Kocioł z wbudowanym zasobnikiem. Podpowiadam jaki wybrać

Kocioł z wbudowanym zasobnikiem jaki wybrać

Na łamach bloga opisywałem już porównanie: gazowych kotłów jednofunkcyjnych z zasobnikiem c.w.u. oraz dwufunkcyjnych przepływowych. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety na które należy zwrócić uwagę przed zakupem.Teraz jako uzupełnienie przedstawię rozwiązanie pośrednie, którym jest gazowy kocioł z wbudowanym zasobnikiem. Podpowiadam jaki wybrać.

Dlaczego uważam tego typu urządzenia za rozwiązanie pośrednie pomiędzy kotłem jednofunkcyjnym  z wolnostojącym zasobnikiem, a kotłem dwufunkcyjnym przepływowym. Jest tak dlatego, że kotły z wbudowanym zasobnikiem stanowią niejako połączenie dwóch wspomnianych rozwiązań.

Mamy praktycznie całą kotłownię zamkniętą w jednej obudowie (oszczędność miejsca), co gwarantuje kocioł dwufunkcyjny przepływowy. Posiadamy także wysoki komfort ciepłej wody jaki z kolei daje kocioł jednofunkcyjny z osobnym zasobnikiem.

Kotły z wbudowanym zasobnikiem możemy spotkać praktycznie u każdego producenta gazowych urządzeń grzewczych. Rozpiętość mocy jest różna, więc nie powinniśmy mieć problemu z doborem mocy do naszych potrzeb zarówno na cele c.o. jak i c.w.u.

1. Kotły z wbudowanym zasobnikiem możemy podzielić na:

1.1. Kotły wiszące     

 • Z wymiennikiem wężownicowym (podgrzewające wodę w zasobniku „równomiernie” w całej objętości)
 • Z wymiennikiem płytowym (podgrzewające wodę w zasobniku w sposób warstwowy)

Przykładowe kotły tego typu można podejrzeć poniżej:

1.2. Kotły stojące      

 • Z wymiennikiem wężownicowym (podgrzewające wodę w zasobniku „równomiernie” w całej objętości)
 • Z wymiennikiem płytowym (podgrzewające wodę w zasobniku w sposób warstwowy)

Przykładowe kotły tego typu można podejrzeć poniżej:

2. Dla kogo kocioł z wbudowanym zasobnikiem

 • Dla każdego, kto ceni sobie podwyższony komfort ciepłej wody użytkowej. W tego typu urządzeniach istnieje możliwość podłączenia cyrkulacji c.w.u.. Dzięki zasobnikowi wody można korzystać z kilku punktów czerpania wody jednocześnie.
 • Także dla każdego, kto wymaga od urządzenia wielofunkcyjności przy niewielkich gabarytach.
 • Dla każdego kto poszukujemy kompletnego rozwiązania nie zajmującego dużej ilości miejsca.
 • Dla każdego komu zależy nam na fabrycznie spasowanym i przetestowanym urządzeniu bez konieczności dokupowania osobnych podzespołów (np. wolnostojącego zasobnika wody).
 • Dla każdego komu zależy na dodatkowej estetyce w pomieszczeniu kotłowni lub każdym innym pomieszczeniu, w którym urządzenie jest zamontowane.

3. Dla kogo kocioł wiszący a dla kogo stojący

3.1. Kocioł stojący z wbudowanym zasobnikiem

Będzie idealnym rozwiązaniem dla posiadacza domu jednorodzinnego. Kocioł tego typu najczęściej instalowany jest w wydzielonym pomieszczeniu – kotłowni. Przewagą nad zestawem kocioł jednofunkcyjny + wolnostojący zasobnik wody, jest to, że każdy z tych elementów zamknięty jest w jednej obudowie kotła. W górnej części jest jednostka kotłowa, a w dolnej zasobnik wody. Taka konstrukcja wpływa na oszczędność miejsca i estetykę  kotłowni. Dodatkowa możliwość podłączenia cyrkulacji c.w.u. podnosi komfort ciepłej wody.

gazowy kocioł stojący z wbudowanym zasobnikiem schemat

Rys. 1. Poglądowy schemat hydrauliczny kotła stojącego z wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo

Kotły stojące posiadają najczęściej zasobniki o pojemności od 80 do 120 l. Taka pojemność spokojnie wystarczy na zaopatrzenie w ciepłą wodę nawet 4 osobową rodzinę.

