obrotach niż co chwilę rozpędzać się, hamować gasić silnik ponownie uruchamiać znów się rozpędzać by później hamować itd. Poza tym praca kotła z małymi przerwami gwarantuje, że grzejniki są prawie cały czas ciepłe, co daje dodatkowe poczucie komfortu cieplnego. Zachęcam oczywiście do obniżania temperatury na noc 18-19oC to dobra wartość. W niższej temperaturze lepiej nam się śpi (powietrze jest gęstsze łatwiej się oddycha), a przy okazji oszczędzamy energię cieplną.

   Pozdrawiam

 10. Rafał pisze:

  Witam,
  Mam pytanie ponieważ mam wątpliwości
  Najpierw nakreślę sytuację
  Mieszkanie w domu piętto + poddasze. Mamy bojler 120litrów na poddaszu nad łazienką. Na piętrze będą grzejniki rozchodzące się od rozdzielacza. Kotłownia jest na parterze. Problem polega na tym, że z kotłowni biegną tylko 2 rury do mieszkania na piętrze, do trójnika od którego rozchodzą się na rozdzielacz (grzejniki) i na bojler. I teraz pytanie – czy podłączenie kotła gazowego jednofunkcyjnego będzie miało rację bytu? Jak wyglądało będzie sterowaniem takim kotłem zarówno zimą jak i latem? Latem mogę zakręcic zawory na rozdzielaczu i kocił bedzie podgrzewał jedynie bojler (który będzie działał jak grzejnik cały rok).
  Sytuacja mniej wiecej podobna jak w artykule na Schemacie 3. jednak zastanawia mnie czy ma to na pewno rację bytu? Rozumiem że potrzebny, w miejscu trójnika jest zawór trójdrogowy, tylko jak on będzie działał? I czy spalanie gazu latem w celu podgrzewania bojlera nie wykonczy nas finansowo?
  Prosiłbym o rady 🙂
  Pozdrawiam, Rafał

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Niektóre kotły jednofunkcyjne mają zawór trójdrożny wbudowany. Jeżeli Pana kocioł nie posiada wbudowanego zaworu trójdrożnego musi się on znaleźć na instalacji. W jakimś miejscu musimy rozdzielić wodę grzewczą, która płynie na cele centralnego ogrzewania lub na cele podgrzewania ciepłej wody w zasobniku. Automatyka w takim rozwiązaniu jest prosta. W zasobniku jest umieszczony czujnik temperatury, który wyczuwa spadek temperatury wody. Gdy temperatura spadnie np. o 5oC czujnik daje sygnał do sterownika kotła – przełącz zawór trójdrożny – przestań na chwilę grzać c.o. i zacznij grzać wodę w zasobniku. Po podgrzaniu wody zawór przełącza się znów w pozycję grzania w c.o. Latem kiedy nie grzejemy pomieszczeń, a jedynie wodę, wystarczy ustawić na kotle tryb „lato” – charakteryzuje się on tym, że kocioł przełącza zawór trójdrożny tylko na grzanie wody w zasobniku. Kocioł zajmuje się tylko grzaniem zasobnika. Jeżeli chodzi o podgrzewanie wody gazem, nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale na pewno tańsze niż grzanie energią elektryczną  .

   • Rafał pisze:

    Dziękuję za szybką odpowiedż 🙂
    Pieca nie mamy jeszcze kupionego, powoli zaczynam się rozglądać, narazie doprowadzamy gaz…
    Ale wracając do tematu – kocioł z wbudowanym zaworem trójdrożnym nie będzie pasował, ponieważ do kotłowni dochodzą tylko dwie rury – zasilanie i powrót więc zawór trójdrożny musi znaleźć się juz w mieszkaniu na piętrze, rozumiem że będzie to ok?
    I jeszcze jedno pytanie odnosnie zasobnika – nie jest to zaden systemowy zasobnik tylko zwykły bojler z podwójną wężownicą plus grzałka elektryczna. Czy w takim zasobniku też jest możliwość umieszczenia czujnika temperatury?
    Jeśli zadaje głupie pytania, to z góry przepraszam ale jestem zielony, narazie męczymy się z gazem, nie orientowałem się jeszcze „na rynku” jak to dalej stworzyć
    I jeszcze tylko ostatnie pytanie – jak wygląda połączenie, w takiej sytuacji jak u nas, kotła z zaworem trójdrożnym i czujnikiem w bojlerze, jeśli odległość kocioł – zawór to jest jakies 5 metrów a kocioł-bojler ok 15m?
    Pozdrawiam

