6 kroków do niższych rachunków za ogrzewanie

6 kroków do niższych rachunków za ogrzewanie

W pierwszej części chciałbym przybliżyć swoje koszty związane z ogrzewaniem. Jestem posiadaczem mieszkania 60m2 w bloku. Mieszkanie jest środkowe, a budynek ocieplony. Do budynku dostarczane jest ciepło sieciowe z lokalnego PEC’u. Roczne rozliczenie kosztów ogrzewania przedstawiłem jako przykład w jednym z wcześniejszych wpisów.W przykładowym sezonie rozliczeniowym 2013/2014 koszty związane z centralnym ogrzewaniem wyniosły 2 510,16 zł. Na kwotę tę składają się koszty stałe które wyniosły aż 2195,35 oraz koszty zmienne, które wyniosły zaledwie 276,56zł.

Dla przypomnienia – koszty zmienne są wyliczane wg zużycia (podzielniki ciepła na grzejnikach) i mamy na nie realny wpływ. Koszty stałe  są niezależne od nas i przydzielane są odpowiednio do powierzchni mieszkania po uwzględnieniu powierzchni wspólnych (np. klatki schodowe, suszarnie, itp.).  O rozkładzie proporcji pomiędzy kosztami stałymi a zmiennymi decyduje zarządca budynku, np. Spółdzielnia Mieszkaniowa. Fakt, że koszty zmienne stanowią niewielki odsetek kosztów stałych jest mało mobilizujący do angażowania się w oszczędzanie ciepła w mieszkaniu. Taka proporcja nie jest regułą i może wyglądać inaczej o wiele bardziej optymistycznie. Zachęcam do przeanalizowania własnego rocznego rozliczenia kosztów ogrzewania.

Inaczej sprawa wygląda, gdy posiadamy własne źródło ciepła, np. kocioł gazowy lub na paliwa stałe. W tym wypadku mamy kontrolę nad całą instalacją c.o., a oszczędne ogrzewanie przyniesie odczuwalne wymierne korzyści.

Myślę, że niezależnie od tego czy posiadamy mieszkanie w bloku, czy też dom jednorodzinny, warto wyrobić w sobie nawyki związane z oszczędnym ogrzewaniem, takie jak właściwe wietrzenie pomieszczeń lub utrzymywanie rozsądnych temperatur w pomieszczeniach.

6 kroków do niższych rachunków za ogrzewanie + trochę teorii

 1. Zawory termostatyczne grzejnikowec

Zawory termostatyczne są już praktycznie standardowym wyposażeniem każdej instalacji c.o. Dzięki ich stosowaniu możemy znacznie ograniczyć zużycie ciepła w naszym mieszkaniu lub domu.  

Zawory termostatyczne grzejnikowe ograniczają przepływ wody przez grzejnik w momencie, gdy osiągana jest zadana przez użytkownika temperatura. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale wybierając odpowiednią cyfrę na zaworze termostatycznym, wybieramy niejako żądaną temperaturę w pomieszczeniu. O tym dokładniej za chwilę.

Każdy zawór termostatyczny składa się z części zaworu grzejnikowego oraz elementu regulacyjnego – głowicy termostatycznej.

zawór termostatyczny

Każda cyfra na głowicy termostatycznej ma odniesienie do konkretnej temperatury powietrza, które ją omywa np. od 6oC do 28oC, jak na rys. poniżej:

jak działa zawór termostatycznyWażne jest utrzymywanie optymalnych temperatur komfortu w pomieszczeniach:

  • W ciągu dnia 20 – 21 oC
  • W ciągu nocy 17 – 18 oC
  • W łazience 23 – 25 oC

Powinniśmy pamiętać, aby zmniejszyć nastawę na głowicy w pomieszczeniach, w których rzadko przebywamy lub w pomieszczeniach o dużych dodatkowych zyskach ciepła jak np. kuchnia w momencie, gdy gotujemy. Takie postępowanie pozwoli nam zmniejszyć straty ciepła tam, gdzie jest go chwilowo za dużo. Starajmy się również nie przekraczać optymalnych temperatur komfortu wymienionych wyżej.

Pamiętajmy, że obniżając temperaturę w naszym mieszkaniu o 1oC oszczędzamy średnio 5 % na kosztach ogrzewania. Należy jednak wszystko robić z rozsądkiem. Nie obniżajmy temperatury zbyt nisko, ponieważ ponowne nagrzanie pomieszczeń może „skonsumować” oszczędności jakie chcemy osiągnąć.

 2. Właściwe wietrzenie pomieszczeń

Zimą, gdy temperatura zewnętrzna spada znacznie poniżej zera niezwykle ważne jest odpowiednie wietrzenie naszego mieszkania lub domu. Naszym celem jest efektywne wywietrzenie pomieszczeń z jednocześnie jak najmniejszymi stratami ciepła.

Wietrzenie w okresie zimowym jest niezbędne. Świeże powietrze zapewni nam dobre samopoczucie, poprawia koncentrację oraz  zapewni spokojny sen. Odpowiednie wentylowanie potrzebne jest również w celu usuwania nadmiaru wilgoci, który powstaje w trakcie gotowania mycia, suszenia prania, itd.

Właściwy poziom wilgoci kształtuje się na poziomie 40 – 60 %. Pamiętajmy, że im wyższa wilgotność powietrza tym więcej ciepła jest niezbędne do ogrzania danego pomieszczenia.  Dodatkowo odkąd pojawiły się bardzo szczelne okna zmalał udział wentylacji naturalnej pomieszczeń.

