Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem czy dwufunkcyjny – jaki wybrać? (zalety i wady)

Dla wielu osób posiadających większe mieszkanie lub dom jednorodzinny przychodzi czas na podjęcie decyzji – kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem czy dwufunkcyjny – jaki wybrać? Decyzja jest o tyle ważna, ponieważ ma wpływ przede wszystkim na komfort ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), a także na koszty zakupu i eksploatacji systemu grzewczego. Przyjrzyjmy się zatem wszystkim za i przeciw dla każdego z rozwiązań. Zanim jednak przejdziemy dalej zachęcam do zapoznania się z moim poprzednim wpisem dotyczącym tego czym różni się kocioł jednofunkcyjny od dwufunkcyjnego ułatwi to osobom nie mającym styczności z branżą lepsze zrozumienie tematu 🙂 .Dla przypomnienia -> kotły o których będzie mowa z uwagi na swój charakter pracy to głównie kotły gazowe i na ich porównaniu się skupię.

1. Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem c.w.u. zalety i wady stosowania

1.1. Zalety stosowania kotłów jednofunkcyjnych:

 • Możemy podłączyć do nich zasobnik ciepłej wody użytkowej. To rozwiązanie pozwala nam na uzyskanie wysokiego komfortu ciepłej wody. Do zasobnika możemy podłączyć cyrkulację c.w.u., która zapewnia wypływ podgrzanej wody niemal natychmiast po odkręceniu kurka z ciepłą wodą.
 • Zasobnik nawet bez cyrkulacji i tak gwarantuje lepszy komfort ciepłej wody w porównaniu z kotłem dwufunkcyjnym.

Ciepłą wodę możemy pobierać nawet niewielkim strumieniem, ponieważ jest ona zmagazynowana w zasobniku. W kotle dwufunkcyjnym musimy zapewnić pewien minimalny strumień przepływu wody (ok. 3 l/min), aby kocioł w ogóle się uruchomił.

Podobnie sytuacja wygląda z maksymalnym strumieniem ciepłej wody.

W systemie kocioł jednofunkcyjny + zasobnik nie mamy ograniczników ilości pobieranej ciepłej wody. Niestety w kotle dwufunkcyjnym  strumień ciepłej wody i temperatura jaką uzyskamy jest ściśle powiązana z mocą kotła. Dla przykładu dla kotła o mocy 24 kW wynosi on ok. 12l/min wody o temperaturze ok. 40oC. Dlatego też kotły dwufunkcyjne dobiera się najczęściej o mocy nie mniejszej niż właśnie 24 kW.

 • Biorąc pod uwagę powyższy przykład można stwierdzić, że moc kotła jednofunkcyjnego może być mniejsza niż moc kotła dwufunkcyjnego dla tego samego budynku.

Zakładając zapotrzebowanie cieplne na cele centralnego ogrzewania na poziomie 10 kW (docieplony dom jednorodzinny o powierzchni 150 m2), dochodzimy do wniosku, że kocioł o takiej mocy czyli 10 kW był by dla nas wystarczający.

Jeżeli wybierzemy kocioł jednofunkcyjny możemy pozwolić sobie na to, żeby miał moc w granicach 10 ÷ 15 kW. Podgrzanie wody w zasobniku nie stanowi problemu dla takiego urządzenia (wodę gromadzimy w zasobniku a nie podgrzewamy przepływowo).

Jeżeli decydowali byśmy się w tym przypadku na kocioł dwufunkcyjny musieli byśmy wybrać urządzenie o mocy nie mniejszej niż 20 ÷ 25 kW. Moc ta jest niezbędna, żeby w sposób przepływowy (na bieżąco) podgrzać komfortową ilość wody.

 • Idąc dalej – do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) możemy wykorzystać urządzenia bazujące na odnawialnych źródłach energii. Mam tutaj na myśli systemy solarne i pompy ciepła powietrze woda do c.w.u. Aby zmagazynować ciepło ze słońca i powietrza tak jak to się odbywa we wspomnianych urządzeniach wymagany jest duży zasobnik wody. Właśnie z takim zasobnikiem może współpracować kocioł jednofunkcyjny. Dogrzewa on wówczas wodę tylko zimą, kiedy słońca jest za mało, lub gdy temperatura na zewnątrz jest zbyt niska.
 • Do zalet stosowania kotła jednofunkcyjnego w połączeniu z zasobnikiem c.w.u. należy także możliwość korzystania z wielu punktów czerpania ciepłej wody jednocześnie. Innymi słowy możemy śmiało pobierać ciepłą wodę o tej samej temperaturze jednocześnie np. przy kąpieli pod prysznicem i korzystając ze zlewu w kuchni.

