Czym różni się piec od kotła?

czym różni się piec od kotła

Czym różni się piec od kotła?

Często słysząc zapytanie dotyczące doboru źródła ciepła spotykam się z mylnym pojęciem piec zamiast kocioł. Można powiedzieć, że piec stał się potocznym i często używanym określeniem do którego wszyscy są przyzwyczajeni. W większości przypadków jednak nie o piec nam chodzi, a właśnie o kocioł. Na czym więc polega różnica?Piec (np. kaflowy) jest typem ogrzewania miejscowego, gdzie palenisko (źródło ciepła) znajduje się w pomieszczeniu ogrzewanym. Innymi słowy piec dostarcza ciepło jedynie w pomieszczeniu w którym się znajduje.

Ciepło uzyskiwane jest w efekcie spalania paliwa, które może się odbywać raz lub dwa razy dziennie. W piecu ciepło jest magazynowane i w ciągu dnia powoli oddawane do pomieszczenia. Przekazywane ciepło jest przyjemne i łagodne, a wszystko dzięki dużej powierzchni grzejnej.

Wadą pieców jest przede wszystkim zróżnicowanie temperatury w pomieszczeniu / pomieszczeniach, niewielka możliwość regulacji, nierównomierne oddawanie ciepła oraz duże gabaryty. Faktem jest, że często stanowią atrakcyjna ozdobę pomieszczenia.

Poglądowy schemat rozkładu ciepła w mieszkaniu, gdzie źródłem ciepła są dwa piece kaflowe.

 czym różni się piec od kotła zastosowanie pieca

 

Kocioł (np. gazowy lub na paliwa stałe) jest niejako sercem naszego systemu grzewczego. Stanowi źródło ciepła przekazujące ciepło do odbiorników (np. grzejników) za pośrednikiem czynnika grzewczego (wody w instalacji). Kocioł nie magazynuje ciepła i nie oddaje go bezpośrednio do otoczenia jak to odbywa się w przypadku pieca.

Uzyskujemy system ogrzewania nie miejscowego a centralnego. Kocioł gwarantuje większy komfort cieplny – możliwość regulacji ciepła osobno w każdym pomieszczeniu (zawory termostatyczne na grzejnikach). Efektywniej wykorzystujemy ciepło, które jest równomiernie rozprowadzane po wszystkich pomieszczeniach.

Myślę, że każdy potrafi sobie wyobrazić przewagę jaką daje ogrzewanie centralne (źródło ciepła kocioł) nad ogrzewaniem miejscowym (źródło ciepła piec).

Poglądowy schemat rozkładu ciepła w mieszkaniu, gdzie źródłem ciepła jest kocioł.

 czym różni się piec od kotła

Podsumowując – czym różni się piec od kotła? Otóż różnica polega na sposobie dostarczania ciepła. Piec produkuje ciepło w miejscu w którym jest ulokowany. Kocioł natomiast oddaje ciepło dopiero za pośrednictwem nośnika ciepła (np. wody w instalacji) poprzez grzejniki.

Możesz również polubić…

7 komentarzy

 1. arek pisze:

  Witam
  Dlaczego na rysunku od kotła nie ma różowego kółeczka?
  On też mimo zastosowanej izolacji, płaszcza wodnego- wypromieniowywuję znaczną ilość ciepła.
  Chociażby ze względu na wysoką temperaturę spalania ilość ciepła oddanego do ogrzania kotłowni nie może byc pomijalna

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Witam,

   Dziękuję za uwagę. Ścianki obecnie produkowanych kotłów izolowane są dodatkowo wełną mineralną ograniczając przedostawanie się ciepła na zewnątrz. Niemniej jednak część ciepła wypromieniowuje na zewnątrz głównie przez drzwiczki w kotle. Z tego co wiem temperatura drzwiczek może dojść nawet do 60oC.

   W związku z powyższym zgadzam się, że część ciepła, którą wypromieniowuje kocioł nie powinna być pomijana. Na schemacie chciałem jednak podkreślić, że centralne ogrzewanie głównie polega na oddawaniu ciepła za pośrednictwem grzejników, a nie źródła ciepła.

   Żeby nie było wątpliwości schemat poprawię 🙂

   Pozdrawiam

  • internauta pisze:

   Kolego arek. Tylko artykuł dot. różnic między kotłem, a piecem, a nie o bilansie energetycznym. Zwykle kotłownia z kotłem na paliwo stałe jest poza częścią mieszkalną, więc w praktyce ma to niewielki wpływ na bilans cieplny całego budynku.
   A co powiesz na kondensacyjny kocioł gazowy, który z założenia jest niskotemperaturowy i nawet jak będzie w łazience czy w kuchni to jego wpływ na bilans energetyczny całego mieszkania będzie znikomy. Owszem kocioł zawsze trochę się nagrzeje w wyniku swojej pracy ale nie pełni on roli grzejnika tak jak ma to miejsce przy piecu, więc kotła nie montujesz sobie w pokoju jako źródła ciepła, które będzie Ciebie ogrzewało.
   Ogólna idea różnic między piecem i kotłem została podana i o to chyba chodziło, czepianie się o kółeczka nic w tej kwestii nie zmieni.
   Ja mogę się czepiać, że w przypadku kotła kondensacyjnego to kółeczko jest za duże, bo kocioł nie promieniuje taką ilością energii 😉

 2. Ecostove pisze:

  W naszym sklepie zauważyliśmy, że nasi klienci mocno interesują się kotłami centralnego ogrzewania na pellet czy biomasę, czyli jakby nie patrzeć na ekologiczne paliwo. przydałby się artykuł o takich piecach.

  • mgr inż. Kamil Czajkowski pisze:

   Dzień dobry,

   Dziękuję za sugestię 🙂 . Z uwagi na to, że zdecydowana większość gospodarstw domowych w Polsce jest zasilana właśnie kotłami na paliwa stałe z pewnością zajmę się tą tematyką. Tym bardziej, że tego typu urządzenia mogą być prawie bezobsługowe dzięki zastosowaniu podajnika i ekologiczne dzięki wykorzystaniu np. pellet’u jako paliwa.

   Pozdrawiam

 3. Dawid pisze:

  Bardzo ważny artykuł, szczególnie jeżeli chodzi o przepisy zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Do jednego przewodu dymowego można podpiąć kilka (max. 3) piece na paliwo stałe (jest jeszcze kilka innych wymogów), ale do jednego przewodu dymowego można podpiąć tylko jeden kocioł na paliwo stałe.

 4. Ryszard Knasiak pisze:

  Jest blad w definicji kotla i pieca chetnie wyjasnie dlaczego ,ten blad jest powielany przez wiekszosc ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.