3.2. Kocioł wiszący z wbudowanym zasobnikiem

Jest to rozwiązanie idealne np. dla posiadacza mieszkania o dużej powierzchni. W takim przypadku nie ma raczej mowy o kotle jednofunkcyjnym z wolnostojącym zasobnikiem, ponieważ nie ma na to miejsca. Kocioł dwufunkcyjny wiszący może okazać się zbyt mało komfortowy pod kątem wydajności ciepłej wody użytkowej. Najlepszym rozwiązaniem jest więc kocioł wiszący z wbudowanym zasobnikiem. Może być zainstalowany w łazience lub kuchni, nawet w ciągu szafek kuchennych.

gazowy kocioł wiszący z wbudowanym zasobnikiem schemat

Rys. 2. Poglądowy schemat hydrauliczny kotła wiszącego z wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo

Pod obudową znajdziemy po jednej stronie jednostkę kotłową po drugiej zasobnik wody najczęściej o pojemności do 50 do 70 l. W tym przypadku także do zasobnika możemy podłączyć instalację cyrkulacyjną.

Komfort ciepłej wody jest wystarczający dla kilku osobowej rodziny. Nawet po wyczerpaniu się ciepłej wody w zasobniku, moc kotła (najczęściej w granicach 20 kW) pozwala na dogrzanie pojemności 50÷70 l w czasie krótszym niż 10 min.

Jeżeli przy intensywnym pobieraniu ciepłej wody zużyjemy całą pojemność zasobnika, kocioł   nadal będzie podgrzewał wodę, ale już w trybie przepływowym (na bieżąco).

4. Dla kogo kocioł z wymiennikiem płytowym dla kogo kocioł z wężownicą

4.1. Kotły z wbudowanym zasobnikiem zasilanym wężownicą

Taka konstrukcja oznacza, że woda podgrzana w kotle trafia na wężownicę w zasobniku za pośrednictwem której podgrzewana jest woda użytkowa. W tym wypadku woda w zasobniku podgrzewana równomiernie w całości. Efektem jest to, że na wodę ciepłą będziemy musieli poczekać (niestety) do momentu, aż ogrzeje się cała pojemność zasobnika. Konstrukcja ta ma tę zaletę, że nie wymaga dodatkowej pompy obiegowej wewnątrz urządzenia (w przeciwieństwie do zasobników ładowanych warstwowo).

kocioł z wbudowanym zasobnikiem wężownicowym

Rys. 3. Poglądowy schemat hydrauliczny kotła wiszącego z wbudowanym zasobnikiem ładowanym przez wężownicę

 4.2. Nieco inaczej jest w przypadku kotłów, które podgrzewają wodę we wbudowanym zasobniku ładowanym warstwowo.

W tym przypadku sposób grzania wody użytkowej polega na tym, że woda podgrzana w kotle trafia na wymiennik płytowy. Dodatkowa pompa obiegowa wymusza krążenie wody użytkowej z zasobnika w kierunku wymiennika płytowego. Tutaj odbywa się wymiana ciepła i podgrzewanie wody użytkowej (poza zasobnikiem). Rozwiązanie takie sprawia, że woda w zasobniku układa się warstwowo – ciepła w górnej części. Biorąc pod uwagę fakt, że wodę z zasobnika pobieramy od góry, dysponujemy ciepłą wodą niemal od razu jak tylko kocioł zacznie pracować. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy czekać aż cała pojemność wodna zasobnika ulegnie podgrzaniu. Ograniczamy również postojowe straty ciepła zasobnika.

kocioł z wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo schemat

Rys. 4. Poglądowy schemat hydrauliczny kotła wiszącego z wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo

Podsumowując

Kotły z wbudowanym zasobnikiem są doskonałym rozwiązaniem gwarantującym dwie funkcje w jednej obudowie. Zachowujemy przy tym wysoki komfort grzewczy zarówno na cele c.o. oraz c.w.u. Dzięki wbudowanemu zasobnikowi zyskujemy oszczędność miejsca i estetyczny wygląd pomieszczenia w którym kocioł jest zamontowany.

Myślę, że każdy inwestor powinien rozważyć zakup takiego kotła. Ceny takich urządzeń niestety często są wyższe niż pakiet złożony z kotła jednofunkcyjnego i wolnostojącego zasobnika. Ale każde kompaktowe rozwiązanie ma swoją cenę.

Życzę dobrego dnia 🙂

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

 1. Dorian pisze:

  Kocioł z podajnikiem i z automatycznym systemem czyszczenia jest naprawdę nie tylko wygodnym, ale ekonomicznym zakupem. Swoj kupowałem na pellet w 5 klasie bo można było uzyskać dotację, zresztą nadal chyba można. Mogłem liczyć na doradztwo ze firmy, która w ofercie ma bogatą ofertę http://www.499.com.pl. Koszty ogrzewania faktycznie się zmniejszyły, pracy przy ogrzewaniu domu jest praktycznie tyle co nic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.