1.2. Wady stosowania kotłów jednofunkcyjnych z zasobnikiem c.w.u.:

 • Przy takiej opcji wymagana jest znaczna ilość miejsca, najlepiej wydzielone pomieszczenie na kotłownię. Sam kocioł nie zajmuje dużo miejsca (są to najczęściej urządzenia wiszące o gabarytach ok. 70cm wys. x 40cm szer. x 35cm głęb.), ale zasobnik c.w.u. wymaga już pewnej przestrzeni. Najczęściej stosowane pojemności zasobników to od 100 l do 150 l (gabaryty to ok. 50cm średnica i 100cm ÷ 120 cm wysokość). Ponad to dochodzi nam jeszcze instalacja spinająca kocioł z zasobnikiem wraz z oprzyrządowaniem takim jak zawór trójdrożny (jeżeli nie jest wbudowany w kocioł) i czujnik wody zasobnika.
 • Postojowe straty ciepła. Ciepła woda zgromadzona w zasobniku nie pobierana po prostu stygnie. Producenci podają jednak w przyjazny sposób to ile energii cieplnej traci dany zasobnik, gdy nie pobieramy z niego wody. Najczęściej znajdziemy w parametrach technicznych informację – straty postojowe dla zasobnika 100 l wynoszą np. 52W (w zależności od producenta). Aby wyliczyć ile nas tak naprawdę kosztują takie straty ciepła stworzyłem kalkulator strat postojowych zasobników. Możemy wstawić daną wartość dla naszego zasobnika i sprawdzić ile w przeliczeniu na złotówki w ciągu dnia traci ciepła konkretny zasobnik 🙂 .

pobierz-kalkulator-postojowych-strat-ciepla-zasobnika

 • Kolejną wadą jest cena. Niestety system kocioł jednofunkcyjny + zasobnik c.w.u. będzie droższy niż sam kocioł dwufunkcyjny.

2. Kocioł dwufunkcyjny zalety i wady stosowania

2.1. Zalety stosowania kotłów dwufunkcyjnych.:

 • Niewątpliwą zaletą stosowania kotłów dwufunkcyjnych jest fakt, że spełniają dwie funkcje (grzeją c.o. i zapewniają c.w.u.) w „jednej obudowie”. Zajmują zatem niewiele miejsca (gabaryty ok. 70cm wys. x 40cm szer. x 35cm głęb.) i można je zainstalować nawet w ciągu szafek kuchennych czy też zabudować w łazience. Nie potrzebujemy zatem specjalnie wydzielonego miejsca na kotłownię.
 • Kocioł dwufunkcyjny zaczyna podgrzewanie wody użytkowej dopiero w momencie odkręcenia kurka z ciepłą wodą. W tym wypadku nie gromadzimy ciepłej wody nie mamy więc postojowych strat ciepła.
 • Zaletą są też mniejsze koszty związane z zakupem urządzenia w porównaniu z kotłem jednofunkcyjnym i zasobnikiem c.w.u. Ponad to sama instalacja przyłączeniowa jest łatwiejsza do wykonania i tańsza.