 11. kamel pisze:

  Witam mam mieszkanie 100m2 powierzchni, pytanie dotyczy czy warto montowac wszedzie ogrzewanie podlogowe( myslalem tylko o kuchnilazience oraz wc) czy byl by to duzy koszt ogrzewania podlogowego ,czy tylko w 3 pozycjach w nawiasie. Co by Pan polecil w tej kwesti oraz jaki piec zainstalowal w tym przypadku. Z gory dziekuje i pozdrawiam.

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się dużą bezwładnością cieplną. Oznacza to, że gdy kocioł zacznie grzać, będziemy musieli dość długi czas odczekać zanim poczujemy ciepło przekazywane przez podłogówkę do pomieszczenia (może to potrwać godzinę albo i dłużej). Działa to także w odwrotną stronę. Jeżeli będziemy chcieli obniżyć temperaturę w pomieszczeniu konieczne będzie także odczekanie dłuższego czasu. W związku z tym w pomieszczeniach, w których zależy nam na szybszej zmianie temperatury, np. sypialnia gdzie wskazane jest obniżenie temperatury na noc podłogówka nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dotyczy się to także innych pomieszczeń używanych okresowo. Myślę, że ogrzewanie podłogowe w samej kuchni łazience oraz WC dobrze by się sprawdziło.

   Jeżeli chodzi o koszty podłogówki szacuje się, że są wyższe o ok. 30% od ogrzewania grzejnikowego. Przy ogrzewaniu podłogowym, należy też pamiętać o umeblowaniu pomieszczeń i rozplanować to wcześniej. Nie ma sensu prowadzić pętli ogrzewania podłogowego w miejscach gdzie np. będą stały meble (szczególnie te bez nóżek).

   Jeżeli chodzi o źródło ciepła – najlepiej kocioł gazowy kondensacyjny. Uzyskuje on najwyższą sprawność przy niskich temperaturach zasilania i powrotu (idealnie sprawdza się przy ogrzewaniu podłogowym). Jeżeli chcemy wykorzystać także ogrzewanie grzejnikowe musimy się liczyć z koniecznością rozdzielenia obiegu wysoko temperaturowego (na grzejniki) i nisko temperaturowego (na ogrzewanie podłogowe).

   Pozdrawiam

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Czy warto wszędzie montować ogrzewanie podłogowe…, uważam, że to bardziej kwestia indywidualna – każdy system ogrzewania ma pewne wady i zalety. Myślę, że szczególnie w sypialni dobrze było by mieć ogrzewanie grzejnikowe. Ten system szybko reaguje na chęć np. zmniejszenia temperatury na noc (w przeciwieństwie do podłogówki, która ma dużą bezwładność cieplną). Rozwiązanie z grzejnikami i podłogówką w jednym systemie ma niestety swoje wady, otóż rozdzielenie systemu ogrzewania na: podłogowe (niskotemperaturowe) i grzejnikowe (wysoko temperaturowe) wiąże się najczęściej z koniecznością rozdzielenia obiegów na wysoko i niskotemperaturowy. Oznacza to konieczność zamontowania systemu podmieszania i dodatkowej pompy obiegowej w instalacji. Dodatkowo sprawność kotła kondensacyjnego spada, im wyższą temperaturę będziemy musieli na nim ustawić (ogrzewanie grzejnikowe wymaga wyższych temperatur niż podłogówka).

   Pozdrawiam

 12. beata pisze:

