Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domku letniskowego?

pytania i odpowiedzi blog oszczedzanieprzezogrzewanie.pl

Chciałbym na blogu wprowadzić pewną innowację. Otóż co jakiś czas będę przedstawiał ciekawe oraz często powtarzające się pytania od czytelników. Dziś chciałbym skupić się na pytaniu dotyczącym ogrzewania domku letniskowego, czyli:

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domku letniskowego?Jest sezon letni, więc myślę, że informacje tutaj zawarte mogą się innym przydać.

Pytanie od czytelnika brzmi:

Witam mam parę pytań o ustawienia kotła gazowego

na działce mam letni domek holenderski 10,5×3,1m (ściany to blacha / 2cm styropianu / karton, okna z 1 szybą)
+ 5cm styropianu od zewnątrz na ścianach i podłodze
+ 5cm na podłodze wełny mineralnej df45
(docelowo: +10cm wełny mineralnej na ścianach df40, dach 20cm tej samej wełny)

i w tym roku zamontowałem:

kocioł gazowy 2 funkcyjny Termet termax premium turbo LPG 7-24KW + sterownik tygodniowy/pokojowy

oraz grzejniki panelowe: (moc przy parametrze 75/65/20
1. duży pokój ok 12m2 – 500×600 C33 – 1360W
2. kuchnia/przedpokój ok 6m2 – 500×600 C11 – 526W
3. pokój ok 4m2 – 600×600 C11 – 616W
4. łazienka ok 3m2 – 600×400 C11 – 410W + chromowany łazienkowy 700×400 – 155W
5. pokój ok 9m2 – 500×600 C33 – 1360W
główne rury PEX20 , do grzejników PEX16, poprowadzone pod podłogą w otulinie 6mm

jak tym czymś palić ??
piec ma moc minimalną 7KW
grzejniki mają moc prawie 4,5KW
sterownik pokojowy/tygodniowy z histerezą 0,2stC
„dom” jest słabo ocieplony, ale nie użytkuję do w temperaturach minusowych, tylko 0-15stC (jest podgrzewany) i dla takich temperatur potrzebuję podpowiedzi
 butla z gazem 11kg wystarcza w obecnych warunkach na ok 2-4 tygodnie  (jest 16 lipca 2016, i przez ostatnie tygodnie przeważnie pada i temperatury w dzień są ok 15-20stC, w nocy do ok 10-15stC, przeplatane z ciepłymi dniami ) tak że ciężko jest ustalić rzeczywiste zużycie gazu , stąd moje pytanie

jak tym palić (przy temp ok 5-10stC)
ustawić na kotle wyższą temperaturę (70-75stC), wtedy kocioł będzie chodził 15-30min i 2h przerwy (trochę mało komfortowe bo się mocno nagrzewa, a potem schładza np do 22stC, ale to się wydaje dosyć chłodno)

czy ustawić mniej np 55stC, kocioł przy grzaniu będzie się wyłączał podczas grzania, ale  będzie grzał dłużej z 30-45min , i szybciej się włączy, po ok 1h ( i nie będzie takich różnic temperatur)

może jeszcze mniej ?? (różnice temperatur olewam, chodzi mi tylko o zużycie gazu)

czy może lepiej zainwestować w zewnętrzny czujnik temperatury ??, ale wydaje mi się że nie ma sensu w moim przypadku bo zbyt mała różnica temperatur pracy pieca (zimą mnie tam nie ma) i to co raz ręcznie ustawię na piecu to mi wystarczy na cały mój sezon grzewczy

oraz instalację mam uzupełnioną glikolem do -40stC, to zimą zostawić włączony piec by się uruchamiał przy 4stC (min. jakie mogę ustawić), czy można go bezpiecznie wyłączyć ??

z Góry Dzięki
Pozdrawiam

Swoją odpowiedź podzieliłem na trzy punkty:

 1. Zmniejszenie zużycia gazu w zależności od nastawionej temperatury na kotle

Biorąc pod uwagę podane założenia:

 • kocioł gazowy standardowy dwufunkcyjny z minimalną mocą 7 kW (zasilany gazem płynnym LPG)
 • kocioł użytkowany głównie przy temperaturach zewnętrznych 0 ÷ 15oC
 • grzejniki moc ok. 4,5 kW (przy zakresie temperatur temperatury zewnętrznej 0 ÷ 15oC moc wymagana grzejników będzie znacznie niższa)
 • zastosowana automatyka: regulator temperatury pomieszczeń

Można stwierdzić, że niższe zużycie gazu osiągnie czytelnik przy nastawieniu na kotle niższej temperatury zasilania, tj. np. 55oC aniżeli wyższej np. 75oC.

Z uwagi na to, że moc minimalna kotła tj. 7kW jest wyższa niż wymagane 4,5 kW kocioł będzie pracował na zasadzie włącz-wyłącz.

