Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) czy się opłaca?

cyrkulacja-cieplej-wody-czy-sie-oplaca

W dzisiejszym wpisie postaram się przybliżyć tematykę tego, co to jest cyrkulacja ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) czy się opłaca? Opiszę zatem dokładnie co to jest cyrkulacja c.w.u. kiedy najczęściej się ją stosuje i jakie koszty eksploatacyjne się z tym wiążą. Na końcu artykułu przedstawię konkretny przykład wraz z możliwością pobrania „kalkulatora opłacalności instalacji cyrkulacyjnej” w formacie excel. Podstawiając swoje dane uzyskamy koszty związane z posiadaniem lub brakiem instalacji cyrkulacyjnej dla naszego konkretnego przypadku. Zapraszam do lektury 🙂 .1. Co to jest cyrkulacja ciepłej wody użytkowej (c.w.u.)

Warto zacząć od tego, co to jest cyrkulacja ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) Otóż jest to ciągły obieg ciepłej wody w instalacji pomiędzy zasobnikiem czyli miejscem, gdzie jest ona podgrzewana, a punktami jej poboru wody (tj. umywalką, zlewem, wanną itd.). Omawiany obieg wymuszony jest przez pompę zwaną cyrkulacyjną. Wszystko po to, abyśmy mogli cieszyć się ciepłą wodą niemal natychmiast po odkręceniu kranu. Ograniczamy w ten sposób marnowanie wody, ponieważ domownicy w oczekiwaniu na wodę ciepłą nie upuszczają zimnej bezpowrotnie do kanalizacji. 

Powstaje pytanie – ile może kosztować taki komfort ciepłej wody i czy cyrkulacja się opłaca? Odpowiedź znajdziemy pod koniec tego wpisu.

Zasadę działania obiegu cyrkulacji wyjaśnia poniższy schemat z kotłem na paliwa stałe w połączeniu z zasobnikiem c.w.u.

cyrkulacja schemat kocioł z podajnikiem

2. Kiedy najczęściej stosuje się cyrkulację

Zastosowanie cyrkulacji możliwe jest jedynie wówczas, gdy możemy gromadzić ciepłą wodę, czyli posiadamy zasobnik c.w.u. Oznacza to, że taka opcja dotyczy właścicieli kotłów jednofunkcyjnych (gazowych, olejowych) lub kotłów na paliwa stałe, bo takie urządzenia  współpracują bezpośrednio z zasobnikami c.w.u.

Cyrkulację stosujemy również, gdy odległość od źródła ciepłej wody do najdalszego punktu poboru wody jest dość duża. Dla przykładu w większości domów jednorodzinnych omawiana odległość wynosi  od 6m do 10m. W takich przypadkach cyrkulacja zapewni wysoki komfort ciepłej wody.

Dla porównania w mieszkaniach wykorzystujemy najczęściej kotły dwufunkcyjne, np. gazowe, które instalowane są w kuchniach lub łazienkach. Wówczas odcinek od kotła do kranów, wanien, pryszniców itd. jest na tyle krótki, że cyrkulacja nie jest potrzebna.

3. Czy opłaca się stosować cyrkulację ciepłej wody

Obieg cyrkulacyjny pomaga nam zaoszczędzić pewne ilości wody. Tak jak wspomniałem wodę o żądanej temperaturze mamy niemal natychmiast po odkręceniu kurka z ciepłą wodą. Natomiast należy liczyć się również ze znacznymi kosztami stosowania takiego rozwiązania. 

Taka instalacja to dodatkowe przewody, kształtki, izolacja oraz pompa obiegowa do której musimy doprowadzić instalację elektryczną. Dochodzą nam jeszcze opłaty za energię elektryczną do zasilania pompy oraz koszty związane z pokryciem strat ciepła jakie powstają w momencie ciągłego krążenia ciepłej wody po instalacji. W związku z powyższym koszty związane z eksploatacją często przewyższają oszczędności jakie możemy uzyskać.

Na marginesie – od strony prawnej nie mamy narzuconej konieczności stosowania instalacji cyrkulacyjnej w domach jednorodzinnych. Trzeba natomiast pamiętać o izolowaniu przewodów z ciepłą wodą, aby ograniczyć straty ciepła.