  witam.
  na naszej działce jest gaz więc dom i cwu będziemy najpewniej nim ogrzewać – choć wcześniej rozważaliśmy powietrzną pompę ciepła. Dom jest parterowy 115mkw + nieogrzewany garaż. jest kotłownia. łazienka oddalona od kotłowni 3,5m ale kuchnia jakieś 12m.
  wybór najprawdopodobniej padnie na kocioł jednofukcyjny z zasobnikiem.
  bardzo uważnie przeanalizowałam pańskie wpisy ale pojawiają się pytania:
  1. jestem miłośniczką długich kąpieli w wannie w czasie których woda oczywiście stygnie i po jakimś czasie potrzebuję dolać jak najgorętszej wody do wanny żeby ocieplić całą kąpiel – martwię się czy w takim zasobniku woda będzie na tyle gorąca, że sprosta tym oczekiwaniom
  2. jestem zmarzluchem i niekiedy wracając po nartach albo po prostu zmarznięta biorę dłuższy gorący (ale naprawdę gorący) prysznic – czy z takiego zasobnika będą mogły się ogrzać w ten sposób dwie osoby jedna po drugiej? ile powinien mieć pojemności taki zasobnik i jaką temperaturę wody może mieć w nim woda? czy zużywając wodę po prostu ma się najpierw gorącą-ciepłą-letnią a na końcu chłodną i zimną czy jakoś inaczej to działa?czy piec w trakcie zużywania wody jakoś szybko ją podgrzewa?
  nie mam w tym względzie doświadczenia poza nieprzyjemnymi sytuacjami na jakichś wyjazdach gdzie właśnie w ten sposób wyglądała kąpiel… 🙁
  4. zastanawiam się czy w związku z dużym oddaleniem kuchni od kotłowni nie zainstalować w kuchni małego podgrzewacza elektrycznego z zasobnikiem np 10l?- czy to słuszne? czy lepiej/taniej będzie zainstalować cyrkulację
  5. zastanawiamy się czy warto instalować powietrzną pompę ciepła do podgrzewania cwu zimą i przygotowywania cwu latem -czy taka konfiguracja jest opłacalna z punktu widzenia użytkownika.
  przedstawiciel firmy oferującej pompy oczywiście zachwala taki układ …ale trudno mu wierzyć…
  czy zechce pan uzupełnić moje braki wiedzy?
  będę wdzięczna – BARDZO

 13. bobik pisze:

  panie kamilu mam domek o powieszkni ok 150m2 mieszkalnego niewiem jaki oiec gazowy 1f czy 2f nowy ocieplony dolna kondynkecja jest podlogowka gorna 4 grzejniki prosze o pomoc pozdrawiam robert

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Wybór między kotłem jedno a dwufunkcyjnym sprowadza się głównie do komfortu ciepłej wody użytkowej jaki chcemy uzyskać. Ja osobiście do domku jednorodzinnego polecił bym kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Uzyskujemy szybciej ciepłą wodę w każdym punkcie poboru (szczególnie kiedy korzystamy z cyrkulacji). Postojowe straty ciepła w obecnie produkowanych zasobnikach są znikome. Dodatkowo wybierając kocioł jednofunkcyjny możemy pozwolić sobie na niższą moc kotła np. 20 kW niż w przypadku kotła dwufunkcyjnego, gdzie min. to 24-25kW.

 14. Wojtek5379 pisze:

  Witam,

  Planujemy wybudować dom o powierzchni użytkowej 106mkw. W salonie, kuchni, łazience i korytarzu dać podłogowke. Natomiast w trzech pokojach (sypialniach) dać grzejniki. Jaki piec gazowy byłby najlepszy ( planujemy kotłownie )

 15. Wojtek5379 pisze:

  Albo w każdym pomieszczeniu, podłogowa tylko nie wiem co z łazienką. Czy podłogowa plus grzejnik łazienkowy ? Gdziss czytałem że pięć kondensacyjny jedno funkcyjny z zasobnikiem

 16. Górkiewicz pisze:

  Witam
  Msm mieszkanie 2 pokoje +kuchnia+ubikacja-60m2 powierzchni.Chce zastosowac grzejniki i miec uzytkowa ciepla wode by nie grzac bojlerem….
  Jaki typ kotla pan by polecil do mieszkania?
  Pozdrawiam

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Do mieszkania, gdzie odległość od kotła do punktów poboru wody jest niewielka najlepiej sprawdzi się kocioł dwufunkcyjny o mocy conajmniej 24 kW.

   Pozdrawiam
   Kamil

 17. Ania pisze:

  Dzień dobry. Mój problem z piecem Ariston polega na tym iż przy włączonym funkcji grzania wody kaloryfery również robią się ciepłe.

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Myślę, że w tym przypadku o wyjaśnienie tego problemu można było by spytać producenta kotła. Być może urządzenie jest tak skonstruowane, że po grzaniu ciepłej wody wymiennik jest schładzany w ten sposób, że nadmiar ciepła jest przerzucany na instację c.o. i grzejniki chwilowo stają się ciepłe.