2.2. Wady stosowania kotłów dwufunkcyjnych.:

 • Podstawową wadą stosowania kotłów dwufunkcyjnych jest brak możliwości podłączenia cyrkulacji ciepłej wody. Oznacza to tyle, że na ciepłą wodę w takim przypadku będziemy musieli chwilę zaczekać od momentu „odkręcenia kranu”. Sytuację tą dodatkowo wydłuża procedura zapłonowa samego urządzenia. Nawet jeżeli już mamy wygrzaną wodę w instalacji (bo niedawno odkręcaliśmy kurek z ciepłą wodą) to ponowny pobór ciepłej wody wiąże się z ponownym zapłonem. Kolejny zapłon oznacza tyle, że po raz kolejny upłynie trochę zimnej wody zanim kocioł „zaskoczy” i zacznie ją podgrzewać.
 • Biorąc pod uwagę powyższy fakt kotły dwufunkcyjne powinniśmy stosować w niezbyt rozległych instalacjach wody użytkowej. Czyli w momencie gdy odległość od kotła do najdalszego punktu poboru wody nie jest większa niż ok. 8m.
 • Pobór wody jednocześnie z kilku punktów jest mało komfortowy. Spowodowane jest to faktem, że kocioł dwufunkcyjny podgrzewa wodę w sposób przepływowy (nie gromadzi jej, a ogrzewa na bieżąco). Wyobraźmy sobie sytuację, że bierzemy prysznic i jednocześnie ktoś zaczyna pobierać ciepłą wodę ze zlewu w kuchni. Nagle zwiększa nam się ilość wody do podgrzania. Kocioł ma swoja ograniczoną moc maksymalną i nie poradzi sobie z tak dużym strumieniem wody, więc jej temperatura w obu punktach poboru spadnie.
 • Tak jak wspomniałem już wcześniej – moc kotła dwufunkcyjnego dla zachowania komfortu c.w.u. nie powinna być niższa niż 20 kW ÷ 24 kW. Najczęściej zapotrzebowanie na cele centralnego ogrzewania jest znacznie niższe. W związku z tym jesteśmy niejako zmuszeni do zakupu często droższego przewymiarowanego urządzenia.

Podsumowując

Każde rozwiązanie ma swoje przysłowiowe plusy dodatnie i plusy ujemne. Kocioł jednofunkcyjny z wolnostojącym zasobnikiem wybiorą osoby posiadające wystarczającą ilość miejsca i ceniące wysoki komfort ciepłej wody. W tej sytuacji trzeba się liczyć z większymi kosztami inwestycyjnymi.

Wszędzie tam, gdzie nie mamy zbyt dużo miejsca na zainstalowanie źródła ciepła skorzystamy z zalet kotła dwufunkcyjnego. Jest to rozwiązanie tańsze i pomimo pewnych wad bardzo często wykorzystywane nawet w rozległych mieszkaniach i domach jednorodzinnych.

Warto też wspomnieć o urządzeniach wpasowujących się pomiędzy omawiane powyżej. Mam na myśli wiszące kotły z wbudowanym niewielkim zasobnikiem – zazwyczaj ok. 50 l. Takie rozwiązanie łączy w sobie możliwości kotła jednofunkcyjnego z wolnostojącym zasobnikiem z dość małymi gabarytami i większymi możliwościami instalacyjnymi kotłów dwufunkcyjnych.

Dziękuję za lekturę, mam nadzieję, że rozwiałem chociaż niektóre wątpliwości, związane z pytaniem: – kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem czy dwufunkcyjny – jaki wybrać?

Jeżeli przychodzą Ci do głowy dodatkowe spostrzeżenia lub uwagi, co do zalet i wad stosowania kotłów jednofunkcyjnych z zasobnikiem i kotłów dwufunkcyjnych proszę o informację w komentarzu 🙂 Pozdrawiam!

Możesz również polubić…

16 komentarzy

 1. mjb pisze:

  dzień dobry,
  czy w takim razie viessmann vitodens 222-f to kocioł jednofunkcyjny?

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Wspomniany urządzenie jest to kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem. W jednej obudowie urządzenie spełnia dwie funkcje – grzeje instalację c.o. oraz podgrzewa wodę użytkową. Więcej na temat tego typu urządzeń pisałem tutaj.

   Pozdrawiam

 2. Wolański pisze:

  Witam. Mam kocioł dwufunkcyjny junkers compakt -24. Posiadam sprawny zasobnik cwu 120 l po starym kotle jednofunkcyjnym. Jak podłączyć ten kocioł z tym zasobnikiem. Dwufunkcyjny to niewypał. Pozdrawiam wolan53.

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Niestety kotła dwufunkcyjnego nie połączymy z zasobnikiem. Urządzenia te są fabrycznie przystosowane do przepływowego podgrzewania wody, a nie do podłączenia do zasobnika.