4. Kalkulacja opłacalności stosowania cyrkulacji c.w.u.

 4.1. Oszczędności wynikające ze stosowania cyrkulacji

Dane:

– najczęściej wykorzystywane średnice przewodów wody użytkowej: 12 mm

– Przykładowa długość instalacji od źródła ciepła do najdalszego punktu poboru wody: 8m

– Ilość wody w przewodzie o w.w. średnicy i długości : 0,63 l    

Zwróćmy uwagę, że woda wychładza się w przewodach dopiero po dłuższej przerwie w jej poborze. Najdłuższe przerwy w korzystaniu z ciepłej wody mają miejsce w nocy kiedy śpimy, później, gdy przebywamy w pracy lub szkole oraz przed wieczorną kąpielą. W ciągu doby mamy więc 3 okresy, w których pobór wody ciepłej będzie wiązał się z upuszczeniem najpierw wody wychłodzonej. Istotny jest fakt, że problem z ciepłą wodą będzie miała tylko pierwsza osoba z niej korzystająca. Następni domownicy korzystający w krótkim odstępie czasu będą mieć ciepłą wodę niemal natychmiast.

Mówimy więc o stracie wody 3 razy dziennie jednorazowo z rur o długości 8m i pojemności 0,63 l.

Przyjmując koszt zimnej wody łącznie z odbiorem ścieków w granicach 12 zł/m

Zmarnowana woda będzie nas kosztować rocznie ok. 8 zł/rok. Czyli tyle właśnie zaoszczędzimy, gdy będziemy posiadać instalację cyrkulacyjną.

4.2. Koszty instalacji cyrkulacyjnej

– pompa cyrkulacyjna może kosztować ok. 300 – 400

– koszty robocizny, przewodów np. miedzianych, ewentualnej izolacji mogą wynieść kilkaset zł.

4.3. Koszty eksploatacyjne

4.3.1. Praca pompy obiegowej

– praca pompy obiegowej cyrkulacyjnej: ok. 25W

– czas pracy pompy cyrkulacyjnej (przy wykorzystaniu „timera” czasowego): 12 h

koszt pracy pompy w ciągu roku: 70 zł/rok

4.3.2. Pokrycie strat ciepła na przewodach

– długość przewodów cyrkulacyjnych + ciepłej wody: (8+8): 16 m

– straty ciepła na przewodach cyrkulacyjnych zależą od wielu czynników (rodzaju i grubości izolacji termicznej, różnicy temperatur pomiędzy wodą w przewodach a otoczeniem, sposobem prowadzenia przewodów, itp.). Dla uproszczenia możemy przyjąć straty ciepła na poziomie 8 W/m.

Aby pokryć straty ciepła tego rzędu będziemy musieli wydać na dodatkowe ogrzewanie np. gazem kwotę rzędu: 250 zł/rok

Sumaryczne koszty eksploatacyjne wyniosą więc (70 zł/rok pompa + 250 zł/rok dogrzewanie wody = 320 zł/rok).

W przedstawionej kalkulacji widać jasno, że koszty wynikające z eksploatacji instalacji cyrkulacyjnej (320 zł/rok) przewyższają koszty jakie ponosimy nie posiadając takiej instalacji (8 zł/rok). Dodatkowo biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne takiej instalacji, opłacalność jeszcze bardziej spada.

Poniżej znajduje się plik excel z kalkulatorem opłacalności instalacji cyrkulacyjnej, gdzie można przeanalizować powyższy przykład wstawiając własne dane:

pobierz-kalkulator-oplacalnosci-instalacji-cyrkulacyjnej

Moim zdaniem cyrkulacja wody użytkowej w znaczącej większości domów jednorodzinnych nie jest konieczna. Kwestia chwilowego oczekiwania na ciepłą wodę nie jest aż tak uciążliwa. Myślę, że cyrkulacja jest dla osób, które cenią sobie komfort ciepłej wody nie patrząc specjalnie na koszty z tym związane. Jeśli natomiast zależy nam na zaoszczędzeniu nawet kilkuset zł rocznie nie powinniśmy zaopatrywać naszej instalacji w obieg cyrkulacyjny.

Chcąc naprawdę zaoszczędzić na ciepłej wodzie zastanówmy się nad naszymi przyzwyczajeniami. Odpowiedzmy sobie np. na pytanie czy myjemy zęby lub się golimy przy odkręconej ciepłej wodzie? Jak często bierzemy kąpiel w wannie zamiast wziąć prysznic? To właśnie tutaj powinniśmy w pierwszej kolejności szukać oszczędności 🙂 .