   Pozdraiwam

 18. Marta pisze:

  Witam,
  mam 2 małe domki 42m2 i 49m2. W mniejszym jest instalacja gazowa z zepsutym piecem 2f na grzejniki i wodę użytkową. Kuchnia i łazienka obok siebie oraz 2 grzejniki po jednym w każdym pokoju. Problem z tym, że chcę uniknąć dyskomfortu z czekaniem na ciepłą wodę w kranie oraz używaniem naraz wody w kuchni i łazience. Nie ma tam kotłowni, ale jest niewielka piwnica. Czy można do niej wstawić pięć jednofunkcyjny z zasobnikiem? Czy nie będzie się za szybko wychładzał w piwnicy?
  Drugi dom ma ogrzewanie na prąd – piece kondensacyjne. Ciepła woda ogrzewana przepływowo na prąd. Na jaki system grzewczy to zmienić, żeby było taniej. Czy ogrzewać dom gazem, a wodę na prąd. Dom jest po remoncie, więc nie chcę robić rujnacji. Czy może jako c.o. zastosować pięć kominkowy na drewno? Dodam, w łazience jest ogrzewanie podłogowe na prąd. W obu domach będą mieszkać 2 osoby. Bardzo proszę o odpowiedź, bo chcę uniknąć sprowadzenia specjalistów, z których każdy daje inną radę biorąc pod uwagę przede wszystkim swój zarobek.
  Pozdrawiam.

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Jeżeli chodzi o domek o powierzchni 42m2 w tej sytuacji proponował bym rozwiązanie pośrednie między wspomnianym kotłem dwufunkcyjnym a kotłem jednofunkcyjnym + zasobnik wolnostojący, tzn.: kocioł dwufunkcyjny wiszący z wbudowanym zasobnikiem o poj. ok. 50l. Urządzenie to zajmuje co prawda więcej miejsca od stadnardowego kotła który ma szerokość ok. 40cm (kocioł z zasobnikiem ok.70cm), ale niweluje wady zwykłego kotła dwufunkcyjnego. Raczej nie proponował bym instlacji kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem wolnostojącym w piwnicy. Jest tam zazwyczaj dość niska temepratura, która rzeczywiście mogła by mieć wpływ na nadmierne wychładzanie ciepłej wody w zasobniku.

   Jeżeli chodzi o drugi domek o pow. 49m2 zastanowił bym się też nad ogrzewaniem gazowym. Jeżeli tutaj niższy komfort ciepłej wody jest do zaakceptowania odpowiednim mógłby być gazowy kocioł dwufunkcyjny. W łazience można spróbować dołożyć jeden grzejnik i poprostu z ogrzewania podłogowego elektrycznego nie korzystać. Wodę użytkową można także przerobić i podłączyć do kotła gazowego.

   Kominkiem także można ogrzać taki domek bez problemu z tym, że należy się zastanowić nad obsługą takiego źródła ciepła, która jest dość kłopotliwa i czasochłonna.

   Pozdrawiam

 19. Marta pisze:

  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czy mógłby mi Pan polecić jakiś konkretny dobry niedrogi kocioł dwufunkcyjny wiszący z zasobnikiem lub firmę, która takie produkuje, bo na razie chyba nie są zbyt popularne. Szczerze mówiąc w ogóle nie znam się na kotłach. Jaką powinien mieć moc, czy powinien być kondensacyjny? Zależy mi, żeby był jak najbardziej ekonomiczny, bezpieczny i prosty w obsłudze. Będzie go używała moja córka.;)
  Pozdrawiam i z góry serdecznie dziękuję za pomoc.
  Marta

 20. jerrylee8 pisze:

  Witam.
  A ja mam takie pytanie techniczne zakładajmy, że mam zainstalowany piec gazowy jednofunkcyjny kondensacyjny i zbiornik c.w.u., który współpracował z kotłem na paliwo stałe z pompą wody i dmuchawą . Zbiornik c.w.u. wisiał pod sufitem w kotłowni tam gdzie stał piec (nie piwnica). Czy przy kotle gazowym zbiornik powinien znajdować się niżej niż piec gazowy ? Czy może wisieć tak jak wisi obecnie ?

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   W tym wypadku nie widzę przeciwwskazań aby zasobnik pozostał na swoim miejscu ponad kotłem gazowym.