Wspomniany przez czytelnika kocioł nie jest kotłem kondensacyjnym, czyli nastawienie niskiej temperatury wody grzewczej wychodzącej z kotła nie ma aż tak dużego znaczenia jak w przypadku kotła kondensacyjnego. Niemniej jednak uważam, że pewne oszczędności da nastawienie na urządzeniu temperatury niższej czyli wspomnianych 55oC.

Uzasadnieniem jest fakt, iż dłużej kocioł będzie w stanie utrzymać w instalacji temperaturę niższą (55oC) aniżeli wyższą (75oC) zanim się wyłączy (jak sam zresztą czytelnik zauważył).

Także regulator temperatury pomieszczeń, który pełni rolę utrzymania zadanej temperatury powietrza w pomieszczeniu nie wyłączy kotła tak szybko. Niska temperatura wody w instalacji (55oC) będzie wolniej nagrzewać powietrze w pomieszczeniu.

Reasumując – kocioł będzie grzał dłużej, a przerwy między cyklami pracy będą krótsze.

Zaletami takiego trybu pracy są:

 • Płynniejsza praca kotła (rzadsze włączanie się i wyłączanie)
 • Mniejsze rozruchowe straty ciepła kotła. Kocioł przy rozruchu pracuje zazwyczaj z wyższą mocą niż jest wymagana.
 • Mniejsze rozruchowe straty ciepła na instalacji c.o. (instalacja nie zdąży się mocno wychłodzić jeżeli przerwy w pracy kotła są krótkie)
 • Mniejsze kominowe straty ciepła na instalacji c.o. (komin nie zdąży się mocno wychłodzić jeżeli przerwy w pracy kotła są krótkie)

Wadami takiego trybu pracy są:

 • Dłuższy czas pracy pompy obiegowej i elementów zużywających energię elektryczną np. sterownika kotła wentylatora itp. Biorąc pod uwagę małe ilości pobieranej energii (szczególnie na stosowane obecnie pompy z elektronicznie modulowaną prędkością obrotową) zużycie energii el. przez urządzenie jest znikome.

Podsumowując

Praca z niższą temperaturą nastawioną na kotle powinna wpłynąć na mniejsze zużycie gazu przez urządzenie.

 1. Możliwość i opłacalność zastosowania czujnika temperatury zewnętrznej

Moim zdaniem nie ma ekonomicznego uzasadnienia w stosowaniu czujnika temperatury zewnętrznej w budynkach o powierzchni użytkowej mniejszej od 100 m2.

Czujnik temperatury zewnętrznej starał by się zmieniać temperaturę zasilania w zależności od temperatury jaka panuje na zewnątrz. W tym przypadku przy temperaturach zewnętrznych w jakich ma pracować kocioł, tj. 0 ÷ 15oC nie był by zanadto przydatny.

Proponował bym pozostać jedynie przy regulatorze temperatury pomieszczeń.

 1. Eksploatacja kotła zimą przy braku obecności użytkownika

Jeżeli instalacja jest zabezpieczona glikolem w odpowiedniej proporcji możemy być pewni, że zimą nie zamarznie.

Co do konieczności pozostawienia kotła włączonego w okresie zimowym radzę dopytać producenta.

Ja bym polecił pozostawienie kotła w funkcji czuwania „stand bay”, wówczas kocioł realizuje (na wszelki wypadek) tryb antyzamarzaniowy, poza tym od czasu do czasu uruchomi pompę obiegową i zawór trójdrożny co zapobiegnie „zastaniu” się tych elementów.

W tej funkcji kocioł nie będzie grzał pomieszczeń.


Mam nadzieję, że tego typu informacje przyniosą korzyść nie tylko pytającemu, ale także innym zainteresowanym tematem czytelnikom 🙂

Pozdrawiam

Kamil

Możesz również polubić…

6 komentarzy

 1. merlin pisze:

  zamontowaliśmy z żoną na poczatku lipca markizy pionowe fakro po zewnętrznej stronie okien i powiem wam, że od razu chłodniej w domu, nie nagrzewa się tak szybko jak wcześniej

 2. Benek pisze:

  Merlin, potwierdzam. Moi rodzice zdecydowali się na takie rolety zewnętrzne i latem faktycznie jest znacznie chłodniej, a zimą ciepło tak nie ucieka + ochrona antywłamaniowa i mniej hałasów z ulicy 🙂

 3. Czaki pisze:

  Moi rodzice mają dom jednorodzinny, więc muszę im sprzedać ten pomysł z roletami zewnętrznymi.

 4. Noemi pisze:

  Podstawa to oszczędność elektryczna i korzystanie z alternatywnych źródeł energii. Dobrym rozwiązaniem może okazać się kominek oraz baniaki z wodą, które będą nagrzewane przez promienie słoneczne.

 5. Domeczek pisze:

  Kominek się super sprawdza i robi świetny klimat 😉

 6. Już na etapie planowania budowy warto tak przemyśleć orientację domu w taki sposób, by największa część okien była skierowana na południe, lub południowy zachód. Wpadające do wnętrza promienie słoneczne nie tylko świetnie doświetlą, ale również ogrzeją domek letniskowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.