Możesz również polubić…

35 komentarzy

 1. Ania Zielińska pisze:

  Im więcej blogów objaśniających, tym mniej rozumiem. W tym nie da się myć ani prać. W końcu będziemy mieć jak w XIX wieku wodę w miednicy. Te zbiorowe bojlery gdzieś w piwnicach… strach się myć.

 2. Hania pisze:

  Według mnie bardzo się opłaca cyrkulacja c.w.u, sama bym jej już nie zamieniła.

 3. EngineeringForEnvironment pisze:

  Straty ciepła?Nonsens..przecież rurki ogrzewają mury domu więc..dom defacto!Nie wiadomo w ogóle skąd te Pana wyliczenia się wzięły? Pompka 25W to też lekka przesada na tak krótkim odcinku, bo taki przyjął Pan do wątpliwych i tak obliczeń. Liczyłbym pompkę 10 W góra, czyli 2,5 razy mniejsze koszty prądu, czyli.. jakieś 28 zł.Odejmując oszczędności na wodzie, daje nam to 20 zł/rok.Jestem w stanie tyle wydać za komfort posiadania w kranie ciepłej wody od zaraz.Inna jeszcze sprawa jak ktoś ma zbiornik bezodpływowy i musi ten upust wody wliczyć w koszty ścieków.To już w ogóle pomniejsza koszty związane z posiadaniem cyrkulacji CWU. Pozdrawiam zdroworozsądkowo 😉

  • Piotr pisze:

   Odkopuję temat.
   Wyliczenia są w miarę poprawne na czasy z lat ok 2005. Obecne pompki już nie zużywają 25W za to są bardziej awaryjne i raczej nie podziałają tak jak moja które chodzi już 15 lat
   Straty ciepła też należy policzyć na ok 5 miesięcy roku (lato) bo kolejne 7 już wchodzi w bilans ogrzewania (taki mamy klimat że tyle u nas działa ogrzewanie).
   Na koniec najważniejsze KOMFORT.
   Próbowałem wyłączyć cyrkulację i zobaczyć jak to jest… i powiem że kiszka. W kuchni (najdalej) bez cyrkulacji właściwie ciepłej wody nie da się użyć bo zanim doleci to już nie jest potrzebna. Ile razy w domy chcemy użyć wody przez moment ? Bardzo często i ci za każdym razem czekamy aż spłynie te kilka litrów zimnej ?
   Owszem to kosztuje ale ogrzewanie czy klimatyzacja samochodu kosztuje jeszcze więcej a nik z niej nie rezygnuje.

 4. Piter pisze:

  Też posiadam cyrkulację a nie jestem z tych co nie muszą się liczyć z pieniędzmi. Jednak komfort użytkowania domu więc i wody ma dla mnie duże znaczenie i liczę się z tym, że trzeba coś za to dopłacić . Aktualnie mam pompkę Wilo, która zużywa 4,5 W do tego podłączona przez timer aby włączała się wtedy kiedy faktycznie jestem w domu i będę korzystać z wody więc nie chodzi cały czas. Przewody zaizolowane a nawet jak coś z tego ciepła ucieknie to przecież w dom. Czekanie na ciepłą wodę i zlewanie zimnej do szamba też ma swoje minusy. A poza tym pompka ma to do siebie, że ma oddzielne zasilanie i można w każdej chwili ją wyłączyć i użytkować wodę tak jakby nie było cyrkulacji…. tylko po co 😉

 5. Marek pisze:

  Ja mam kocioł gazowy daleko od kranu. W rurach mieści się 2 litry wody. A odpuszczać muszę 8 litrów, bo… pierwsze 6 litrów gorącej wody do mnie nie dopływają gorące, ponieważ muszą ogrzać 15 metrów rurki. Ale jestem przeciwnikiem obiegu cyrkulacyjnego. Najlepszym rozwiązaniem jest kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania umieszczony na ścianie dzielącej łazienkę i kuchnię.

 6. Krzysiek pisze:

  Czy ktoś zna jakieś rozwiązanie do sterowania cyrkulacją cwu w domku? Chodzi mi o to by mieć ciepłą wodę od razu w kranie ale by nie chodziła cały czas pompa. Podobno jest jakiś sterownik do tego. Z góry dziękuję 😉

  • Imiennik pisze:

   Ja zrobiłem tak, że pompa cyrkulacyjna włącza się, gdy włączam światło w łazience lub WC (jest oddzielnie). Zanim zdążę się przygotować do mycia, w kranie już jest gorąca woda. Wychodzę z łazienki, gaszę światło – pompa przestaje pracować.