   Pozdrawiam

 21. Mariusz pisze:

  Witam mam pytanie ,posiadam centralne ogrzewanie węglowe w mieszkaniu 80 m2 w kamienicy ocieplone Dla komfortu i wygody planuję zmienić na ogrzewanie gazowe z piecem kondensacyjnym. Kaloryfery są obliczone z naddatkiem cieplnym to znaczy że palę w piecu do 40 45 stopni, a w mieszkaniu i tak jest za ciepło dodatkowo piec ogrzewa bojler z wężownicą 80 l Kuchnia jest oddalona o 12 m i posiada cyrkulację którą uruchamiam gdy korzystamy z kuchni, a łazienka jest za ścianą kotłowni wydzielonej w przedpokoju . Jednak 40 do 45 stopni nagrzewa stosunkowo niską temperaturę w bojlerze przez co woda szybko się wyczerpuje. Czy piec gazowy jednofunkcyjny będzie miał możliwości rozdzielenia na zaworze trójdrożnym innej temperatury na grzanie bojlera A innej na centralne ogrzewanie przy założeniu że grzejniki będą otrzymywały niską temperaturę celem poprawnej pracy pieca kondensacyjnego ( istotnym elementem jest to że lubimy stałą temperaturę na grzejnikach a nie modulowaną „grzanie chłodzenie) z góry dziękuję za odpowiedź

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Kondensacyjne kotły gazowe jednofunkcyjne mogą pracować w tzw. priorytecie c.w.u., czyli zawór trójdrożny przełącza się z grzania grzejników (z niższą temperaturą) na grzanie wody w zasobniku (z wyższą temperaturą). Pomimo, że zabieramy chwilowo (najczęściej na ok 10 min.) ciepło z c.o. na cele c.w.u. przez tak krótki czas nie zauważymy nawet wychłodzenia grzejników. Na kotle gazowym można nastawić temperaturę c.w.u. do 60 oC.
   Większość obecnie produkowanych gazowych kotłów kondensacyjnych ma także duży zakres modulacji mocy np. od 20% do 100% co pozwala na dopasowanie mocy do aktualnego zapotrzebowania cieplnego z uniknięciem częstego włączania i wyłączania się urządzenia.

   Pozdrawiam

 22. maciej pisze:

  nietypowe pytanie: mam kocioł jednofunkcyjny, gdy 4 osobowa rodzinka idzie się kąpać wychładzają się kaloryfery do czasu nagrzania się zasobnika, zauważyłem, że woda wracając z zasobnika do pieca jest gorąca, czy mogę odpływ z zasobnika podłączyć do rury zasilającej z pieca CO? teraz jest ona połączona z rurą powrotną CO i gorąca woda wraca do pieca i dla tego kaloryfery są zimne w czasie grzania zasobnika, wg mnie w zimie możnaby gorącą wodę wypływającą z zasobnika puścić dalej w CO. Pomysł rewolucyjny czy głupi?

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Wychładzanie się grzejników w trakcie podgrzewania ciepłej wody w zasobniku to normalne zjawisko. W kotle (lub na instalacji) jest zawór trójdrożny który przełącza chwilowo grzanie w c.o. na grzanie wody użytkowej. Nie powinno to stanowić dużego problemu, bo przy kotle o mocy ok. 20 kW grzanie ok. 100l wody z temp. 10-50oC to 10-15 min. Nawiązując do Pana pomysłu – nie ma możliwości podłączenia wody grzewczej powracającej z zasobnika do zasilania c.o. Zasada pracy kotła polega na tym, że woda grzewcza wychodząca z kotła ma „wysoką” temperaturę, następnie jest pompowana do grzejników (czy też do zasobnika c.w.u.) gdzie oddaje ciepło do pomieszczenia (lub wodzie użytkowej w zasobniku) i powraca o niższej temperaturze, aby znów ulec podgrzaniu w kotle. Proszę spojrzeć na ten artykuł jest tutaj kilka schematów hydraulicznych: http://www.oszczedzanieprzezogrzewanie.pl/czym-rozni-sie-kociol-jednofunkcyjny-od-dwufunkcyjnego/

   Pozdrawiam

 23. aaaok pisze:

  Panie Kamilu,

  Powszechnie wiadomo, że:
  (1) kotły 1F + zasobnik c.w.u. są droższe niż
  (2) kocioł 2F.
  Jednak dla dużego domu potrzeba rozwiązania nr (1). Komfort kosztuje – przykładowe koszty (bez zasobnika cwu):
  (1) Kocioł 1F o mocy ~24 kW może kosztować ~6 tys. zł.
  (2) Kocioł 2F o mocy ~24 kW może kosztować ~3,5 tys. zł.