Jak zatem właściwie i najefektywniej powinniśmy wietrzyć? Najekonomiczniejszym sposobem na wymianę powietrza w pomieszczeniach jest wietrzenie ok. 2 razy w ciągu dnia w sposób krótki, ale intensywny. Najlepiej jest przewietrzyć mieszkanie z rana po wstaniu z łóżka i na wieczór przed spaniem.

Przed otwarciem okien powinniśmy zakręcić zawory termostatyczne przy grzejnikach. Jeżeli tego nie zrobimy omywające je chłodne powietrze spowoduje, że otworzą się one całkowicie. Skutkiem czego grzejnik zacznie niepotrzebnie grzać pomieszczenie.

Wietrzenie powinno trwać co najmniej 5 minut, można nawet otworzyć okna powodując lekki przeciąg. Po zamknięciu okien możemy z powrotem nastawić zawory termostatyczne na wcześniej zadaną pozycję.  

 3. Przysłanianie okien

Słońce nawet w zimowe dni jest istotnym źródłem dodatkowego ciepła. Nie zostawiajmy zasłoniętych okien na czas w którym np. jesteśmy w pracy. Nocą natomiast dobrze jest zasłonić rolety czy żaluzje ograniczając w ten sposób straty ciepła przez okna. Pamiętajmy jednocześnie o tym, aby zasłonami lub firanami nie przysłaniać grzejników o czym dokładniej w następnym punkcie.

4. Przysłanianie grzejników

W przypadku najczęściej stosowanych grzejników płytowych konwektorowych większość ciepła oddawana jest przez konwekcję (ok. 70%), a reszta przez promieniowanie (ok. 30%). Sposób przekazywania ciepła poprzez grzejnik płytowy przedstawiony jest na poniższym schemacie:

jak działa grzejnik

Wiele osób dla poprawienia estetyki wnętrz chowa grzejniki za ozdobnymi osłonami. Rozwiązanie takie powoduje słabszą cyrkulację powietrza oraz osłabia zjawisko konwekcji. Spadek sprawności grzejnika może sięgać wówczas 15%. Dotyczy to również długich firan i zasłon lub wysokich mebli stojących blisko grzejników. Ciepło w takiej sytuacji zamiast do pomieszczenia oddawane w kierunku ściany. Pamiętajmy więc, aby zostawiać wolną przestrzeń przed grzejnikiem, a będziemy krok bliżej pożądanych oszczędności związanych z ogrzewaniem naszego mieszkania.

 5. Maty zagrzejnikowe odbijające ciepło

Mata grzejnikowa lub tzw. ekran zagrzejnikowy wykonane są najczęściej ze styropianu lub polietylenu pokrytego odbijającą ciepło folią aluminiową. Instalacja takiej maty nie zajmuje dużo czasu, ponieważ montaż odbywa się na taśmie samoprzylepnej. Koszt  kształtuje się w granicach 20 zł za matę o wymiarach 50 x 500 cm.

Poprzez zastosowanie omawianych mat zwiększamy energię promieniowania cieplnego w kierunku pomieszczenia jednocześnie ograniczając straty ciepła na zewnątrz. Poprzez montaż takiej maty możemy spodziewać się od 2 do 5% oszczędności energii.

Najlepiej taką matę instaluje się uprzednio zdejmując grzejnik. Dobrze jest więc pomyśleć o tym poza sezonem grzewczym, gdy nie grzejemy w c.o. Rozwiązanie to nie jest jednak bez wad. Mata cieplna może wpłynąć na ograniczenie akumulacji ciepła w ścianie na której jest zainstalowana.

 6. Izolacja przewodów c.o.

Izolacja jest niezbędna do zmniejszenia „przesyłowych” strat ciepła. Przewody c.o., którymi transportowana jest woda o wysokiej temperaturze powinny być izolowane. Umożliwi to dostarczenie jak  największej ilości ciepła bezpośrednio do grzejników, które najefektywniej to ciepło oddadzą do pomieszczenia. Prawdą jest, że przewody prowadzone wewnątrz ocieplonego budynku powodują niewielkie straty, ponieważ generowane przez nie ciepło dodatkowo dogrzewa pomieszczenia. Należy zatem izolować głównie przewody przechodzące przez pomieszczenia nieogrzewane lub o obniżonej temperaturze.

W różnych poradnikach w sieci można wyczytać jeszcze co najmniej kilka sposobów na oszczędzanie przez ogrzewanie. Starałem się przybliżyć te, moim zdaniem najbardziej istotne. Pamiętajmy o właściwej eksploatacji instalacji centralnego ogrzewania. Dbajmy o utrzymywanie odpowiednich temperatur w pomieszczeniach. Oszczędzajmy na ogrzewaniu, ale z głową. Nie chcemy przecież marznąć, albo co gorsza się rozchorować. Metodą prób i błędów na pewno uda nam się znaleźć „złoty środek” między komfortem cieplnym a oszczędnym ogrzewaniem.

Mam nadzieję, że chociaż kilka z porad pomoże Ci w zmniejszeniu kosztów ogrzewania. Jeżeli masz jakieś inne doświadczenia lub pomysły proszę o Twój komentarz. Pozdrawiam 🙂

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.