   • Sebastian pisze:

    a w dzień tez włączasz światło w łazience, (czyli zużywasz wiecej, koszty rosną), i komu sie chce naciskać przycisk

   • Leszna pisze:

    Mam pytanie jak woda się wychłodziła i Pan wchodzi do łazienki zapala światło, uruchamia pompkę to jaka wodę ona miesza ta zimną z obiegu czy z kotła zaciąga ciepłą? Pytam bo nie rozumiem jak to działa

   • Bartosz pisze:

    Genialne .
    A czy z kuchnią udało ci się to jakoś rozwiązać ?
    Może czujnik ruchu gdyż za dnia nie używa się światła cały czas

    • Lepiko pisze:

     Najlepiej to zrobić tak aby pompkę uruchamiać dwoma z trzech parametrów:
     – pierwszy przypadek czujnik temperatury – termostat (wyjście bezpotencjałowe) + fotokomórka szeregowo (wyjście bezpotencjałowe) do zasilania pompy, czyli uruchomi pompę jeżeli temp. spadnie poniżej ustalonej temp. i zadziała fotokomórka.
     – drugi przypadek czujnik temperatury – termostat (wyjście bezpotencjałowe) + sterowanie czasowe, czyli uruchomi pompę jeżeli temp. spadnie poniżej ustalonej temp. i zadziała sterownik czasowy.
     można też spiąć z czujnikiem przepływu wody.
     na ten moment chyba nie ma na rynku takiego kompletnego rozwiązania i trzeba całość złożyć z poszczególnych elementów dostępnych na rynku lub samemu zbudować taki sterownik.

 7. Daniel pisze:

  Ja cyrkulacje rozwiazalem inaczej. Mam czujnik temp wody na powrocie i pompke polaczona z tym czujnikiem a takze zaadoptowalem do tego instalacje alarmowa. Dziala to tak. Jesli czujniki widza ruch w domu i woda jest ponizej zadanej wartosci tozalacza sie 4,5w papka i miesza wode do czasu az wskaznik temp pokaze ustawiona wartosc. Pompka zalacza sie kilka razy na dobe. Mam caly czas wode ciepla i nie zjadaja mnie koszty za prad.

 8. Daniel pisze:

  Jesli woda jest zimna a nikogo nie ma wiec czujki alarmowe nic nie widza pompa nie dziala.
  Popma zapacza sie gdy sa spelnione warunki temp i ruchu w domu. Oczywiscie mozna to zmodyfikowac alby po spadku temp mieszal i tylko w okreslonych godzinach ( timer czasowy pompy)

 9. EngineeringForEnvironment pisze:

  Bardzo fajnym rozwiązaniem jest użycie jako załącznika pompki CWU włącznika światła w łazience. Oczywiście mowa o domku jednorodzinnym, gdzie długość od pompki do odbioru nie przekracza ~6 – 8 m. Załączając światło nie czerpiemy wody od momentu załączenia, natomiast ta zaczyna cyrkulować i (w zależności od wydajności pompki, przekroju i długości przewodu) po kilku sekundach zdąży przetłoczyć ciepłą wodę do punktu odbioru. Można by pokusić się o dodatkowy równolegle działający w/w włącznik czasowy, co dałoby znowu wymierne korzyści w punkcie poboru jakim jest kuchnia. Tam nie poleciłbym podpięcia wyłącznika oświetlenia jako sterującego, bo zazwyczaj w kuchni robimy wiele innych czynności poza zmywaniem i takie rozwiązanie nie przynosiłoby pewnie wymiernych korzyści ekonomicznych (pompka bardzo często by pracowała – na próżno). Wszystko do zbadania 😉 Pozdrawiam