  Pomysł: nie używać funkcji podgrzewania c.w.u przez kocioł 2F, zamiast tego, poprzez zawór trójdrożny, grzać zasobnik c.w.u. Czyli używać kotła 2F tak jak 1F, tylko zapłacić za to mniej.

  Zależy mi na konstruktywnym komentarzu / uwagach i praktycznych poradach czy tak to można wykonać.

  Pozdrawiam!

 24. Daniel pisze:

  Dzień dobry !. Mam pytanie – kupiłem kocioł gazowy 2 funkcyjny Termgas . Czy mogę używać tylko do grzania centralnego ogrzewania bez podłączania wody.

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Wg mojej wiedzy kocioł dwufunkcyjny może być używany także jako jednofunkcyjny. Należy jednak pamiętać, żeby mimo wszystko doprowadzić do niego wodę użytkową (wodociągową). Tam gdzie jest wylot ciepłej wody użytkowej z kotła montujemy np. zawór odcinający nie rozprowadzając dalej instalacji c.w.u. Dla 100% pewności zalecam jednak kontakt z producentem kotła.

   Pozdrawiam

   • Nort pisze:

    Witam.
    Też zamierzam wkrótce zamienić piec węglowy na gazowy dlatego, czytając wszystkie zamieszczone tutaj komentarze szukałem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. I chyba w w/w tutaj Pana odpowiedzi – znalazłem. Chodzi o to, czy można do kotła dwu funkcyjnego doprowadzić wylot ciepłej wody z istniejącego bojlera elektrycznego (połączenie szeregowe) i używać alternatywnie podgrzewania c.w.u – gazem lub prądem. Ustawiając w piecu gazowym temp. np. 35 st. C, (a w bojlerze będzie temp. wyższa) wtedy piec gazowy nie powinien się uruchomić. Uruchomi się dopiero gdy na wlocie będzie miał temp. niższą od zadanej mu 35 st.C. W tym układzie mam do dyspozycji większą ilość podgrzewanej wody. Czy moje rozumowanie jest prawidłowe? Proszę o odpowiedź.
    Z góry dziękuję.

 25. cezary pisze:

  Postanowiłem sobie aby do CO i do ogrzewania CWU zakupić piec Termet solid plus 20 kw,mam podłogówkę i grzejniki ok150m2 instalacja wykonana jest w ukladzie zamkniętym ,więc cyrkulacja musi być.Wiadomo kocioł posiada w budowany zasobnik 107 l.Pobory wody w niektórych pomieszczeniach mierzone po długosci instalacji mogą przekraczać 8 m. Znam osoby ,które posiadają piece 2f z wbudowanymi zasobnikami chwalą sobie .

 26. misiek pisze:

  Witam,

  stoję w przededniu wymiany systemu grzewczego z paliwa stałopalnego na ogrzewanie gazowe kondensacyjne. W starej instalacji posiadam wiszący zasobnik dwupłaszczowy (tzw. bojler). Moje pytanie jest takie, czy zasobnik ten będzie współgrał z nowym źródłem ciepła (kocioł 1f). Z tego co się orientuję (rozmowy ze znajomymi) to stare zasobniki są wyrzucane przez instalatorów, a wstawiane są nowe, dedykowane zasobniki tej samej firmy co producent kotła. Czy ma to jakieś naukowo-techniczne uzasadnienie, czy jest to na ogół jedynie wciskanie ludziom produktów? Z tego co udało mi się wyczytać z poprzednich komentarzy, należy zadbać o to, aby moc wymiany ciepła w zasobniku była wyższa niż moc kotła, proszę mnie poprawić, jeżeli źle zrozumiałem.