   Pozdrawiam

 3. tofik pisze:

  bzdura… Mam kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem. Trzeba chwile pomyśleć

 4. TK pisze:

  Jakiej mocy powinien być kocioł dwufunkcyjny żeby ogrzać wodę i jednocześnie c.o. na powierzchnię do 100m2? Opis dotyczy głównie c.w.u. ale co z c.o.? Odkręcanie ciepłej wody ma jakiś wpływ na c.o.?

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Kocioł dwufunkcyjny powinien mieć moc co najmniej 24 kW. Taka moc zapewnia wystarczający komfort ciepłej wody podgrzewanej w sposób przepływowy . Jeżeli chodzi o wymaganą moc na cele c.o. jest ona zazwyczaj znacznie mniejsza od mocy wymaganej na cele c.w.u. Dla przykładowego domu o powierzchni ok. 100m2 zapotrzebowanie na ciepło (przy dobrym dociepleniu ścian zewnętrznych) może wynosić od 6 do 8 kW.

   Jak widać kocioł 24 kW ma duży nadmiar mocy biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na c.o. Nowoczesne kotły gazowe mają jednak duży zakres modulacji, co oznacza, że dostosują moc palnika automatycznie do wymaganych przykładowych 6-8 kW.

   Odkręcanie ciepłej wody powoduje, że kocioł przestaje grzać na cele c.o. i zaczyna grzać wodę użytkową. Chwilowy brak grzania w c.o. jest nieodczuwalny dla domowników.

   Pozdrawiam

 5. miro pisze:

  czy do instalacji c.w.u długości 10 m lepszy będzie kocioł jednoczy dwufunkcyjny

 6. Mariusz pisze:

  Witam
  Prosze o pomoc w doborze mocy kotla
  mieszkanie w starym budownictwie
  budynek z nowymi oknami i ocieplony z zewnatrz styropianem 15 cm
  powierzchnia mieszkania 55m2 przy wysokosci 2,5 metra
  interesuje mnie kociol z zamknieta komora spalania

  Dziekuje za pomoc

  Z powazaniem Mariusz W

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Do mieszkania najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie gazowego kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego o mocy co najmniej 24kW. Kotły kondensacyjne posiadają zamkniętą komorę spalania.

   Pozdrawiam

 7. Mariusz pisze:

  kuchnia1 grzejnik,sypialnia1 grzejnik ,salon 2 grzejniki i lazienka
  Mieszkanie narozne

 8. macbylski pisze:

  czy piec dwufunkcyjny gdy grzeje cwu to nie grzeje co? bo w jednofunkcyjnym tak jest, co wpływa także na komfort cieplny, gdy wieczorem wszyscy domownicy jeden po drugim idą pod prysznic.

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Wszystkie znane mi kotły dwufunkcyjne podgrzewające wodę w sposób przepływowy (bez zasobnika) pracują w tzw. priorytecie c.w.u. czyli jak grzeją c.w.u. nie grzeją c.o.

   Pozdrawiam

 9. pirotyt pisze:

  Wiele mi to wyjaśniło, a czy rozwiązania typu: kocioł 1-funkcyjny do c.o. + podgrzewacz przepływowy (pobór zlew+umywalka+natrysk – nie więcej niż 3 m od podgrzewacza) są w ogóle stosowane?

 10. Grzegorz pisze:

  Witam.
  Reasumując te wszystkie męczące pytania do pana, pozwolę sobie zadać jaszcze jedno.
  Biorąc pod uwagę straty spowodowane stygnięciem wody w zasobniku , jaki zastosować ,mniejszą pojemność czy większa?
  Pozdrawiam G.P

 11. Tolek pisze:

  Jestem użytkownikiem dwóch kotłów dwufunkcyjnych marki Viessmann dwufunkcyjnych i jednego kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem. W informacjach na temat zalet kotłów dwufunkcyjnych nikt
  nie uwzględnia awaryjności kotłów dwufunkcyjnych w procesie przygotowania c.w.u. Okresowa wymiana czujnika przepływu i przerwy z dostawą c.w. są zmorą kotła dwufunkcyjnego w oczekiwaniu na serwis i jego wymianę. Przy kotłach jednofunkcyjnych problem jest jego trwałość
  nie przekraczająca 10-12lat oraz okresowa wymiana anody magnezowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.