 10. jun pisze:

  a co na temat tzw. piecyków? przepływowego podgrzewacza wody…
  bo właśnie remontuję dom i już prawie zdecydowałem się na uruchomienie 2 funkcji kotła gazowego 2 funkcyjnego, zrobienie instalacji z zasobnikiem, cyrkulacją itp. ale teraz mam poważne wątpliwości czy nie zostawić po prostu zwykłego piecyka w łazience. Co prawda kuchnia jest piętro niżej, ale zmywarka będzie, poza tym u rodziców jest podobnie i osobiście od dawna nie używałem ciepłej wody w kuchni, więc nie odkręcam nawet tego kurka, czasem jakiś nóż umyje się w zimnej, albo przy okazji gorącej wody z czajnika poleje się coś tłustego, bo herbatę często się robi u mnie., obok kuchni łazienka z prysznicem, a piecyk ma być w górnej łazience. Osobiście mi się wydaje, że nie będę odkręcał na dole wody i czekał 20 sekund na ciepłą bo szkoda mi wody i czasu, co prawda piecyk ma relatywnie małą sprawność w stos. do pieca kondensacyjnego 2 funkc. ale pompa do cyrkulacji i prąd też kosztują, i gaz do utrzymania temp. w zasobniku też. Obecnie 5,6 osób w domu u rodziców, 2 piecyki, 2 kuchnie gazowe i wychodzi do 200zł miesięcznie gaz w domu z lat 80. Mój brat ma nowy dom, ocieplony, nowe instalacje itp. Woda w kranie z kotła kondens. 2 funkc. z zasobnikiem, 4 osoby (2 dzieci) i płaci ok 400zł za miesiąc przy mniejszym domu, a ogrzewanie w zimie to raczej w kominku niż gaz. to jednak każe mi się zastanowić czy faktycznie nie lepiej mieć piecyk łazienkowy, tańsza eksploatacja, u rodziców są 2 termety po 1000zł, ustawione na minimum i woda jest nawet zbyt gorąca, tańsza instalacja, w razie awarii piecyk kosztuje 1000zł a naprawa kotła kondensacyjnego 2 funkcyjnego ile?

 11. Jarek. pisze:

  Znalazłem radiowe sterowanie pompą cyrkulacyjną, która aktywowana jest za pomocą czujek PIR (https://www.auraton.pl/produkty/auraton-pir-cr/)
  Mam rozprowadzoną już instalację elektryczną i zamontowane w łazienkach i kuchni czujniki PIR.
  Czy jest jakiś sterownik, który można spiąć kablowo zamiast robić to poprzez radio?
  Auraton niestety ma tylko radiowe sterowanie…

 12. Tomek pisze:

  Panie Danielu, mógłby Pan coś więcej opisać o swojej instalacji. Szczególnie chodzi mi o elektronikę. Właśnie w ten sposób chciałbym zestroić obieg ciepłej wody u siebie.

 13. shatex pisze:

  Cyrkulacja to też zapobieganie w zagnieżdżaniu się Legionelli w instalacji……

 14. JCE pisze:

  Bardzo chętnie czytam takie porady i kalkulacje, o ile mają sens. Autor bardzo powierzchownie podszedł do tematu i nie uwzględnił w kalkulacji kilku rzeczy.
  1. Uznał, że wodę, której ilość jest nam znana, wraca cyrkulacją do zasobnika musi zostać podgrzana, racja. W instalacji, która nie jest wyposażona w cyrkulację, ta woda zostaje zmarnowana, racja. Ale powiedzmy, że pojemność rur od zbiornika do wszystkich punktów odbioru w domu jednorodzinnym wynosi 5 l, po odkręceniu kranu wylewając tę schłodzoną wodę do kanalizacji, w oczekiwaniu na wodę ciepłą, napełniamy nasz zasobnik zimną wodą pochodzącą np. z wodociągu, którą i tak trzeba podgrzać – KOSZT NIE POLICZONY PRZEZ AUTORA
  2. Woda, która krąży w cyrkulacji po pewnej przerwie, jakimś czasie bezczynności, będzie miała niższą temperaturę od ustalonej, jasna sprawa, natomiast myślę, że nikt nie będzie miał wątpliwości, iż tak, czy inaczej będzie ona wyższa od temperatury wody z kanalizacji. Największe w tym temacie znaczenie ma jakość termoizolacji rur. Wniosek – WYŻSZY KOSZT PODGRZANIA WODY Z KANALIZACJI NIŻ Z CYRKULACJI.
  8 zł/rok, o których wspomina Autor, policzone jest bardzo skromnie, ale nie zgadzam się że:
  1) 3 dłuższe przerwy w dostawie ciepłej wody – pod warunkiem, że rodzina liczy 10 osób
  2) 12 godzin pracy pompy cyrkulacyjnej na dobę
  Punkt 1 przeczy drugiemu, bo jeśli 3 dłuższe przerwy na dobę występują w dostawie ciepłej wody, po co wg Autora pompa cyrkulacyjna musi pracować 12 godzin? Może wystarczy włączyć ją 3 razy dziennie przed końcem okresów bezczynności instalacji.
  3) Proszę dokładnie przeliczyć, jaka jest pojemność rury o średnicy 12 mm * 8 mb rury, na moje około 0,9 l.
  O cenach za np. wodę + kanalizację czy energię elektryczną i gaz nie będę się rozpisywał, natomiast straty cieplne na cyrkulacji reguluje przede wszystkim jakość izolacji.
  Podsumowując szczere intencje autora, mało skrupulatnie wykonane. Zdecydowanie jest przeciwnikiem cyrkulacji, kalkulację wykonał na wskroś na korzyść instalacji bez dodatkowego obiegu, koszt ten mocno zawyżył o tyle, ile nie uwzględnił przy instalacji „zwykłej”