 27. Krzysztof pisze:

  Witam,
  Jak większość tutaj jestem w trakcie remontu domu i przyszedł czas na ogrzewanie. Rodzina liczy 5 osób. Dwie łazienki z wannami + 1 prysznic, dodatkowo dwie toalety z umywalkami, kuchnia i pralnia. C.O. to podłogówka podłączona bez pośrednio do kotła 2f 24kW i nie ma w układzie kaloryferów. Oczywiście cwu jest ale bez komfortu i na maksymalnie 2 kranach jednocześnie, mimo że, kocioł (vaillant ecotec pro) posiada jakiś malutki zasobnik. Mój specjalista zaleca montaż kotła 1f + zasobnik 150L + cyrkulacja i pewnie takie rozwiązanie (lub podobne) zaproponowała by większość hudraulików. Natomiast chodzi mi po głowie taki pomysł żeby pozostać przy piecu 2f + mały zasobnik np;(vailant uniSTOR VIH Q 75 B) zasilony podgrzaną przez kocioł wodą np. 55C a spirala zasobnika z układem c.o. który pracuje z maksymalną temp. 55-60C (podłogówka <43C). Kocioł w tryb cwo załączał by się automatycznie (priorytet) po otwarciu kranów a zasobnik podtrzymywałby temperaturę tak samo jak w przypadku kotła 1f czy to lato czy zima. Nie wiem tylko czy mogę zasilić zasobnik cwu (ten lub inny) ogrzaną wodą z kotła i czy nie wystąpią jakieś negatywne zjawiska na które jeszcze nie wpadłem. Bardzo proszę o poradę.

  • Michał pisze:

   Dzień dobry,
   Jakie rozwiązanie poleciłby Pan inżynier do nowego domku szeregowego (zabudowa z obu stron), parter i piętro, bez podpiwniczenia, poddasze nieużytkowe, pow. mieszkalna 136 m2, dwie łazienki z kabinami prysznicowymi zaraz obok kotłowni, kuchnia nieco dalej. Rodzina 2 + małe dziecko, w przyszłości może jeszcze jedno. Dziękuję.

   • Michał pisze:

    Ps. Zapomniałem dodać, że ciepła woda w zasadzie byłaby używana tylko dwa razy na dobę, tj. kąpiel domowników rano i wieczorem. W kuchni w praktyce zużycie ciepłej wody byłoby minimalne.

 28. Mariusz pisze:

  Witam mamy dom ok 150m2 szukam pieca elektrycznego do c.o oraz c.w.u.w domu jest ogrzewanie podłogowe. 2 łazienki w tym prysznic oraz wanna , oraz 1 kuchnia . osoby zamieszkałe 4 . szukam idealnego rozwiązania. dom ocieplony 25 cm ,z góry dziękuje za podpowiedz .

 29. Duncan pisze:

  Witam. Ja mam pytanie z innej beczki Mam piec immergas victrix zeus 26erp. Czy wyjeżdżając na dłuższy okres w zimie mogę zakręcić główny zawór wody użytkowej w domu i zostawić piec aby grzał tylko c.o?

 30. Michał pisze:

  Dzień dobry.
  Posiadam solary i zbiornik 380l z dwoma wężownicami. Planuję wymianę kotła CO i z tego co tu wyczytałem najlepiej gdybym kupił gazowy jednofunkcyjny kondensacyjny. Wyczytałem że najlepiej pracują przy niskich temperaturach. Zakładając, że wystarczy mi aby na grzejniki wychodziła temp. 40 stopni a może czasem nawet mniej, to w przypadku gdy temperatura w wymienniku CWU spadnie do np. 45 stopni, wówczas piec będzie musiał przez pewien czas pracować z temperaturą np. 60 stopni by nagrzać wodę użytkową do zalecanej temp. 55 stopni. W tym czasie zawór trójdrożny będzie musiał zostać tak wysterowany automatyką by wymieszana woda powrotna plus podgrzana dała np. 45 stopni na zasilaniu grzejnika zamiast tych 55.
  Czy taka praca kotła będzie ekonomiczna?
  Taka sytuacja będzie miała miejsce pewnie tylko w miesiącach od listopada do stycznia w pochmurne dni. W dni słoneczne woda użytkowa zostanie ogrzana przez solary.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 31. Jacek pisze:

  Dzień dobry. Jestem zmuszony wymienić kocioł gazowy. Kocioł jest jednofunkcyjny z otwartą komorą spalania i z otwartym układem c.o. Czy mogę kupić kocioł kondensacyjny ? Czy jest możliwość zakupienia kotła 2-funkcyjnego i podłączyć tylko obieg c.o ? ( piece 2 funkcyjne są tańsze i w szerszej ofercie) Dziękuję za wszystkie sugestie. Pozdrawiam Jacek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.