 15. Marcin O. pisze:

  Pompa cyrkulacyjna 3-9W. Ciepło zostaje w domu. Polecam cyrkulację. brak cyrkulacji duży błąd.

 16. Roman pisze:

  Wyprowadż sobiw tylko wyłacznik od pompy do domu.na przyklad w kuchni.jak wychodzisz dp pracy to wyłaczasz.

 17. Marko pisze:

  oprócz kosztów,które niewątpliwie są ważne jest jeszcze w życiu coś takiego jak komfort i zadowolenie a takie jest właśnie uczucie gdy odkręcamy kurek i momentalnie leje się cieplutka woda i nie musimy stać czasami ponad minutę aby ściekła zimna woda.Poza tym przy inwestycji paruset tysięcy, 200-300 zł. to nie są jakieś mega wielkie pieniądze.Mam,używam i jestem bardzo zadowolony.

 18. Prowincjusz pisze:

  To jak z kosztami palenia papierosów 1 paczka = 14 zł x 7 = 98 * 52 = 5096*40=203840 , a teraz dla cwu

  jednorazowy koszt instalacji – 500, roczny koszt – 200*30 = 6000, serwis w ciągu 30 lat 300, razem przy 30 latach eksploatacji 6800 zł.

  Zużyta energia wyemituje przez ten czas ilość dwutlenku węgla konieczną do ogrzania domu przez blisko dwa lata.

 19. K4c pisze:

  To wyliczenie jest nierzetelne. Nie uwzględnia 2ch kluczowych kwestii:
  1. Pompa nie pracuje 12h, jeśli zastosuje się sterownik, czujkę ruchu, lub włącza kiedy światło w łazience się świeci. Można przyjąć wtedy że pompa pracuje 0,5 godziny na dobę.
  2. Strata ciepła jest tylko w okresie kiedy temperatura na dworze jest poniżej 15 stopni. W innym przypadku oddane ciepło ogrzewa nam dom, jak jedna rurka podłogówki (tzn. słabiej bo jest ocieplona otuliną), ale wlicza się do bilansu ogrzewania i nie jest stratą.

 20. K4c pisze:

  3. Jest jeszcze trzeci czynnik, jeśli ktoś ma szambo to koszt ścieków jest 3 razy większy niż w przypadku kanalizacji i wtedy opłaca się oszczędzać wodę.

 21. K4c pisze:

  A poza tym bardzo fajny excel, wystarczy tylko poprawić w 2ch miejscach i można policzyć rzeczywiste porównanie. Mi wyszło, że mniej więcej koszt będzie podobny, a komfort jest.

 22. Gregbrok pisze:

  Przecież pompa cyrkulacyjna wystarczy że pracuje do momentu wypływu ciepłej wody z kranu. Potem można ją wyłączyć i resztę prysznica lub napełnianie wanny dokonuje ciśnienie zimnej wody zasilającej sieci wodociągowej.

 23. wieslaw_ pisze:

  Do sterowania pompy cyrkulacji może być każdy sterownik 250V. Jej moc nie ma tu znaczenia jest tak mała. W necie znalazłem podłączany elektroniczny za 36 PLN. Fajny bo można nastawić pracę cykliczną lub cykl na wybrany dzień tygodnia. Najprostsze mechaniczne kosztują 20 PLN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.